Karadeniz Pet

yumurta kaydırma (YKA)

Yusuf Kürşat AKKUŞ

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Öncelikle selamunaleykum 5 adet normal yavru büyüten çiftin altına kaç tane Jumbo yumurtası surulebilir acaba veya Jumbo kaça kadar kendi yavrularina bakıyor. Hayırlı geceler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:14 -->-> Daha önceki mesaj 00:59 --

Güncel konu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:40 -->-> Daha önceki mesaj 01:14 --

Anladığım kadarıyla kimse uygulamamis hadi hayırlısı.

Günaydın. Bakıcı kuşların boyutunu bilmediğimden senin adına değil de kendi adıma yaptığımı söyliyim. Benim anaçlar iri olduğundan birebir değişim yapabiliyorum. Yavrular arasında sadece tüy farkı var. Showlar aynı diğer kuşlar gibi 4-5 yavruya bakabiliyor ama benim ki 1 yavruya baktı mesela diğerini yuvadan Attı. Bir Dr yumurta değiştirirken yumurtaların Boyutları çok önemli. Bir çiftimin kendi yumurtası ufaktı koyduğum 2 yumurta baya büyüktü bu yüzden diğer 2 yumurta içinde yavrular öldü anne Yatamadı herhalde. Sadece iri yumurtalar çıktı. Ona da dikkat et derim

Yusuf ustam kolay kolay bende yumurta kaydirma uygulamasi yapmiyorum ama bu kuluckada mecbur kaldim..Sansima hepsinin kulucka donemi ayni ..Tepeliler masallah bu sefer costular ve 8 er tane dolu yumurta yaptilar..Bende mecbur lutinonun altina kaydirdim ama onlarda 7 tane yapmis..Bu sefer onlardan alio showlarin altina biraktin ama yumurta buyuklugu yarisi kadar :) insallah sorun yasamam..bakalim bekleyip gorecegiz.

Yavrular cıktıktan ılk 10 gun aynı boyutta olur fakat 15. gunden sonra show yavrular daha fazla besın ıhtıyacı duyacaklardır. ben ıngılız kırmalarımın altına en fazla 2-3 show yumurtası kaydırıyorum 5 adet cok fazla gelecekıtr

Herkese teşekkür ederim anladigim kadariyla en ideali 3

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:00 -->-> Daha önceki mesaj 10:57 --

Yusuf kardeşim ben sürekli yumurta kaydırma uyguluyorum. Ancak kaydırdığım yumurtaların geliş günü koyduklarımla hemen hemen aynı olmasına dikkat ediyorum. Yavrulu yuvalığa yumurta koymadım hiç. Ne olur bilemiyorum.

Yok ağabey sen yanlış anlamissin ben de kaydırma yapıyorum yavru bile. Demek istediğim şu 5 adet yerli büyüten çiftin altına kaç tane Jumbo yumurtası sürersek bakabilir sonuçta Jumbo iri ve daha çok mama ister

Yusuf ustam yerlinin altina jumbo sorun yaratabilir..Bence sen bu kuluckada 1 tane koyarak dene..Egerki rahat bakarsa birdahaki kuluckalarinda daha fazla yumurta koyarsin..Bence cok yumurta koyarak yavrulari riske atma..

Yok Ustam şimdi değil ben sonrayi şimdiden düşünüyorum e Jumbo da yavru bakmıyor demişlerdi ?

Kim demis jumbo yavruya bakmaz diye :) Yok ustam oyle bise..Gayet guzel bakiyorlar..Tek sorun biraz nazli kuslar..Ufak tefek strese girse hemen kulucka sonlandiriyor yada bakimla alakali sorunlarda besleyememe durumu oluyor.Diger turlu sen mama takviyesi yaparsan ve kuslarda stres yaratacak durumlarda bulunmaz isen hersey yolinda ilerliyor..

Anlaşıldı Ustam bunu öğrendiğim iyi oldu

Yerli kuşum 10 yumurtaya yattı. 5i kendi, 5i ingiliz. Kendi yumurtalarından ikisi boş çıktı, kalan sekizi de çıktı. Boyut farkı vardı yumurtalarda. Bu hayvanlar öyle bir genişliyorlar ki.. 10 yumurta hiç sorun değil. Büyüklük te çok etkilemez diye düşünüyorum.

Geri