Karadeniz Pet

1.5 yıldır yavru yapamayan 2 çift kuş ve dişilerden birinde tuhaf bir hastalık (resimli)

sanane900

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhabalar, iyi forumlar...
Yakın zamana kadar kuş besleyen ya da uzaktan sevmek dışında çok ilgi gösteren biri değildim. (diğer aile üyelerinde bu hobi mevcut.) Ta ki kuşlarda bir takım problemler olduğunu düşünene kadar... Evimizde 2 çift kuş var ve bu kuşlar 1.5 senedir hiçbir şekilde yavru yapamadı. Çiftler birbirleriyle eş tutmuş, uyum içindeler lakin çiftleşme içgüdüsü hiçbirinde yoktu.

İlk iş kullandıkları yemi öğrendim. Pet center'dan, kilosu 5 liraya çuvaldan bölünme, markasız bir yem yediriyorlarmış. Bu yemi kontrol ettiğimde içinde güve kelebekleri ve kurtçuklar olduğunu gördüm ve bu yemi direkt çöpe attım. İnternet üzerinden 6 kilo ''Vitakraft Premium'' kapalı yem ve birkaç paket ''Gold Wings Premium'' kızıştırıcı yem satın aldım. Bu iki yemi birbiriyle karıştırıp kuşlara 4 aydır yediriyorum. Kafeslerini değiştirip çift hane geniş bir salma kafes de satn aldım.

Bu 4 aylık süreç sonunda koyu renkli erkek kuş kızıştı (2.5 yaşında) ve dişiyi sürekli sıkıştırıyor. Dişi ise (3 yaşında) bu durumdan çok da memnun değil gibi. Erkek kuş üstüne çıktığında birkaç saniye sonra kaçıyor. Sürekli birbirlerini yemliyorlar ve erkek her fırsatta çiftleşmek için teşebbüste bulunuyor. Dişinin kanatlarında alındığı günden beri bir sorun varmış. Kanadının altından bir et parçası sarkıyor ve 3 senedir hiçbir şekilde kızgınlık yumurtası da vermemiş. Kanadında bu sorun olmasına rağmen hiçbir halsizliği ve bitkinliği yok. Bu kuşun rahatsızlığı nedir, iyileşmesi mümkün müdür, bu kanadıyla yavru yapsa bakabilir mi? Erkek bu dişiye çok sadık ve hiçbir şekilde başka dişiyle ilgilenmiyor.

Diğer kafestekilerde ise herhangi bir fiziksel rahatsızlık yok ama onlar da yavru çıkartamıyor nedense. Dişisi arada bir boş yumurtlayıp yumurtalarını yedi. Ayrıca sarı renkteki bu dişi, hayatımda gördüğüm en zeki kuş olabilir. Acayip bir sinsilik ve saldırıganlık var. Yanındaki erkek hariç gördüğü her türlü nesneye saldırır kendileri. Hırslıdır, tuttuğunu koparır hiç acımaz :)

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler...

Ekli dosyalar

• DSC_0016.JPG
    DSC_0016.JPG
    3.1 MB · Görüntüleme: 36
  • DSC_0017.JPG
    DSC_0017.JPG
    2.4 MB · Görüntüleme: 30
  • DSC_0018.JPG
    DSC_0018.JPG
    2.8 MB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0024.JPG
    DSC_0024.JPG
    2.7 MB · Görüntüleme: 29
  • DSC_0027.JPG
    DSC_0027.JPG
    1.8 MB · Görüntüleme: 27
  • DSC_0029.JPG
    DSC_0029.JPG
    3.7 MB · Görüntüleme: 32
  • DSC_0030.JPG
    DSC_0030.JPG
    3.5 MB · Görüntüleme: 26
  • DSC_0031.JPG
    DSC_0031.JPG
    1.9 MB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0032.JPG
    DSC_0032.JPG
    2 MB · Görüntüleme: 27
  • DSC_0035.JPG
    DSC_0035.JPG
    3.4 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Kuşların kafeslerinde kalamar kemiği var mı diğer çift kalsiyum eksikliğinden yemiştir arada bir yumurta maması yapıp verin bi de kızıştırcı yemler dışında doğal yollarla kizıştirabilirsiniz keçi boynuzu olsun, nijer tohumu olsun kolay yollarla kızıştırabilirsiniz ayrıca tünekleride tahta olanlarla değiştirin

Kuşların kafeslerinde kalamar kemiği var mı diğer çift kalsiyum eksikliğinden yemiştir arada bir yumurta maması yapıp verin bi de kızıştırcı yemler dışında doğal yollarla kizıştirabilirsiniz keçi boynuzu olsun, nijer tohumu olsun kolay yollarla kızıştırabilirsiniz ayrıca tünekleride tahta olanlarla değiştirin
Kalamar kemiği duyduğum bir şey değildi, o yüzden hiç almadım. Yumurta maması arada yapıyorum pek ilgi göstermiyorlar. Kızıştırıcı yemin içeriğinde ise kanarya tohumu, hindistan cevizi, keçi boynuzu ekstresi, fındık, haşhaş , ısırgan tohumu , üzüm şekeri, şam fıstığı ve nijer olduğu yazıyor. Kendim fazla bilgili olmadığım için hazır satın aldım. Kalamar kemiği ve tahta tünek önerinizi de dikkate alacam hocam, teşekkürler.
Bu arada dişinin kanadındaki sorun ile ilgili de bir fikriniz var mı? Merak ettiğim bir problem de o...

Kalamar Kemiği mürekkep balığı kemiği 2side aynı şeydir, bunu mutlaka kullanın. Havuç+haşlanmış yumurta+petibör+bir tutam tarçın ile yumurta maması verin haftada 2 kere yapın. yemeseler bile bir süre sonra yiyecekler,

Size asıl tavsiyem çimlendirmedir.
http://www.dostpetshop.com/urun.php?uid=488&cid=22

bu ürünü tavsiye ederim sadece filiz patlasın yeterlidir bunuda hemen yemeyebilirler geceden yemlikleri alıp sabah yaparsanız daha iyi olur. asıl kızıştırıcı budur. Harici kızıştırıcı diye satılanları tavsiye etmem.Kızıştırma doğal ve dozaşlı olmaıldır,Fazlası kuşları tüye sokar tüyden çıkamayabilir devamlı tüyde kalır tüydeki kuş çiftleşmez.

Kalamar Kemiği mürekkep balığı kemiği 2side aynı şeydir, bunu mutlaka kullanın. Havuç+haşlanmış yumurta+petibör+bir tutam tarçın ile yumurta maması verin haftada 2 kere yapın. yemeseler bile bir süre sonra yiyecekler,

Size asıl tavsiyem çimlendirmedir.
http://www.dostpetshop.com/urun.php?uid=488&cid=22

bu ürünü tavsiye ederim sadece filiz patlasın yeterlidir bunuda hemen yemeyebilirler geceden yemlikleri alıp sabah yaparsanız daha iyi olur. asıl kızıştırıcı budur. Harici kızıştırıcı diye satılanları tavsiye etmem.Kızıştırma doğal ve dozaşlı olmaıldır,Fazlası kuşları tüye sokar tüyden çıkamayabilir devamlı tüyde kalır tüydeki kuş çiftleşmez.
Kalamar kemiği ve çimlendirme tohumunu birlikte sipariş edip deneyeceğim, çok teşekkürler. Bu arada diğer sorumu size de yineliyeyim; dişi kuşun kanadındaki hastalığın nedeni nedir acaba? Onunla ilgili de bir fikriniz var mı?

Yakından bi foto var mı

Bi fiktim yok ve bişey daha söyleyeyim aradaki tel yerine biribirlerini görmeyecek bişey varsa onu koyun

kuşta kist var bir çeşit tümorde olabilir ama yağ bezeside olabilir bunun kararını kuş işinden anlayan veteriner verebilir. Dişiyide değiştirmenizde yarar olduğu belli bu yavrularada sirayet edebilir de etmeyebilirde.Cerrahi bir operasyon geçirebileceği aşikar

kuşta kist var bir çeşit tümorde olabilir ama yağ bezeside olabilir bunun kararını kuş işinden anlayan veteriner verebilir. Dişiyide değiştirmenizde yarar olduğu belli bu yavrularada sirayet edebilir de etmeyebilirde.Cerrahi bir operasyon geçirebileceği aşikar
Erkek kuş bu dişiye çok düşkün, o yüzden bugüne kadar ayırmaya kıyamamıştık. Dediğiniz gibi, tümörden ben de şüphelenmiştim. Ölürse falan yanına yeni dişi alırız diye düşünüyordum. Ama hayvan bu şekilde 3 yaşına kadar gayet sağlıklı bir şekilde yaşadı. Veteriner araştırmak lazım sanırım. Teşekkür ederim, sağolun...

Tümör veya yağ bezesi olsun çok da sorun değil. Zaten bu halde de sağlıklı yaşıyor diyorsunuz. Eğer kuşlar belli aralıklarla güneş ışığına direkt maruz kalmıyorlarsa sadece kalamar kemiği kalsiyum eksikliğini çözmez. Ayrıca D vitamini içeren bir vitamini haftada 1-2 defa vermek gerek. Çünkü D vitamini olmadan vücut calsiyumu absorbe edemiyor. Vitamini İlk verdiğinizde 3 gün üstüste verin. Bir de mutlaka probiyotik temin edin ve sürekli olarak probiyotik kullanın. Kuşlar stresten arınacak , sindirim sistemleri daha düzgün çalışacak , verimleri artacak , yemden yararlanmaları maximum olacak , dışkıdaki amonyak kokusu nerdeyse yok olacak vs. vs. Di-a-zym 256 veya Biyoteksin LC olabilir. Başka markalar da var hangisinin fiyatı uygunsa onu kullanın.

Tümör veya yağ bezesi olsun çok da sorun değil. Zaten bu halde de sağlıklı yaşıyor diyorsunuz. Eğer kuşlar belli aralıklarla güneş ışığına direkt maruz kalmıyorlarsa sadece kalamar kemiği kalsiyum eksikliğini çözmez. Ayrıca D vitamini içeren bir vitamini haftada 1-2 defa vermek gerek. Çünkü D vitamini olmadan vücut calsiyumu absorbe edemiyor. Vitamini İlk verdiğinizde 3 gün üstüste verin. Bir de mutlaka probiyotik temin edin ve sürekli olarak probiyotik kullanın. Kuşlar stresten arınacak , sindirim sistemleri daha düzgün çalışacak , verimleri artacak , yemden yararlanmaları maximum olacak , dışkıdaki amonyak kokusu nerdeyse yok olacak vs. vs. Di-a-zym 256 veya Biyoteksin LC olabilir. Başka markalar da var hangisinin fiyatı uygunsa onu kullanın.

Evet, bu şekilde sağlıklı yaşıyor. Endişem, yavru yaparsa bakabilir mi bu halde diye...Güneş ışığı almalarına mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyoruz. Malum kış şartları ve Ankara... :) Ne kadar başarılı olabiliyoruz bu konuda bilemiyorum. Bu belirttiğiniz Di-a-zyme'ı daha önce duymuştum. D vitamini, kalamar ve onu temin edip mutlaka deneyeceğim. Biz de petshoplar sağolsun, kuşları yıllarca sadece darı ve su ile beslenen hayvanlar sanıyorduk. Meğer ne kadar çok dikkat etmemiz gereken hususlar varmış. Bu hayvanlar bu şekilde üreyemez de tabii... Teşekkür ederim hocam, sağolun :)

Rica ederim. Yavruya da bakar endişelenmeyin. Ama her gün ve her öğün kuru fasülye yiyip , su içtiğinizi düşünsenize ayran bile yasak ! Bu halde siz bile üreyemezsiniz emin olun :D Doğal ortamlarında kuşlar çok çeşitli tohumlara , bitkilere , meyvelere kurtçuk , kelebek vs hayvansal proteinlere , toprağa , kirece vb mineral kaynaklarına ulaşabiliyorlar ve sağlıkla üreyebiliyorlar. aynı kuşu alıp küçücük kafese koyuyoruz ve sadece darı vererek onlarca yavru vermesini bekliyoruz. Hem de hemen !! Forum kuşum neden yumurtlamıyor , çiftleşmiyor sorularıyla dolu :D

Rica ederim. Yavruya da bakar endişelenmeyin. Ama her gün ve her öğün kuru fasülye yiyip , su içtiğinizi düşünsenize ayran bile yasak ! Bu halde siz bile üreyemezsiniz emin olun :D Doğal ortamlarında kuşlar çok çeşitli tohumlara , bitkilere , meyvelere kurtçuk , kelebek vs hayvansal proteinlere , toprağa , kirece vb mineral kaynaklarına ulaşabiliyorlar ve sağlıkla üreyebiliyorlar. aynı kuşu alıp küçücük kafese koyuyoruz ve sadece darı vererek onlarca yavru vermesini bekliyoruz. Hem de hemen !! Forum kuşum neden yumurtlamıyor , çiftleşmiyor sorularıyla dolu :D
Kesinlikle katılıyorum... Bizdeki umursamazlık değil bilgisizlikti. Allahtan bu forumu geç de olsa keşfedebildik de sizin gibi tecrübeli insanların değerli yorumlarıyla bu hayvanlar hakkında bilmediklerimizi de öğrenebiliyoruz. Tekrar çok teşekkürler :)

Tabiki bilerek yapmayacağınız kesin. Biz de bildiğimiz oranda size ve sizin gibi tecrübesi az olanlara her zaman yardımcı olmaya çalışırız. Bu arada bir uyarı da yapayım. Bazen de tam tersi durum da gözlemlenebiliyor. Mesela bir hobici vitamin verip kuşu iyi beslemeye çalışıyor. Vitami'nin prospektüsünde haftada bir suluğa 1 gram katın diye yazıyor diyelim. Adam 1 suluğa 5 gram katıyor ve haftada 3-4 defa veriyor !! bu da çok yanlış bir davranış. Hiç unutulmamalı ki , her ilaç zehirdir vitamin ilacı bile ! onu ilaç yapan dozudur. ( Bunun bir tek istisnası Probiyotiktir. Probiyotiklerde doz aşımı yoktur her gün kullanmak bile sıkıntı çıkarmaz. 15 günde bir gün 3 ayda 1 hafta ara verilmesi önerilir sadece o da kuşun bağımlı hale gelmesini engellemektir. Yoksa hiç ara verilmese de sorun olmaz )

SERA vitamin plus bunun haricinde hiçbirşey kullanmayın vitamin konusunda benim şahsi düşüncem diğer uygun fiyatlı markalar boyalı sudan ibaret bunu belirtmeyi unutmuşum harici bir vitamin almanıza gerek yok

http://www.hepsiburada.com/sera-vitamin-plus-15-ml-pm-ptm1556

bunun üstünde fiyat olarak toz vitamin nekton var fakat ben SERA dan daha çok fayda gördüm gözle görülür bir fayda sağladığı tarafımca test edilmiş ve gözlemlenmiştir.Etkili bir vitamindir haftada siz 2 gün verin. Aşırı etkilidir üst üste kullanmayın normal kuşlar için haftada 1 idealdir. ufak boy yarım sulukta 3 damlayı geçmeyin.

Geri