Karadeniz Pet

Yuvalık Uyku Odası Gibi Kullanılabilir mi?

• Konbuyu başlatan Tolga ÖZMERAL
  • Başlangıç tarihi
T

Tolga ÖZMERAL

Guest
Merhaba,

Alışkanlık gereği gece epey geç saatlere kadar ayakta oluyorum.
Ortamda ses olmuyor fakat sürekli yanan bir ışık var doğal olarak.
Malum, stressiz bir kuş için de düzenli uykunun şart olduğu söyleniyor.
Sanırım bu durum henüz 2 aylık olan ve tek olarak beslediğimiz erkek kuşumuzu zamanla rahatsız edecektir.

Kafese örtü örtme ya da akşamları kafesi sakin ve karanlık bir odaya taşıma gibi yöntemleri okudum.

Ama kuşum kendi kararlarını kendi versin istiyorum ben :).

Mesela kafesinin hemen yanına kalınca bir kütüğe çeşitli açılarda 7-8 adet duttan tünek monte ettim. tüneklerin birine kendi yapımım bir salıncak diğerine de oyuncak astım. Akşam kafesini açar açmaz bu yapma ağaca gidiyor ve orada müthiş eğleniyor.
Acıkınca kafese dönüp hızlı bir atıştırmadan sonra hop tekrar atlıyor salıncağa.

Diyorum ki, acaba kafese bir yuvalık monte etsem, ihtiyaç duyduğunda bu bölümü uyumak için kullanabilir mi sizce?

Sevgiler.

Özellikle kış aylarında kafeslerinize yuvalık takıp içerisinede hamster talaşı koyarsanız bu sayede kuşlarınıza sıcak bir ev sağlamış olursunuz :)

Doğal ortamlarında ağaç koğuklarında yuvalandıklarını düşünürsek yuva fikri akla fazlası ile yatıyor. Bu yuvalık işini bende düşündüm ama kafeste şuan için uygun yer olmadığından ve henüz yeni alışma evresinde olduğundan denemedim. Belki ileride alışma faslı bittikten sonra denerim.

o yaptığıniz yapma ağacın resmini alabılırmıyiz? :)

Özellikle kış aylarında kafeslerinize yuvalık takıp içerisinede hamster talaşı koyarsanız bu sayede kuşlarınıza sıcak bir ev sağlamış olursunuz :)

Sayın Muhammet Çelik,
Hamster talaşı önerinizi dikkate alıyorum.
Teşekkürler.

Doğal ortamlarında ağaç koğuklarında yuvalandıklarını düşünürsek yuva fikri akla fazlası ile yatıyor. Bu yuvalık işini bende düşündüm ama kafeste şuan için uygun yer olmadığından ve henüz yeni alışma evresinde olduğundan denemedim. Belki ileride alışma faslı bittikten sonra denerim.

Ben de aynı dile getirdiğiniz gibi düşünmüştüm.
İyi günler.

o yaptığıniz yapma ağacın resmini alabılırmıyiz? :)

Tabii Sayın Buğra.
Bu akşam çeker, ertesi sabah buraya yüklerim.
Hoşça kalın.

Sevgili Buğra,

Şöyle bir şey yaptım;

Bu da ev yapımı salıncak;

İyi günler dilerim.

Siz buna birde yuva takın tam olsun. Kafese gerek yok. Elinize sağlık..:D

Sayın Akif GÜZEN,

Acaba yuvalığı kendim mi yapsam diyorum.
Fakat yuva ölçüsünün nasıl olması gerektiği hususunda pek bilgim yok.

Yazları hafta sonlarında gittiğimiz küçük bir bahçemiz var;

Kızımın isteği üzerine kuş evi yapmıştım oraya;

Ebat olarak fikir vermesi açısından şöyle diyeyim. Yuva giriş deliği hemen hemen bildiğimiz rakı bardağının çapı boyutlarında.

Bunun çatısız şeklinde olanını yapıp kafese monte etsem çok mu büyük olur sizce?
Böyle şeyler ile uğraşmayı seviyorum açıkçası.

İyi günler dilerim.

Bende de yavru bir erkek kuş var.Dün gece baktım yemliğe girmiş uyumuş.Muhtemelen korunaklı sıcak bir yer arıyor.Yuvalık uygun olur mu cidden?

aslında benimde bir fikrim vardı.sizin tünekleri taktığınız dal kadar kalın bir daldan 20 25 cm kadar kesip bunun 15cm adar bir kısmını oyup,doğal hayattaki ağaç kovuğu modeli yaratmak.yuvalık takmaktansa doğal olması daha güzel olur diye düşünüyorum

aslında benimde bir fikrim vardı.sizin tünekleri taktığınız dal kadar kalın bir daldan 20 25 cm kadar kesip bunun 15cm adar bir kısmını oyup,doğal hayattaki ağaç kovuğu modeli yaratmak.yuvalık takmaktansa doğal olması daha güzel olur diye düşünüyorum

Okan Bey,

Güzel fikir.
Konu hakkında bilgim olmadığı için soruyorum;
Ancak o zaman temizliği ve bakımı biraz zor olmaz mı sizce?
Yoksa yuva temizliğini doğada olduğu gibi kendileri mi hallediyorlar?

Okan Bey,

Güzel fikir.
Konu hakkında bilgim olmadığı için soruyorum;
Ancak o zaman temizliği ve bakımı biraz zor olmaz mı sizce?
Yoksa yuva temizliğini doğada olduğu gibi kendileri mi hallediyorlar?

kendi halleder,etmese bile o dalın arka kızmınıda kapak vaziyetinde çıkarılıp takılabilir şekilde yaparsak sıkıntı olmaz.kendimiz yapabiliriz

Tolga Bey elinize sağlık. Gerçekten eliniz yatkın görünüyor. Oldukça başarılı.

Çok anladığım bir konu değil ama delik çapı ortalama 5-6cm yeterde artar bile diye düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam piyasada ki yuvalıkların genişlikleri 15 cm yükseklikleri ise 20 cm civarı olması lazım. Herhangi bir petshop un web sitesinden kesin ölçüleri edinebilirsiniz diye düşünüyorum. En azından size klavuz olacaktır..:D

kendi halleder,etmese bile o dalın arka kızmınıda kapak vaziyetinde çıkarılıp takılabilir şekilde yaparsak sıkıntı olmaz.kendimiz yapabiliriz

Evet dediğiniz gibi yapılırsa gayet işlevsel olabilir bence de.

Ama sanırım ben biraz tembellik edip işin kolayına kaçacağım :).

vallaha benimde yeni aklım ageldi şimdi çıkıp dal arayacağım.ama kesmeden, kırılmış bir dal bulursam yaparım orjinal bir yuvalık resimlerinide paylaşırım

vallaha benimde yeni aklım ageldi şimdi çıkıp dal arayacağım.ama kesmeden, kırılmış bir dal bulursam yaparım orjinal bir yuvalık resimlerinide paylaşırım

Eliniz değmişken 2 tane yapsanız :rolleyes:.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:14 -->-> Daha önceki mesaj 12:04 --

Tolga Bey elinize sağlık. Gerçekten eliniz yatkın görünüyor. Oldukça başarılı.

Çok anladığım bir konu değil ama delik çapı ortalama 5-6cm yeterde artar bile diye düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam piyasada ki yuvalıkların genişlikleri 15 cm yükseklikleri ise 20 cm civarı olması lazım. Herhangi bir petshop un web sitesinden kesin ölçüleri edinebilirsiniz diye düşünüyorum. En azından size klavuz olacaktır..:D

Sayın Akif GÜZEN,

Teşekkür ederim.

Bildiğiniz üzere ben bu kapalı odacığı yavru alma amaçlı değil de, kuş gece geç saatlere kadar yanan salon ışığından rahatsız olduğunda olur da içeride uyumaya alışır mı beklentisi içerisinde kurmayı düşünüyorum.

Sizce bu ihtiyaç doğrultusunda verdiğiniz ölçüler yeterli olur mu?

Tekrar merhaba,

Heniz forumda palazlanmamış yeni bir üye olarak fazlaca yer işgal ediyorsam kusura bakmayın. Böyle ise lütfen uyarın. Zira belki daha önce bu konu enine boyuna yazılmış olabilir forum içerisinde.

Ancak bir konu da daha fikirlerinizi almak isterim.

Şöyle ki,
Şimdi işin normali kuş genelde tüneğinde uyuyor değil mi?
Yani düz zeminden ziyade tünekte kendilerini daha rahat hissediyorlar yanılmıyorsam.
Buradaki kuşçuda baktığım yuvalıklarda tünekler hep yuvanın dışındaydı doğal olarak.
Benim kafese yuvalık koymaktaki amacım farklı olacağı için tüneği yuvanın içine kadar uzatsam daha doğru olmaz mı sizce de?

Mesela;

İyi akşamlar dilerim.

Öncelikle şu işgal etme olayını bir kenara koyalım. Yok öyle bir şey.

Aslına bakarsanır dediğiniz mantıklı geliyor ama alt kısımda kuş için az yer olabilir. Bu durumda yuvalığım derinliğini yani yükseltisini tünek itibari ile bir beş santim arttırsanız bı sorun ortadan kalkar sanırım.

İç kısımda ki tünek gerektiğinde kuşun ışıktan kaçması için uygun olur kanaatindeyim ama bu konuda kuşun fikrini almak lazım. Onun içinde deneyip görmek lazım.

Geri