Karadeniz Pet

Ayirma taktiği ! Kuşlar birbirini görmelimi? Görmemelimi?

levent5050

Meraklı Üye
Arkadaşlar forumda sürekli olarak ayırma taktiğinin işe yaradığı yazılıyor fakat ortada büyük bir fikir ayriliğı var..

Bazı üreticiler ayirma sürecinde kuşların birbirini görmesi gerektiğini bazı arkadaşlar ise görmemesi gerektiğini söylüyor?!?

Hangisi daha etkili???

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Ben şu an ayirdim kuslarimi birbirlerini görmüyorlar ama duyuyorlar. Ayni odanin icindeler durmadan birbirlerine sesleniyorlar. Dişi kusum kafeste durmak istemiyor cikmak icin cabaliyor. Üzülüyorum da bakınca sanki eziyet ediyormuş gibi kuşlara... Bende merak ediyorum ayirma yönteminde birbirlerini hiç gormemeli duymamalilar mı baska odaya mi koymaliyim tamamen..

ben ayırmıstım ama birbirlerini görüyorlar dı diğer türlü içim el vermedi açıkçası sevenleri ayırmamak lazım:)

Bir kişinin çifti üreme dönemlerine çok yakındır, sadece yanyana iki kafese bir hafta ayırır sonra çiftleşme olur.
Bir başkasında herhangi bir görünmeyen sorun vardır, defalarca farklı şekillerde ayırsa da hiç bir işe yaramaz.
Burada insanlar kendi tecrübelerini paylaşıyor. Ayırma tekniği kuşların birbirini özlemesi, çiftleşme için daha istekli olması için uygulanan bir tekniktir. Bu arada kuşların çiftleşmeye hazır olması için gerekli besin takviyesi yapılır.
Benim tavsiyem en az bir hafta birbirlerini göremeyecek ve duyamayacak şekilde ayırmak. Ondan sonra kademeli olarak duyup göremeyeceği, hem duyup hem görebileceği mesafeli olacak şekilde, sonra yanyana, en son erkeğin kafesine almak.

Bu arada kuşları gözlemlemek lazım. Örneğin iki hafta ayırdınız, ikisi de kızgın hale geldi, iki hafta daha ayırayım garanti olsun derseniz bu sefer uygun dönemi de kaçırabilirsiniz

Bu arada kuşları gözlemlemek lazım. Örneğin iki hafta ayırdınız, ikisi de kızgın hale geldi, iki hafta daha ayırayım garanti olsun derseniz bu sefer uygun dönemi de kaçırabilirsiniz
Süleyman bey en uygun ve etkili olabilecek taktik sizin önerdiginiz sanirim. Ayirma döneminde mama takviyesini hergün uygulayalimmi? (Kuru yumurta mamasi, havuc rendesi, keciboynuzu tozu, nijer tohumu, yulaf, chia tohumu. benim uyguladigim tarif)

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Tabiki her türlü beslenmelerine itina ile devam etmeniz lazım. Aynı zamanda kızıştırıcı besin maddeleri ile takviye yapılmalı (Nijer, keçiboynuzu, chia, varsa çok az miktarda doğal bal, acı sivri biber vb) Ancak şu anda havalar çok sıcak, mama konusuna dikkat edilmesi lazım. Kendi yaptığımız mamalar çok kısa sürede bozulabilir. Geceden yemlikleri alınıp sabah erkenden mama hazırlanıp yarım saat sonra alınabilir.
Bu arada kuşlar birbirini tanımıyorsa, ayırma yönteminin çok da anlamı yok aklınızda bulunsun.