Karadeniz Pet

Çiftleştiler Sonunda

Erkek kızgınlıktan yapıyordur, ayırman iyi olmuş. Benim erkek kızgın değil, dişi yavrularını kıskandığından kavga ediyorlardı. Şimdi koydum yanına, kaşıyorlar birbirlerini, dişi de tam ilgi manyağı sürekli beslemesini istiyor kendisini. Dişi tek başına bakabilir yavrulara sen ek besin vet yeterli. Anneye her gün yumurtayı maması verme, uygun dozda verilmezse sıkıntı yaratır. Haftada 1-2 kafi.
Yanı kızgınlık mı onuda tam emin değilim. Yuvaya giriyordu erkek, dişi yuva içinde bağırıyor yuvadan kovuyor. Bazende yuva girişinde gagalasiyorlardi almıyordu içeri. Bigün tam ise gidicem şansıma denk geldim. Bir girdiler birbirlerine yuva içinde Yumurtaların üzerinde zor ayırdım kafes içine atladılar orda bir daha yapıştılar birbirlerine. Ilk o zaman ayırdım. Akşam gelince tekrar koydum yanına. Yine yuvaya giriyor ama dişi kızıyordu. Arada büyük olmasada didisiyorlardi. Bende artık yavru çıkacağı gün ne olur olmaz ayırdım.

Hazır mama var. Yumurta 1-2 gün dediniz. Diğer günler ne önerirsiniz karışıma yavrulu anne için sebze olarak?

Yanı kızgınlık mı onuda tam emin değilim. Yuvaya giriyordu erkek, dişi yuva içinde bağırıyor yuvadan kovuyor. Bazende yuva girişinde gagalasiyorlardi almıyordu içeri. Bigün tam ise gidicem şansıma denk geldim. Bir girdiler birbirlerine yuva içinde Yumurtaların üzerinde zor ayırdım kafes içine atladılar orda bir daha yapıştılar birbirlerine. Ilk o zaman ayırdım. Akşam gelince tekrar koydum yanına. Yine yuvaya giriyor ama dişi kızıyordu. Arada büyük olmasada didisiyorlardi. Bende artık yavru çıkacağı gün ne olur olmaz ayırdım.

Hazır mama var. Yumurta 1-2 gün dediniz. Diğer günler ne önerirsiniz karışıma yavrulu anne için sebze olarak?
Sebze - meyve için çok güzel detaylı bir
konu; https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kuşlarına-verilen-sebze-ve-meyveler.73879/
Uygun bir besin tablosu ;
IMG_20210103_220833.png

Bir de anneyi çok rahatsız etme. Erkeği de yanına koyma. Yumurtaların kaçı doluydu bir fikrin var mı?

Besin tablosunu incelerim sagolasin. 6 tanesinin 5ini kontrol ettim doluydu hepsi. 6.'yi bilmiyorum.
Kolay gelsin hocam. Yavruları iyi gözlemle anne bir süre sonra yetmeyebilir yavrulara. O takdirde ya sen elle besleme yap, ya da başka kuluçkada olan kuş varsa ona kayırma yaparsın.

Anam anam anam maşşallah[emoji1] siyah göz lutino mu ? Gmxlerde kırmızı olan yokmu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yok kırmızı göz gelmedi. Çekinik gen diye biliyorum zaten. 1. yavrumuz şöyle full beyaz olursa çok sevinirim. Hepsi farklı gelecek gibi gözüküyor şu an. Kuşun sarı geldiğini gördüm ya Hüseyin yemin ediyorum ağzım kulaklarıma çekildi.

Yok kırmızı göz gelmedi. Çekinik gen diye biliyorum zaten. 1. yavrumuz şöyle full beyaz olursa çok sevinirim. Hepsi farklı gelecek gibi gözüküyor şu an. Kuşun sarı geldiğini gördüm ya Hüseyin yemin ediyorum ağzım kulaklarıma çekildi.
bende ilk sarı renk görmüştüm baya sevinmiştim sonra yeşile döndü haberin olsun :)
WhatsApp Image 2021-01-22 at 12.58.54.jpeg
WhatsApp Image 2021-01-22 at 13.01.23.jpeg

Dişi kuş sabahları ilgi manyağı olurken geceleri erkek kuşa saldırmaya çalışıyor. Ben de sabah koyup akşam alıyorum. Geceleri neden agresifleştiğini çözemedim. 3. yavrumuz sarı geliyor demiştim, şimdi o sarı kanat tüylerinin ucu beyaz oldu, fotoğrafta gözükmese de 4. yavrumuzun da kanat tüyleri sarı geliyor. 1. yavru çok meraklı bir kuş. Sürekli yuva içinde geziniyor, dışarı çıkardığımda hep dışarıyı inceliyor. 2. yavrunun tüyleri de çok güzel gözüküyor, bakalım nasıl bir rengi olacak.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210123-125034.jpg
    Screenshot_20210123-125034.jpg
    246 KB · Görüntüleme: 59
  • Screenshot_20210123-125023.jpg
    Screenshot_20210123-125023.jpg
    230 KB · Görüntüleme: 51
  • Screenshot_20210123-125028.jpg
    Screenshot_20210123-125028.jpg
    434.4 KB · Görüntüleme: 47
Dişi kuş sabahları ilgi manyağı olurken geceleri erkek kuşa saldırmaya çalışıyor. Ben de sabah koyup akşam alıyorum. Geceleri neden agresifleştiğini çözemedim. 3. yavrumuz sarı geliyor demiştim, şimdi o sarı kanat tüylerinin ucu beyaz oldu, fotoğrafta gözükmese de 4. yavrumuzun da kanat tüyleri sarı geliyor. 1. yavru çok meraklı bir kuş. Sürekli yuva içinde geziniyor, dışarı çıkardığımda hep dışarıyı inceliyor. 2. yavrunun tüyleri de çok güzel gözüküyor, bakalım nasıl bir rengi olacak.
Erkek kuş yavruların olduğu yerde ki bütün mısır granülü bir yere attı. Az önce gördüm sanki yavruların altına girmeye çalışıyor gibiydi. Ne yapıyor anlamadım açıkçası. Bugün anne kuştan bile daha ilgili yavrularıyla.
Screenshot_20210123-153443.jpg

Yavrularımız büyümeye devam ediyor. 2 yavrumuz beyaz, 2 yavrumuz sarı renklerinde geliyor. 1. yavru tamamen beyaz iken, 2. yavru artık nasıl bir renge dönüşecek bilemiyorum. 3. yavrunun ten rengi annesi gibi pembe olduğundan annesine benzeyeceğini varsayıyorum. 4. yavrunun ten rengi babası gibi mor ve soluk bir renkte, ama rengi sarı geliyor. Tahmin ettiğimiz gibi hiçbir yavru birbirine benzemedi.
Screenshot_20210127-120551.jpg
Screenshot_20210127-120528.jpg
Screenshot_20210127-120526.jpg

1. yavru bugün öğlene doğru 23 günlük olacak. Kafası neredeyse tamamen kaplandı. 2. yavrumuz babası gibi olur diye tahmin ediyorduk ama çok daha farklı olacak sanırım. 3. ve 4. yavru hakkında henüz çok bir fikrim yok. 3. yavru annesine benzeyecek, 4. yavru da yeşil olacak diye tahmin ediyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210131-001937.jpg
    Screenshot_20210131-001937.jpg
    346.6 KB · Görüntüleme: 54
  • Screenshot_20210131-001939.jpg
    Screenshot_20210131-001939.jpg
    390 KB · Görüntüleme: 59
1. yavru bugün öğlene doğru 23 günlük olacak. Kafası neredeyse tamamen kaplandı. 2. yavrumuz babası gibi olur diye tahmin ediyorduk ama çok daha farklı olacak sanırım. 3. ve 4. yavru hakkında henüz çok bir fikrim yok. 3. yavru annesine benzeyecek, 4. yavru da yeşil olacak diye tahmin ediyorum.

Çok tatlılar[emoji106][emoji106][emoji106] maşşallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2 gecedir erkek kuşu ayırmıyorum, kavga etmeden beraber uyuyorlar artık. Erkek kuş artık hiç yuvalığa girmiyor neredeyse. Anneleri yavruları sürekli beslediği için erkek de ortada kaldı biraz. Bugün eşine kaç kez ayak attı sayamadım. Normalde saat 18 olduğunda, odanın ışığını açmam ile birlikte uyku moduna geçerdi, şu an saat 21.30 hala eşine kur yapıyor. Üstelik bir dilim elma bitirdi bugün neredeyse. Dişi hiç yanaşmıyor, tek derdi yavruları garibimin. 1. yavrumuz bugün 25 günlük oldu, son zamanlarda sürekli onu yuvalığın kapısından dışarıyı incelerken görüyorum.

2 gecedir erkek kuşu ayırmıyorum, kavga etmeden beraber uyuyorlar artık. Erkek kuş artık hiç yuvalığa girmiyor neredeyse. Anneleri yavruları sürekli beslediği için erkek de ortada kaldı biraz. Bugün eşine kaç kez ayak attı sayamadım. Normalde saat 18 olduğunda, odanın ışığını açmam ile birlikte uyku moduna geçerdi, şu an saat 21.30 hala eşine kur yapıyor. Üstelik bir dilim elma bitirdi bugün neredeyse. Dişi hiç yanaşmıyor, tek derdi yavruları garibimin. 1. yavrumuz bugün 25 günlük oldu, son zamanlarda sürekli onu yuvalığın kapısından dışarıyı incelerken görüyorum.
Screenshot_20210202-214637.jpg
Screenshot_20210202-214635.jpg

Geri