Karadeniz Pet

Zebra ispinozlarını illa kafeste tutmak mı gerekir?

Muhammed KARAKAŞ

Meraklı Üye
Bir çift zebra ispinozu almayı düşünüyorum. Öncelikle limonuma (muhabbet kuşu) eş alacağım. 4-5 aylık oldu sanırım ve benimle birlikte bir aydır. İyice alışsın, ona bir tane eş alayım :) Günün büyük bölümünü dışarda geçiriyor limon. Bu zebra ispinozları ele gelmez ya da alışmaz diyorlar. Ben yetişkin alsam bir çift illa kafeste mi tutmak zorundayım? Gönlüm el vermez bunları kafeste tutmaya :( Hiç alışmazlar mı odaya falan en azından?

----

Bir sorum daha var. Bu hayvanlar muhabbet kuşları gibi eşlerini kendileri mi seçerler?

Son düzenleme:
ilk sorununu bilmiyorum zebra ispinozları hakkında hiç bilgim yok :( ikinci soruya gelirsek her hayvan kendi eşini secer bu her hayvanda gecerli :)

Maalesef zebra ispinozları muhabbetler gibi ele avuca gelmez.. Zebra ispinozların da eş derdi yoktur. Atın bir çifti kafese tamamdır:)

Maalesef zebra ispinozları muhabbetler gibi ele avuca gelmez.. Zebra ispinozların da eş derdi yoktur. Atın bir çifti kafese tamamdır:)

Eyvallah hocam sağolasın. Peki odaya salsam. Elime gelmese de olur. Bir nebze olsun ortama alışıyorlar mı?

Ortama alışırlar salmasanız da olur. Zaten bunlara orta boy bir kafes yeterlidir. Uçma egzersiz yapma zorunlulukları yok.

İstememe beğenmeme durumu yok.. Hatta çok çiftliler..

Ortama alışırlar salmasanız da olur. Zaten bunlara orta boy bir kafes yeterlidir. Uçma egzersiz yapma zorunlulukları yok.

İstememe beğenmeme durumu yok.. Hatta çok çiftliler..

Anladım hocam teşekkür ederim :)

Ele gelmezlerde kendi kafeslerinin yerini bir süre sonra buluyorlar

Ele gelmezlerde kendi kafeslerinin yerini bir süre sonra buluyorlar

Tamamdır hocam eyvallah bende bunu istiyorum işte. Günün belli saatlerinde evin belli yerlerinde (en azından odamda) korkmadan dolaşsalar yeterli. :) Yoksa çok üzülürüm sadece kafeste kalırlarsa. Almamayı bile düşündüm başlarda. Bu kadar vahşi olduklarını bilmiyordum çünkü.

Tamamdır hocam eyvallah bende bunu istiyorum işte. Günün belli saatlerinde evin belli yerlerinde (en azından odamda) korkmadan dolaşsalar yeterli. :) Yoksa çok üzülürüm sadece kafeste kalırlarsa. Almamayı bile düşündüm başlarda. Bu kadar vahşi olduklarını bilmiyordum çünkü.

ufak oldukları için biraz ürkekler. ama bir süre sonra kendi kafeslerinin yerini ögrenirler.

ufak oldukları için biraz ürkekler. ama bir süre sonra kendi kafeslerinin yerini ögrenirler.

Eyv hocam bana da bu lazımdı işte. Elime gelmelerine gerek yok, salıyım odaya alışsınlar kafesi bilsinler yeterli yoksa ciddi ciddi almamayı düşünmüştüm.

Peki bunların cinsiyetleri nasıl anlaşılıyor.bende bir tane bembeyaz bir tanede grili siyahlı gibi var erkek dişi diye vermişti satıcı

Peki bunların cinsiyetleri nasıl anlaşılıyor.bende bir tane bembeyaz bir tanede grili siyahlı gibi var erkek dişi diye vermişti satıcı

Erkek kusun gagası daha kırmızımsı olur. yanaklarında turuncu lekeler olur. kanat altında kahverengi benekli tüyler olur. göğsünde de gerdan olur. dişi kusta ise bunun tersine gagası turuncumsu ve erkekte saydıgım özellikler olmaz. yani gösterisli olan erkek digeri dişi diyebiliriz.

Erkek kusun gagası daha kırmızımsı olur. yanaklarında turuncu lekeler olur. kanat altında kahverengi benekli tüyler olur. göğsünde de gerdan olur. dişi kusta ise bunun tersine gagası turuncumsu ve erkekte saydıgım özellikler olmaz. yani gösterisli olan erkek digeri dişi diyebiliriz.

Teşekkürler ama ben yinede fotoğraflarını koyucam:)

Geri