Karadeniz Pet

2 aylık yavru kuşumun davranışları

sleepyghost

Yeni Üye
Arkadaşlar selam. Evde 3 tane kuşum var. 2 tanesi dişi-erkek çift. 2 aylık olan kuş da yavruları. İlk dişi kuşu almıştım 1 yıl olacak nerdeyse sonra erkek aldım yanına. 3 kere kuluçkaya yattı 4-3-5 şeklinde 12 tane yavru aldım. Son yavrulardan bir tanesini de tutmaya karar verdim çünkü çift kuşlardan ilk aldığımız dişi olan bize çok alışkın eğitimli ama onu konuşturamadım, erkeği de sonradan aldığım ve biraz büyük olduğu için ele bile alıştıramadım biraz da uğraşmadım açıkçası. Bu yüzden bir tane yavru tutup ayrı büyütüp eğitmek istedim. 30-35 günlükken ayırmıştım ayrı kafeste ayrı odadalar birbirlerini görmüyorlar, en uzak odalara koyuyorum ara sıra duyuyorlar sadece. Şu an tam 2 aylık oldu. Kendime, elime alıştırdım. Elime alabiliyorum sevebiliyorum avucuma falan alabiliyorum çok bir çekincesi yok benden hayvanın izin veriyor ama bazı şeylere alıştıramıyorum. Çok deli bir hayvan zaptedemiyorum. Kafesin teline çıkıp tak tak tak sürekli aynı noktayı hareket etmeden ıstırıyor ve ses çıkartıyor, çıkartıyorum dışarı ama kafese koyduktan maksimum yarım saat sonra bu davranışı sergilemeye başlıyor. Bazen kafesin dibindeki tele ayaklarını kitleyip çırpabildiği kadar kanadını çırpıyor. Kafesi çift kuşlarımın eski kafesi onlarda böyle bir davranış görmedim ben. İlk başlarda kafeste de durdu salmadım bir süre dışarıya çok alışması gibi bir durum da yok. Yarın gidip yeni daha büyük bir kafes alacağım benim çıkarımım kafesi sevmiyor ama bilen varsa diye yazıyorum. Başka bir sorun da uzun bir süredir benim odamda olmasına rağmen odada avizeden başka bir yere konmaması. Alıştırmak için her şeyi deniyorum ama olmuyor. Avize tam masamın ve sandalyemin üstünde o yüzden orda durmasına izin veremiyorum kafama dışkılıyor. Dışarda olduğu zaman elime alıyorum ben bilgisayar başında otururken göbeğimde falan duruyor elime alıyorum ara sıra ve elimi masanın üstüne koyuyorum adım atsın masanın üstüne alışsın diye asla atmıyor, tüneğini masaya koyuyorum onun üstünde duruyor ama masaya inmiyor, dal darıyla deniyorum hiç bir şekilde gelmiyor. Hayvan bana alışık olmasına ve güvenmesine rağmen hala çok tedirgin duruyor. Odada bir şey mi onu ürkütüyor anlamıyorum. Çok fazla irkiliyor, dışardan gelen seslere de irkiliyor. Kafesten dışarı çıkartacağım zaman da çok hareketli oluyor kuduruyor resmen bir sağa bir sola zıplıyor yavaş hareket ederek sakinleşmesini parmağıma konmasını bekliyorum sonra parmağımla birlikte kafesin kapısından çıkartıyorum ama kafesin kapısından çıkarttığım gibi uçuyor ve avizeye konuyor, daha bir kere parmağımda dururken sakince uçmadan kafesten çıkartamadım. Ayrıca konuşması için erken mi? Ne zaman konuşmaya başlar?

Geri