Karadeniz Pet

Arkadaşlar benim kuşumun ceresinde böyle bir şey oldu.

Kuş Hayranı

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, benim 2 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var. Önceden yaşamadığım bir durum oldu. Kuşumun iki burun deliğinin ortasında yada ceresinin tam ortasında da diyebiliriz, bir delik gibi birşey olmuş. Aldığım da böyle değildi. Zaten yeni oldu. Sanırım burnunda mantar olduğu için, cere rengi aldığımda böyle değildi ve sürekli hapşırıyor. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz, kuşum geri iyileşir mi?
Vaktiniz için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 20220718_095418.jpg
    20220718_095418.jpg
    808.7 KB · Görüntüleme: 47
  • 20220718_095407.jpg
    20220718_095407.jpg
    919.7 KB · Görüntüleme: 45
Kuşun erkek olduğuna emin misiniz bu kuş dişi. Varsa erkek olduğuna dair eski fotolardan ekleyebilir misiniz.

Ama kızışmış ve ceresi kizistigindan dolayı koyu kahverengi. Erkeklerin cere kısmı mavi olur. 🤷🏻‍♀️bu kus dişi. Burun deliklerine gelmeyecek şekilde terramycin deri merhemi uygulayin. Özellikle akşamları. Sonra ışıkları kapatın. Uyku moduna geçsin.

Ama kızışmış ve ceresi kizistigindan dolayı koyu kahverengi. Erkeklerin cere kısmı mavi olur. 🤷🏻‍♀️bu kus dişi. Burun deliklerine gelmeyecek şekilde terramycin deri merhemi uygulayin. Özellikle akşamları. Sonra ışıkları kapatın. Uyku moduna geçsin.
Aldığımızda cere rengi maviydi. Değişmış olabilir galiba. Belki mantardan da olabilir. Terramycin kullanmayı denerim teşekkürler

O yüzden eski foto istemiştim sizden.mantardan olmaz . Sonradan bu renge dönüştüyse hormonal bozukluk oluyor.bilginize

Kuşunuzun ceresi kabuklanmis zaten. Terramycin merhem iyi gelir onun zararı olmaz bir hafta dediğim şekilde uygulayın. Ama bir tane foto atsaydiniz mavi cere zamanında daha sağlıklı olurdu.

Kuşunuzun ceresi kabuklanmis zaten. Terramycin merhem iyi gelir onun zararı olmaz bir hafta dediğim şekilde uygulayın. Ama bir tane foto atsaydiniz mavi cere zamanında daha sağlıklı olurdu.
üzgünüm telefondaki herşey silinmişti. Ayırdığınız vakit için teşekkür ederim.

kaç gün içinde oldu hocam?
fotograflar tam net değil, çere deliklerinde kan var gibi. solunumu iyi mi? enfeksiyon olabilir.

Kızışmış dişi kuşum ceresi de bu kadar koyu olmaz ki ilk defa görüyorum yani bence bi veteriner görsün ya da başka forumlara yazın aktif olan

Benim kuş erkek. Aldığımızda ceresi maviydi. 2 haaftalığına şehir dışına kuşumla gittik. Ankara'ya dönünce veterinere gösteririm

Kızışmış dişi kuşum ceresi de bu kadar koyu olmaz ki ilk defa görüyorum yani bence bi veteriner görsün ya da başka forumlara yazın aktif olan
Benim kuş erkek. Aldığımızda ceresi maviydi. 2 haaftalığına şehir dışına kuşumla gittik. Ankara'ya dönünce veterinere gösteririm

Kuşta hormonel bozukluk var.
Teşekkür ederim.

Ama burnunun ortasındaki açıklık da mı hormonel bozukluktan olmuş? Yoksa başka bir nedeni mi var?

Sanırsam hormonel bozukluğun tedavisi yok, kuşa bakarken yapmam gereken bir şey var mıdır yoksa görmezden gelip aynı şekilde bakmaya devam edebilir miyim?

Kuşumun da gayet mutlu olduğunu söyleyebilirim

Tedavisi varmıdır bilmiyorum ama hormenel bozuklugu var ceresine günde bir kere terramcyn sürün 3 ila 4gun kullanın suyuna gerwit veya başka bir vitamin verebilirsiniz haftada bir kere yumurta maması verin

Geri