Karadeniz Pet

20. Gün Fakat Halen Yavru Cikmadi

DesertRose

Yeni Üye
Herkese merhabalar.

Erkek muhabbet kuşum yaklaşık 8 yaşında. 2 tane dişi kuşum ölünce bir daha eş almamaya karar vermiştim. Fakat dişi kuşumuz öldükten yaklaşık 1 yıl sonra, 21.09.2022'de dışarıdan evimize kaçak kuş geldi. Çevre apartmanlara ve evin karşısındaki Petshop'a sorup, resmini gösterdim. Ancak kuşun sahibi çıkmadı.

Çok uzman değilim ancak dişi kuş daha yavruluktan yeni çıkmış veya genç görünüyor. Hiç beklemediğim bir şekilde 9 Ekim 2022 tarihinde kafesin zeminine 1 tane yumurta bıraktı. Ben yuvalığı alıp kafese koyana kadar o yumurtayı kırmış. Daha sonra aşağıdaki tarihlerde 4 tane daha yumurta yaptı;
2. yumurta 11.10.2022
3. yumuta 15.10.2022
4. yumurta 17.10.2022
5. yumurta 19.10.2022

1 tanesi haricinde hepsi boş çıkınca kademeli olarak boş olanları alıp yuvadan attım. Tek bir yumurtası kaldı ancak hangi tarihli olduğuna emin değilim, sanırım 19 Ekim'de yumurtlamış olduğu yumurta. Bugün 20. gün oluyor. Dişi vaktinin çoğunu yuvada, yumurtanın üzerinde geçiriyor. Bazen içeri erkek de giriyor. Yaklaşık 5-6 gün önce yumurtayı kontrol ettiğimde kalp atışlarını görmüştüm. Bugün çok anlayamadım ancak resim yüklüyorum. Bir çıkarım yapabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• Yumurta_1.jpeg
    Yumurta_1.jpeg
    56.5 KB · Görüntüleme: 72
  • Yumurta_3.jpeg
    Yumurta_3.jpeg
    59.6 KB · Görüntüleme: 63
  • Yumurta_4.jpeg
    Yumurta_4.jpeg
    49.4 KB · Görüntüleme: 74
merhaba yumurtalarin 18.ci gunde catlamasi gerekiyor . 1.resimde damar gozukmuyor birsey diyemem ama 2 ve 3 te yavru olusmus 18. gunde yumurtayi catlatmasi gerekir yavrunun.

Bugün 22. gün oluyor. Az önce yumurtayı tekrar kontrol ettim,; herhangi bir yaşam belirtisi göremedim maalesef. Kalp atışı , hareket, ses hiçbir şey yok. 1 gün daha beklemeyi düşünüyorum, akabinde yumurtayı alıp atacağım. Siz ne tavsiye edersiniz ? Yuvayı kafesten çıkartmalı mıyım, tekrar çiftleşip ara vermeden yumurtlamasında bir sorun olur mu ?

Yumurtayi catlatip cimbiz ve kurdan yardimiyla sen cikar bence. Icinde hareketlenme goremiyorsan olme imkani olabilir.

Tekrar merhabalar. Bugün 23. gün oldu. Yaşam belirtisi göremediğim için yukarıdaki videoyu izledikten sonra yumurtayı kırıp içinden yavruyu çıkardım.
Maalesef yumurtadan çıkamadan yaşamı son bulmuş. Yaklaşık 5-6 gün önce yumurtayı kontrol ettiğimde kalp atışını fark etmiştim. Keşke 18. gün yumurtayı kendim kırıp çıkarsaymışım. Kötü de olsa bizim için tecrübe oldu. Üzüldük fakat yapacak bir şey yok.

Şu an ki kafesten memnun değilim. Daha kaliteli ve şık bir kafes almayı düşünüyorum. İnternette plexi cam kaplı kafesler gördüm. Dikdörtgen şeklinde, geniş bir kafes istiyorum. Sizler ne tavsiye edersiniz ? Şuna benzer bir şey nasıl olur ?

Ekli dosyalar

• Yavru_1.jpeg
    Yavru_1.jpeg
    81.1 KB · Görüntüleme: 58
  • Yavru_2.jpeg
    Yavru_2.jpeg
    60.2 KB · Görüntüleme: 55
  • Yavru_3.jpeg
    Yavru_3.jpeg
    63.4 KB · Görüntüleme: 56
Tekrar merhabalar. Bugün 23. gün oldu. Yaşam belirtisi göremediğim için yukarıdaki videoyu izledikten sonra yumurtayı kırıp içinden yavruyu çıkardım.
Maalesef yumurtadan çıkamadan yaşamı son bulmuş. Yaklaşık 5-6 gün önce yumurtayı kontrol ettiğimde kalp atışını fark etmiştim. Keşke 18. gün yumurtayı kendim kırıp çıkarsaymışım. Kötü de olsa bizim için tecrübe oldu. Üzüldük fakat yapacak bir şey yok.

Şu an ki kafesten memnun değilim. Daha kaliteli ve şık bir kafes almayı düşünüyorum. İnternette plexi cam kaplı kafesler gördüm. Dikdörtgen şeklinde, geniş bir kafes istiyorum. Sizler ne tavsiye edersiniz ? Şuna benzer bir şey nasıl olur ?

Tekrardan merhabalar kuslariniz tekarardan yumurtlarlar merak etmeyin.
Gosterginiz kafesi tavsiye etmem muhabbet kuslari tahtayi kemiriyorlar. Ben tahta tunek kullaniyorum ve benimkiler tunekleri kemiriyorlar. Birde temizlik acisindan arada tum kafes yikandigi icin tahta dayanirmi bilemedim. Benim kullandigim kafes bu https://ik.imagekit.io/bhklbi0qh/wp-content/uploads/2019/09/14195124/8021799403126.jpg 4 kapisi var ortadan ikiye yarilabiliyor ve alta izgara var kus diskisiyla temas etmiyor.

Tekrardan merhabalar kuslariniz tekarardan yumurtlarlar merak etmeyin.
Gosterginiz kafesi tavsiye etmem muhabbet kuslari tahtayi kemiriyorlar. Ben tahta tunek kullaniyorum ve benimkiler tunekleri kemiriyorlar. Birde temizlik acisindan arada tum kafes yikandigi icin tahta dayanirmi bilemedim. Benim kullandigim kafes bu https://ik.imagekit.io/bhklbi0qh/wp-content/uploads/2019/09/14195124/8021799403126.jpg 4 kapisi var ortadan ikiye yarilabiliyor ve alta izgara var kus diskisiyla temas etmiyor.
Sizin kafes de güzelmiş, bu tarz bir şey de olabilir. Etrafa çok tüy ve yem kabuğu saçıldığı için, kışın daha sıcak olabilir düşüncesiyle etrafı plexi cam kaplı olsun diye düşünmüştüm.

Dişi kuş halen çok hareketli görünüyor maşallah ama biraz dinlendirmek istiyorum.

Sizin kafes de güzelmiş, bu tarz bir şey de olabilir. Etrafa çok tüy ve yem kabuğu saçıldığı için, kışın daha sıcak olabilir düşüncesiyle etrafı plexi cam kaplı olsun diye düşünmüştüm.

Dişi kuş halen çok hareketli görünüyor maşallah ama biraz dinlendirmek istiyorum.
Soyle kafes tulleri var tum tozu tuyu icinde tutuyor. Yemlik olarakta akıllı yemlik kulaniyorum https://www.hepsiburada.com/fit-fly-kapali-lux-kafes-tulu-medium-p-HBCV00002PYSE3
Bazi kuslar 1. kuluckadan sonra tekrardan yumurtluyorlar takip edin duzenli ciftlesiyorlarsa yumurtlaya billir. Dinlendirmek istiyorsaniz kusunuzu yuvaligi kaldirin.

Soyle kafes tulleri var tum tozu tuyu icinde tutuyor. Yemlik olarakta akıllı yemlik kulaniyorum https://www.hepsiburada.com/fit-fly-kapali-lux-kafes-tulu-medium-p-HBCV00002PYSE3
Bazi kuslar 1. kuluckadan sonra tekrardan yumurtluyorlar takip edin duzenli ciftlesiyorlarsa yumurtlaya billir. Dinlendirmek istiyorsaniz kusunuzu yuvaligi kaldirin.
Veteriner tül kullanmamamı söyledi, o nedenle kaldırdım. Bazen tüle takılıp ayağı sakat kalan kuşlar geliyor veterinere. Şimdilik yuvayı kaldırdım, duruma göre ileride tekrar takacağım.

Kışın kafesi ısıtmak için herhangi bir cihaz kullanıyor musunuz ? Seramik ampüller varmış, kafes kuşları için kullanılabilir mi acaba ?

Evet tule ayaklari takiliyor ben ince çarsaf gibi bir bezden diktim. Kuslar

Benim kuslar icerdeler 19 20 derece arasi evin sicakligi yetiyor kuslara.

Veteriner tül kullanmamamı söyledi, o nedenle kaldırdım. Bazen tüle takılıp ayağı sakat kalan kuşlar geliyor veterinere. Şimdilik yuvayı kaldırdım, duruma göre ileride tekrar takacağım.

Kışın kafesi ısıtmak için herhangi bir cihaz kullanıyor musunuz ? Seramik ampüller varmış, kafes kuşları için kullanılabilir mi acaba ?
Kafesi streçle sarıp daha sonrasında üzerine tülü takabilirsiniz. Böylece sıkıntı yaşamazsınız.