Karadeniz Pet

Anne Yavruyu Dövdü.

Kahraman KÖROĞLU

İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
Merhaba Arkadaşlar;
Her üreticinin yaşayabileceği en acı olaylardan birisini dün gece yaşadım maalesef. Her kuluçka da dinlendirdiğim mantolu takımım 3. kuluçkasında ilk defa böyle birşey yaptı.
Yavrular 31-29-28-26-25 günlük olmuşlarken en büyük yavruyu öldürmüş 2. yavruyu kafa tasını delmesine 1-2 vuruş kala elinden aldım.
İlk müdahale olarak kanama durması için direk tetra 250mg döktüm kanama bölgelerine, kısa sürede kanama durdu. Sabah sıvı kaybı oldu için elle besleme mamasına vitamin ve probiyotik takviyesi yaparak direncini artırdım, yem olarak aspur ve dal darıya geçtim. Fakat kanama olan bölgeleri kandan temizleyip düzenli pansuman a geçmem lazım.
Araştırmalarıma göre Fucidin Krem en çok tavsiye edilen ilaç yaraları kapatmak için.
Ama dezenfekte için kimisi batikon kimisi oksijenli su öneriyor. Batikon bildim kadarı ile hızlı şekilde kanamayı durduruyor ve yarayı kapatıyor fakat canlı hücrelere zarar verdi için tüy köklerini öldürmesinden korkuyorum, oksijenli suda aynı şekilde tüy köklerine zarar verir tamamen bölgedekeki tüyleri öldürürmü bilmiyorum.
Göz kapaklarıda kandan dolayı yapışma var sol göz kapanmış kan kurumasından, Genta göz damlası kullanarak hem gözü bakterilerden temizlemek hemde açmak için faydalı olacağını düşünüyorum???

Bu tür aci durumu tecrübe eden tecrübeli dostlar yardımcı olursa müdahale konusunda sevinirim. Yalnız tek ricam gerçekten bunu tecrübe etmiş denemiş olan arkadaşlar fikir sunsun aksi taktirde kuşun kafa kısmının ömür boyu tüysüz kalmasına sebep olunabilir.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Dipnot: Tüm yavrular anne ve babadan ayrıldı elle besleniyor, çiftlerde ayrıldı farklı kafeslere.

Son düzenleme:
büyük geçmiş olsun inşaAllah sağlıklarına kavuşurlar bir daha yaşamazsınız inşaAllah böyle bir olay

büyük geçmiş olsun inşaAllah sağlıklarına kavuşurlar bir daha yaşamazsınız inşaAllah böyle bir olay
Allah razı olsun yıllardır üretim yaparım hiç ummadım en bakıcı takımlarımdan birisi 3. kuluçkasında bunu yapması beni şaşırttı, yapacak olan daha önce de yapardı. Yorgunluk desem olma şansı yok denecek kadar az çünkü her kuluçkada 1 ay dinleniyor takımlarım bu sezon daha ilk yavruları idi , olacağı varmış nasip kısmet dedim elimden geleni yapmaya çalışıyorum inşallah hayatta tutarım allahın izni ile yavrucağı.
Bilgili, Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Geçmiş olsun. Umarım sağlıklarına kavuşur tekrar böyle acı bir durum yaşanmaz inşallah...

Allah razı olsun yıllardır üretim yaparım hiç ummadım en bakıcı takımlarımdan birisi 3. kuluçkasında bunu yapması beni şaşırttı, yapacak olan daha önce de yapardı. Yorgunluk desem olma şansı yok denecek kadar az çünkü her kuluçkada 1 ay dinleniyor takımlarım bu sezon daha ilk yavruları idi , olacağı varmış nasip kısmet dedim elimden geleni yapmaya çalışıyorum inşallah hayatta tutarım allahın izni ile yavrucağı.
Bilgili, Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum...
tekrardan geçmiş olsun kahraman hocam bazen olabiliyor demek ki böyle şeyler biz elimizden gelen gayreti verelim gerisi Allahın takdirine kalmış inşaAllah kurtulur yavrular

Geçmiş olsun bir hafta kadar önce damızlık adayı çok güzel bir dişi kuşu aynı şekilde kaybettik. Başına boyle birşey gelip de kuşu kurtarabilen arkadaş varsa bizizler için de yol gösterici olur.

24 saati atlattık başarılı şekilde. Kuş ilk haline göre yavaş yavaş toparlanmaya başladı en az ından olayından şokundan bi nebzede olsa uzaklaştı. Resimler -18 arkadaşlar için psikolojik problem yaşatabileceğinden eklemiyorum inşallah sağlığına kavuşur da tedavi programını sabit bir başlık olarak paylaşırım. Baya yoğun bir araştırma soruşturma aşamasından geçtim öyle başladım tedaviye. Herşeyin bir ilki varmış demekki artık bu konuda da tecrübelerimizi paylaşırız inş başarı ile sonuçlandırıp

Kötü bir tecrübe. Üzüldüm. Bir yavruyu öldürdü 2.sini elinden zor aldım dediniz. Diğer yavruların durumu nedir? Onlarıda ayırdınızmı

Kötü bir tecrübe. Üzüldüm. Bir yavruyu öldürdü 2.sini elinden zor aldım dediniz. Diğer yavruların durumu nedir? Onlarıda ayırdınızmı
evet hepsini aldım elle besliyorum 12 saat de bir. Kabuksuz yem - aspur ve dal darı takviyesi ile ufaktan kendileride kırıyor 1 haftaya inşallah diğer yavrular kendini kurtarmış olurlar ama ağır yaralı olan kuşun durumu 10 günü felan bulur gibi baya yorucu bir süreç olacak

evet hepsini aldım elle besliyorum 12 saat de bir. Kabuksuz yem - aspur ve dal darı takviyesi ile ufaktan kendileride kırıyor 1 haftaya inşallah diğer yavrular kendini kurtarmış olurlar ama ağır yaralı olan kuşun durumu 10 günü felan bulur gibi baya yorucu bir süreç olacak

Kolay gelsin. İnşallah sorunsuz kurtulur. @Fatih SEVİM in de bahsettiği gibi geçen hafta bizde bir yavrumuzu bu sebepten kaybettik. Ama bizimkinin durumu cidden çok kötüydü. Muhtemelen kafa tası delinmişti. Bakamadık bile :( ve o kuluçkadaki en iri dişiydi ve kesinlikle damızlığa ayırmayı düşünüyorduk. Böyle şeyler olacak tabi ama ilk kez başına gelince kötü oluyor insan :(

Kolay gelsin. İnşallah sorunsuz kurtulur. @Fatih SEVİM in de bahsettiği gibi geçen hafta bizde bir yavrumuzu bu sebepten kaybettik. Ama bizimkinin durumu cidden çok kötüydü. Muhtemelen kafa tası delinmişti. Bakamadık bile :( ve o kuluçkadaki en iri dişiydi ve kesinlikle damızlığa ayırmayı düşünüyorduk. Böyle şeyler olacak tabi ama ilk kez başına gelince kötü oluyor insan :(
Sizinkisi ne kadar kötü idi bilmiyorum ama şuan hayatını kaybeden yavrunun resimlerini ekliyorum, yaralı olanda buna yakın.... Bu kuş Çift tepeli ve Mantolu kafa kısmında yoğun tüy yapısına sahip jumbo ayarında bir kuştu artık önceki halini siz düşünün... Ölen yavruda; dili koparmış, gözleri oymuş, kafayı delmiş. Yaralı yavruda gaga çatlak, sol gözde darbe den dolayı kapalı kafada kafa tası delinmesine 1-2 vuruş kalmıs bir hali incelmiş durumda
+18 !!!

Ekli dosyalar

• IMG-20161219-WA0004.jpg
    IMG-20161219-WA0004.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 440
  • IMG-20161219-WA0005.jpg
    IMG-20161219-WA0005.jpg
    66.6 KB · Görüntüleme: 416
Son düzenleme:
Sizinkisi ne kadar kötü idi bilmiyorum ama şuan hayatını kaybeden yavrunun resimlerini ekliyorum, yaralı olanda buna yakın.... Bu kuş Çift tepeli ve Mantolu kafa kısmında yoğun tüy yapısına sahip jumbo ayarında bir kuştu artık önceki halini siz düşünün... Ölen yavruda; dili koparmış, gözleri oymuş, kafayı delmiş. Yaralı yavruda gaga çatlak, sol gözde darbe den dolayı kapalı kafada kafa tası delinmesine 1-2 vuruş kalmıs bir hali incelmiş durumda
+18 !!!
Aynen böyleydi :(

IMG_2827.JPG
IMG_2829.JPG
IMG_2832.JPG
Öncelikle çok geçmiş olsun. 10 gün önce basıma benzer bir olay geldi kendi annesi değilde başka bir dişi tarafından ciddi yaralar aldılar. Birtanesini yuvada öldürmüştü diğer 3 taneden birtanesi yuvadan kaçmış diğer ikiside ciddi yaralar almışlardı. Bir yavru göz kışmından ve basından yaralanmıştı, diğer yavru kanat altından. Gözden yaralanan yavrunun gözü kapalı ve sismişti Ben kanlı bölgeleri temizlemek için ilk iki gün birşey yapmadım direk fucidin kremle müdahalede bulundum açık yaralar olduğu için ve vitamin takviyesi yaptım. Fucidin çok etkili bir krem ama fazla doz aşımı olursa ishal yapıyor. Düzenli olarak sabah akşam günde iki sefer uyguladım. 2 günden sonra kanlı bölgeleri suyla silerek temizledim 5 gün boyunca pansuman tedavisine devam ettim su anda bir sıkıntı kalmadı çok şükür.

Ekli dosyayı görüntüle 5514 Ekli dosyayı görüntüle 5513 Ekli dosyayı görüntüle 5512 Öncelikle çok geçmiş olsun. 10 gün önce basıma benzer bir olay geldi kendi annesi değilde başka bir dişi tarafından ciddi yaralar aldılar. Birtanesini yuvada öldürmüştü diğer 3 taneden birtanesi yuvadan kaçmış diğer ikiside ciddi yaralar almışlardı. Bir yavru göz kışmından ve basından yaralanmıştı, diğer yavru kanat altından. Gözden yaralanan yavrunun gözü kapalı ve sismişti Ben kanlı bölgeleri temizlemek için ilk iki gün birşey yapmadım direk fucidin kremle müdahalede bulundum açık yaralar olduğu için ve vitamin takviyesi yaptım. Fucidin çok etkili bir krem ama fazla doz aşımı olursa ishal yapıyor. Düzenli olarak sabah akşam günde iki sefer uyguladım. 2 günden sonra kanlı bölgeleri suyla silerek temizledim 5 gün boyunca pansuman tedavisine devam ettim su anda bir sıkıntı kalmadı çok şükür.
Allah razı olsun sizede Çok geçmiş olsun Cengiz Bey. Bende fucidin krem le başlayacaktım aslında ama deri çok fazla inceldi için kana karışma risk i yüksekti o yüzden kullanamadım. İlk gün direk tetra kapsül döktüm kanama üstüne anında durdu kanamalar, 2. Gün terramycin krem kullandım Bu günde "KANTARON YAĞI" tedarik ettim akşam kullanmaya başlayacam.
Sağlıkcı bir dostum şiddetle tavsiye etti muazzam hücre yenilemesi ve hızla doku yenilemesi özelliği varmış en başta doğal otdan zeytin yağı ile demlendirilip hazırlanan bir ürün ve ürünü araştırdım nette çok ciddi faydaları var. Kanama olan bölgelere 1 gün Kantaron Yağı 1 gün terramycin krem ile devam edecem göz de de çevresine terramycin krem içine Genta göz damlası kullanacam, tek canımı sıkan olay alt gaga daki ağır çatlak inşallah zamanla kaynar kapanır allah yardımcısı olsun

lrsprey.jpg
Merhaba bu ürünü kullanlar bu tarz yaralanmalara iyi geldiğini söylüyor ama ben kullanmadım geçen gün bir yerde okumuştum. Sipariş verdim gelecek insanlar ve hayvanlarda kullanılabiliyor. HEr türlü yara morluk sivilce vs iyi geldiğini söylüyorlar.

Çok geçmiş olsun bu arada zaman zaman benimde başıma geldiği oluyor bunun sebebini çok merak ediyorum gerçekten. Bazı kuluçkalarda hiç bu sorun olmazken 2 3 kuluçkada bir yaşadım. Durumu bildiğim için yavrulardan en büyüğü 30 günlük olunca anneyi ayırıyorum dinlenme kafesine.

Allah razı olsun sizede Çok geçmiş olsun Cengiz Bey. Bende fucidin krem le başlayacaktım aslında ama deri çok fazla inceldi için kana karışma risk i yüksekti o yüzden kullanamadım. İlk gün direk tetra kapsül döktüm kanama üstüne anında durdu kanamalar, 2. Gün terramycin krem kullandım Bu günde "KANTARON YAĞI" tedarik ettim akşam kullanmaya başlayacam.
Sağlıkcı bir dostum şiddetle tavsiye etti muazzam hücre yenilemesi ve hızla doku yenilemesi özelliği varmış en başta doğal otdan zeytin yağı ile demlendirilip hazırlanan bir ürün ve ürünü araştırdım nette çok ciddi faydaları var. Kanama olan bölgelere 1 gün Kantaron Yağı 1 gün terramycin krem ile devam edecem göz de de çevresine terramycin krem içine Genta göz damlası kullanacam, tek canımı sıkan olay alt gaga daki ağır çatlak inşallah zamanla kaynar kapanır allah yardımcısı olsun
Kahraman bey kantaron yağı bir çok yaralanmaya iyi geliyor her zaman bulunur. Bebişimizde pişik olduğunda bile kantaron yağı kullanırız. Kuşlarımda hiç denemedim. Ama iyi geleceğinden eminim gagasındaki çatlak çokmu ciddi.

Kahraman bey kantaron yağı bir çok yaralanmaya iyi geliyor her zaman bulunur. Bebişimizde pişik olduğunda bile kantaron yağı kullanırız. Kuşlarımda hiç denemedim. Ama iyi geleceğinden eminim gagasındaki çatlak çokmu ciddi.
evet alt gaganın sağ tarafı nerde ise 2 ye bölünmüş en alt kısmında çok az bi tutan yer var o yüzden müdahale de edemiyorum o kısım a zamanla kaynar ümidi ile, kaynamasını beklemekten başka yapacak birşey te yok sanırım? İnşallah bu tür durumlarda tecrübe ederek te sonuçlarını bildiririm Kantaron Yağı'nın.
Çok geçmiş olsun bu arada zaman zaman benimde başıma geldiği oluyor bunun sebebini çok merak ediyorum gerçekten. Bazı kuluçkalarda hiç bu sorun olmazken 2 3 kuluçkada bir yaşadım. Durumu bildiğim için yavrulardan en büyüğü 30 günlük olunca anneyi ayırıyorum dinlenme kafesine.
Ali bey o tür ürünlerde çok fazla kimyasal oldu için pek güvenip kullanamıyorum açıkcası ama tecrübe eden arkadaşlar yararları ve zararlarını paylaşırsa tabi ona göre tercih sebebi olur. Sizin de deneyimlerini bekliyoruz ürün hakkında

Merhaba , satan eczaneler bebeklere bile kullanılabileceğini içinde zararlı kimyasal olmadığını doğal aloa vera olduğunu söylediler. Benimde ufak kızım var hem ona hem kuşlara kullanıcam ihtiyaç durumunda mutlaka paylaşırım sizlerle.

Geri