Karadeniz Pet

Yuvarlak kafese yuvalık sorunu?

• Konbuyu başlatan Akgün BİNGÖL
  • Başlangıç tarihi
A

Akgün BİNGÖL

Guest
Arkadaşlar bende yuvarlak kafes var muhabbet kuşlarım için resimdekinin aynısı çekmedim aynısı olduğu için netten aldım
kafes1-500x500.jpg

şimdı buna yuvalık takmak sitedim bizim kuşlar rahat durmamaya başladılar yani bir iki haftaya çiftleşirler ama kafese yuvalığı takamadım içine koydum hoş olmadı ve içim el vermedi ne yapmam gerek ? bu kafeslere uygun yuvalık mevcutmudur?

Öncelikle muhabbet kuşları için yuvarlak kafesi uygun bulmuyoruz.
İkinci olarak ise ustam mecbur giriş kapısına takacaksınız yuvalığı. Zaten kafes içine bir müdahaleniz olmuyor yemlikler dışardan suluk dışardan.. Kapısına takın..

Eğer kuşlar yumurtlama arefesindeler ise hiçbir değişiklik yapmayın şimdilik. Lâkin sonrasında yavrular olup büyüyüp yuvadan atladıktan sonra eşleri normal kafese almanızı öneririm.

cihat hocam biliyorsundur kuşlar daha çiftleşmedi ama geçen gün bayağı çabaladılar yani mamoş sürekli ayağını üste atıyor geri çekiyor dişi çöküyor ve kalkıyor bende alayım dedim ne olur ne olmaz aldım kafese uygun gelmedi bir kaç saat kafesin içine koydum dedim belki olur ama olmadı onun için sormak istedim yoksa kafesi değiştircem ...

Eğer dişi karşı gelmiyorsa sıkıntı yok olur bu iş merak etmeyin. Yuvalık uyar her türlü. Delik kapıda olsun kuşlar girebilsin başka sorun kalmaz. Şimdilik bir yer ve kafes değişikliği yapmayın.

eyvalla ustam öyle yapacm peki yuvalık boyutu iyimidir
l8z5h.jpg

l8z6w.jpg

Boyut iyi ustam. Tabi gönül ister ki daha büyük olsun ama bu da yeterlidir. Hele bazı yuvalıklar var ki 1 çift hint bülbülü içine zor girer. Bir de millete muhabbet kuşu yuvalığı diye kakalıyorlar yazık günah .. Bu yuvalık gayet ideal kısacası.

valla sultan papağanı yuvalığı almak aklımın ucundan geçti :D halada var aslında :D

takmadım henüz takamadım kafese ama onun hal çaresi bulunur o sorun değil büyük alırım yarın büyük ihtimalle

çok büyük sorun çıkmazsa bence kafesi değiştirin ve daha büyük bir yuvalık alın...kafes bence muhabbetlere uygun değil...cihat'ın dediği gibi kuşların durumlarına göre yuvalığı da kafesi de değiştirin...

yani uygunsuzluğu bu kafesler papağan kafesleri diye biliyorum...yuva takacak sağlıklı bir yerleri yok...silindir şeklinde...alanı dar...muhabbetler hareketli kuşlar,hareket alanları dar bu kafeslerin...ama siz kullanıyorsunuz siz ve kuşunuz memnunsa bir sorun yok tabi...

yani uygunsuzluğu bu kafesler papağan kafesleri diye biliyorum...yuva takacak sağlıklı bir yerleri yok...silindir şeklinde...alanı dar...muhabbetler hareketli kuşlar,hareket alanları dar bu kafeslerin...ama siz kullanıyorsunuz siz ve kuşunuz memnunsa bir sorun yok tabi...

Ustamız haklı. Bu kafesler papağan kafesidir. Muhabbetler bu kafeslerde kendilerini çok güvende hissetmezler. Köşeli en iyisi ve mesela bir kakadu bir jako buna belki koyulabilir ama onlar zaten pasif hayvanlardır. Çıkarıp bir köşeye koysanız biblo gibi dururlar. Ama muhabbet kuşları hareketli canlılardır ve geniş alan isterler.

Valla mamoşla fıstığın bi şikayeti yok aslında ama genede değiştirmek iyi olacak bence ...

Evet fakat şuan yuva hazırlığı içindelerse sonra değiştirin bence..

yuvalık küçük yorumları yapılmış, yuvalığın eni, boyu, yüksekliği kaçar cm?

Valla ölcecek aletlerim yok ama elimi zaten onun için koydum yani küçük mü büyükmü diye ben 1.83 boyundayım yani ona göre elimi hesaplayın işte ama nereye gittiyse aynı çıktı boyutları bende taktım yuvarlak kafese ayarladım sağlam oldu

Kafesi şu şekilde yaptım arkadaşlar yuvaya denk getirdim kafesin kapısını çıkartttım böyle yaptım ...
l9r0f.jpg

Geri