Karadeniz Pet

3 Farklı kuş. Irkları nedir ne olabilir ?

Gülsarı

Meraklı Üye
Herkese merhabalar. Aslında bir süredir bende bir çoğumuz gibi muhabbet kuşlarinin ırk ve mutasyonlari hakkinda bilgi edinerek araştırma yapmaya çalışıyorum. Forumlarda sorulan ırk cins cinsiyet gibi başlıklar da ilgimi çekiyor haliyle. Kendi kuşlarımın ırk ve cinsleri konusunda elbette bir fikrim var. Ben bir de forumda bulunan, yıllarını bu işe vermiş tecrübe sahibi üretici arkadaşların fikirlerini merak ediyorum. Sırasıyla; Edward Thomas ve Gülsarı..
20161229_091748-1.jpg
20161229_091802-1.jpg
20161229_092122-1.jpg

1 kuşunuz ırk olarak çek mutasyon olarak emin olmamakla beraber painted denilen mutasyona benzettim ben yine de yorum yapanlar olacaktır. 2 kuşunuz ırk olarak kırık olabilir mutasyon spangle maşallah. 3 kuşunuz ırk olarak yerli gibi geldi mutasyon lutino

maşallah kuşlarınız güzel güle güle besleyin

1 kuşunuz ırk olarak çek mutasyon olarak emin olmamakla beraber painted denilen mutasyona benzettim ben yine de yorum yapanlar olacaktır. 2 kuşunuz ırk olarak kırık olabilir mutasyon spangle maşallah. 3 kuşunuz ırk olarak yerli gibi geldi mutasyon lutino

maşallah kuşlarınız güzel güle güle besleyin
Teşekkür ederim iyi temennileriniz için.
1 fotoğraftaki damızlık erkeğim. Bende sizin gibi painted olarak tabir edilen mutasyona ait olabileceğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili Almanya'da bir üretici sürekli rainbow muhabbet kuşları üzerinde duruyormuş http://www.rainbow-wellensittich.de/ bu web sayfası. İşin doğrusu bu kuşlara bayıldım. Birkaç kuşak sonra 1 numaralı erkekten rainbow nesli alabilir miyim? Ya da forumdan var mı başka arkadaşlarda bu tür kuşlar?

Almanya'daki üreticinin sitesine vesaire söyle bir bakindim da, randevulu falan calisiyor, baya ciddi. Millet de siraya girmis resmen. Istedigi miktari da yazmiyor, özel mesaj gönderin diyor. Rainbowlari ben de oldukca sempatik buluyorum. :)

Almanya'daki üreticinin sitesine vesaire söyle bir bakindim da, randevulu falan calisiyor, baya ciddi. Millet de siraya girmis resmen. Istedigi miktari da yazmiyor, özel mesaj gönderin diyor. Rainbowlari ben de oldukca sempatik buluyorum. :)
Desene bu konuda da Almanlar bizden iyi.. Bende de bir rainbow merakı başladı ki sormayın gitsin, sitedeki kalitede üretim yapabilmek için bakalım kaç yıla ihtiyacım var ve ne kadar sabredebileceğim :)

Desene bu konuda da Almanlar bizden iyi.. Bende de bir rainbow merakı başladı ki sormayın gitsin, sitedeki kalitede üretim yapabilmek için bakalım kaç yıla ihtiyacım var ve ne kadar sabredebileceğim :)

Surada detayli bir rapor hazirlanmis Rainbow üretimi konusunda fakat kaynak Almanca. En kaliteli iyi Rainbowlari tamamen ana mutasyon renklerinden üretmek icin 5 yillik bir süre gerekiyormus. Ilk yil 4 eslestirme, ikinci yil 2 eslestirme, ücüncü yil, dördüncü ve besinci yil da birer eslestirme yani toplamda 9 adimlik bir eslestirme gerekiyormus. Detaylica yazmis baya, benim de üretim bilgim olmadigi icin pek bir sey diyemeyecegim ama hangi renkten kuslarin eslestirilmesi gerektigi kaynakta anlatilmis:

http://www.rainbowzucht.de/ZBV_rainbowzucht.htm

Surada detayli bir rapor hazirlanmis Rainbow üretimi konusunda fakat kaynak Almanca. En kaliteli iyi Rainbowlari tamamen ana mutasyon renklerinden üretmek icin 5 yillik bir süre gerekiyormus. Ilk yil 4 eslestirme, ikinci yil 2 eslestirme, ücüncü yil, dördüncü ve besinci yil da birer eslestirme yani toplamda 9 adimlik bir eslestirme gerekiyormus. Detaylica yazmis baya, benim de üretim bilgim olmadigi icin pek bir sey diyemeyecegim ama hangi renkten kuslarin eslestirilmesi gerektigi kaynakta anlatilmis:

http://www.rainbowzucht.de/ZBV_rainbowzucht.htm
Tam arayıpta bulamadığım bilgiler bunlar çok teşekküler :) her ne kadar translate ile biraz tatsız olsa da çeviri yine meraklısı için iyi bir kaynak;)

Bir kuşunuz rainbow birisi spangle diğeride lutino maşallah güzel kuşlar spangle ve rainbow çek Lutino yerli.

Teşekkürler üstadim
estağfirullah üstadlık başka birşey o kadar yol alamadık. Çok üstad tanırım azım açık dinlerim. Adamlar gerçekten yıllarını vermiş emektar üstadlar iste asıl üstad onlar. Bazen gelip kümesimi ziyaret ederler bunu söyle yap böyle yap diye yönlendirirler. Abartmıyorum kuşlar bile anlıyor biliyormuşsunuz. Saygılar

Gerek bu işe gönül vermiş insanlardan edindiği bilgileriniz olsun gerekse kişisel tecrübeleriniz olsun bu forumdaki türlü türlü soru ve sorunlara nokta atışı ile yardımcı oluyorsunuz. Bu anlamda kendi adıma teşekkür ederim cengiz hocam

Geri