Karadeniz Pet

Yumurtlama sonrası (soru)

Jakado

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.
Muhabbet kuşum bir iki ay önce üç adet tane yumurtladı. dikkatsizliğimiz yüzünden yumurtalar kırıldı.
daha sonra daha fazla dikkat ettik. tekrar dört adet yumurtladı. yumurtalar bir gün ara ile çatladı üç tane yavru çıktı, bir yumurta boş çıktı.

Sonrasında dikkat ettik dişi kuşun karnı şiş halen. internete yumurta sıkışması diye okudum ama kuş belirtilerin hiç birini göstermiyor. normal yiyor içiyor yürüyor. kuyruk kısmı temiz kanatlarında düşme yok. biraz dokundum normal yumuşak şiş kısmı.

karnının şiş olması hariç yumurta sıkışmasına dahil hiç bir belirti yok. acaba diyorum yumurtlamasından dolayımı bu şişlik var. Normal mi yani. konu hakkında bilgisi olan birisi yardımcı olabilir mi lütfen.

yumurta sıkışması karında değil popoda olur. Karındaki şişlik yavruları beslemek için kursağını doldurur dişi kuş ve yavrulara verir acıktıkça. Bu süreçte dişi kuş yuva içinde kaldığından sürekli olarak haraketsiz olur doğal olarak buda kuşlarımızda yağlanma ya sebep olur. O yüzden kuluçka sonrasında dişi kuşlarımızı özellikle salmaya atar uçurur yağlarını eritir rahatlatırız

Kahraman usta bu salmaya atma işi tam olarak nasıl oluyor? Dişileri ve erkekleri aynı salmaya mı atıyoruz? Öyleyse eş değiştirme olmaz mı? Valla bu konuda aydınlatırsanız 10 numara olur...

imkan varsa dişi erkek ayrı salma yapılır yoksa tek salmada kalıyor önemli olan kuşların geniş alanda rahat uçması haraket etmesi sabit kalarak vicutlarında oluşan yağları eritmesi

Peki sonrasında aynı eşleri mi koycaz? dişi erkek aynı salmada olursa farklı eş de seçebilirler değil mi? Böyle bir durumda istemediğimiz iki kuş eş tutarsa biz yine de eski eşleri mi birleştircez?

hangisiyle eş tutarsa onla eşleyin fark etmez

Geri