Karadeniz Pet

Ayırma yöntemi hk. :)

Yusyuyuvarlak

Meraklı Üye
Arkadaşlar lar merhaba ayırma yöntemi sonrası kuşlar imin son durumu :) disi 2 gündür ilk defa yuvaya girip çıkıyor zaman geçiriyor erkek te yuvanın başında bekliyor. Ümidimi tamamen yitirmiştim bir kaç arkadaş deneyip sonuçları paylaşmamı istemişti. Bence gayet başarılı bir yöntem. Herkese hayırlı uretimler

Ekli dosyalar

• 20170706_140217.jpg
    20170706_140217.jpg
    478.7 KB · Görüntüleme: 123
  • 20170706_140235.jpg
    20170706_140235.jpg
    659.6 KB · Görüntüleme: 109
Erkek 5 dk önce dişinin üzerine çıktı 5 10 saniye kadar kaldı fakat geri düştü çiftleşme olup olmadığını göremedim

Kaç gün ayırdınız? Benim kuşlarda dişiler kızışmadı ayırırsam belki süreç hızlanır. Bol sağlıklı üretim dilerim.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar lar merhaba ayırma yöntemi sonrası kuşlar imin son durumu :) disi 2 gündür ilk defa yuvaya girip çıkıyor zaman geçiriyor erkek te yuvanın başında bekliyor. Ümidimi tamamen yitirmiştim bir kaç arkadaş deneyip sonuçları paylaşmamı istemişti. Bence gayet başarılı bir yöntem. Herkese hayırlı uretimler
Maşallah çok sevindim sizin adınıza. İnşallah fayda sağlarsınız. Peki bu ayırma yöntemini biraz anlatmanız mümkünmü? Bende yarın erkek kuşumu yuvalı kafese alıp 7-10 gün kadar dişi kuşun kafesiyle yan yana bekletmeyi düşünüyordum. Fakat bu süreçte yani ayrı kafeslerdeyken normal yem ile beraber kızıştırıcı yem ve Nijer tohumu vermem gerekiyor mu sizce . Yoksa kuşları bir araya aldıktan sonra mı bu yem takviyesi ni yapayım? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. :rolleyes:

Son düzenleme:
Maşallah çok sevindim sizin adınıza. İnşallah ayfa sağlarsınız. Peki bu ayırma yöntemini biraz anlatmanız mümkünmü? Bende yarın erkek kuşumu yuvalı kafese alıp 7-10 gün kadar dişi kuşun kafesiyle yan yana bekletmeyi düşünüyordum. Fakat bu süreçte yani ayrı kafeslerdeyken normal yem ile beraber kızıştırıcı yem ve Nijer tohumu vermem gerekiyor mu sizce . Yoksa kuşları bir araya aldıktan sonra mı bu yem takviyesi ni yapayım? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. :rolleyes:
Ben yaklaşık 1 hafta ayırdım 6 gun felan tabi daha fazla imkanin varsa ayir ben tasindigim icin o kadar oldu . Yemle birlikte yumurta mamasi verdim kendim biskuviyi azicik findik fistik kuru uzum hepsini rondodan gecirmistim sonra havuc katinca sulanmisti tekrar kurutup rondoda toz haline getirdim . Simdi yumurtayi haslayip bu karisimdan katiyorum uzerine de biraz nijer koyup sabah verip oglen cikariyorum 3 günde 1 yaptim . Onun disinda birbirlerini pek goremeyecekleri ama seslerini duyacaklari sekilde ayirdim Selçuk beyin tavsiyesiyle . Sonrasinda birlestirince erkek biraz afalladi ama şimdi toparladilar . Insallah sonu güzel olur sizlere de hayirli uretimler hobiler dilerim

Yuvalik olan kafeste erkek kusumu biraktiniz peki ?

Peki kuşlarınız ayırma yapmadan önce nekadar zamandır sizdeydi. Bende 10 gün önce 2 çift kuş aldım. Çiftin biri bi kafeste diğer çiftde ayrı kafeste üst üste duruyo. Bende ayırma yapsam faydası olurmu acaba. Kuşları alalı 10 gün oldu ve kızgınlar araları iyi ancak yuvaya ilgi yok

Peki kuşlarınız ayırma yapmadan önce nekadar zamandır sizdeydi. Bende 10 gün önce 2 çift kuş aldım. Çiftin biri bi kafeste diğer çiftde ayrı kafeste üst üste duruyo. Bende ayırma yapsam faydası olurmu acaba. Kuşları alalı 10 gün oldu ve kızgınlar araları iyi ancak yuvaya ilgi yok
Erkeklere aynı kafese dişileride başka kafese koyabilirsin

Dişi kuş 6 mayısta pencereden geldi 3 hafta sonra erkek kuş aldim yanina yaklasik 4 hafta felan ayni kafestelerdi ama surekli kavga ediyorlardi bende ayirdim erkek yuvalikli kafeste kaldi disi ayri kafeste şimdi diger ciftimle yanyana duruyorum diger ciftin yavrusu var yavru icin yuvaya girdikce digeri de yuvaya girmeye calisiyor sanirim etkileniyorlar birbirlerinden .

Dişi kuş 6 mayısta pencereden geldi 3 hafta sonra erkek kuş aldim yanina yaklasik 4 hafta felan ayni kafestelerdi ama surekli kavga ediyorlardi bende ayirdim erkek yuvalikli kafeste kaldi disi ayri kafeste şimdi diger ciftimle yanyana duruyorum diger ciftin yavrusu var yavru icin yuvaya girdikce digeri de yuvaya girmeye calisiyor sanirim etkileniyorlar birbirlerinden .
Kuşlar aynı şekilde kalsın dişi kuşun yuvaya girmesi iyiye işaret.Diğer çiftinle yan yana dursunlar dişi kuş etkilenip yumurtlar

anladım teşekkürler

Yanyanalar hep ama diger cift yuvadan cikinca onlardan tarafa kafese yapisiyorlar onlarin yanina gitmek ister gibi .onlari izliyorlar
Ne yaptıklarını merak ediyorlardır.Sen o çiftinin yuvalığını kağıt parçaları koy dişi kuş o kağıtları yuvalıktan aşağıya atıyorsa bu iyiye işarettir.Yuvalığı sahiblendiğinin göstergesidir

Ben yaklaşık 1 hafta ayırdım 6 gun felan tabi daha fazla imkanin varsa ayir ben tasindigim icin o kadar oldu . Yemle birlikte yumurta mamasi verdim kendim biskuviyi azicik findik fistik kuru uzum hepsini rondodan gecirmistim sonra havuc katinca sulanmisti tekrar kurutup rondoda toz haline getirdim . Simdi yumurtayi haslayip bu karisimdan katiyorum uzerine de biraz nijer koyup sabah verip oglen cikariyorum 3 günde 1 yaptim . Onun disinda birbirlerini pek goremeyecekleri ama seslerini duyacaklari sekilde ayirdim Selçuk beyin tavsiyesiyle . Sonrasinda birlestirince erkek biraz afalladi ama şimdi toparladilar . Insallah sonu güzel olur sizlere de hayirli uretimler hobiler dilerim
Çok sağolun efendim. :cool: Anladığım kadarıyla kuşları ayırır ayırmaz bu mama karışımından verdiniz. Sizlerede hayırlı üretimler, iyi akşamlar dilerim.

Ayırdıktan sonra yemlerine bir çay kaşığı nijer tohumu koyun ve kuşlara yumurta maması yapın,havuç verin.Yumurta mamasını 2-3 günde bir verin ve kafeste 5-6 saaten fazla durursa bozuluyor bu yüzdenkafeste fazla tutmayın

Ayırdıktan sonra yemlerine bir çay kaşığı nijer tohumu koyun ve kuşlara yumurta maması yapın,havuç verin.Yumurta mamasını 2-3 günde bir verin ve kafeste 5-6 saaten fazla durursa bozuluyor bu yüzdenkafeste fazla tutmayın
Bu mevsimde havuç yerine başka herhangi bir meyve sebze olabilir mi Osman Bey? Kolay bulabileceğimiz?