Karadeniz Pet

Bahçede kediden kaçan muhabbet kuşu buldum, bazı sorularım var

teo.c

Yeni Üye
Cuma günü bahçemde bir kediden kaçan bir muhabbet kuşu yakaladım, eve getirdim bakıyorum şuan. Tahminimce evimize yakın olan petshopdan kaçtığını düşünüyorum.
Eski bir kuş sahibiyim o yüzden evde kuş için bütün malzemeler vardı hatta açılmamış kuş kumu ve yem bile buldum ama nasıl bakılacağını biraz unutmuşum.3 gün oldu, şuan hareketli oyuncakları ile oynuyor ama bazı davranışları var sormak istedim.

1.Dışkısı normal mi, bir sorun var mı
2.Yem kabına girip yuvarlanıyor, bu ne anlama gelebilir
3.Sürekli kuyruğu hafif bir şekilde titriyor ve bazen kendi de titriyor, hasta olabilir mi
4.Kuşum benimle aynı odada ve klima ona gelmeyecek şekilde 26 derecede uyku modunda çalıştırsam kuş için sorun olur mu (geceleri klimayı kapatıyorum)
5.Geleli 3 gün oldu ve kafesten çıkmak istiyor ama çıkarmadım, ne zaman çıkarmalıyım kafesten

WhatsApp Image 2022-08-15 at 14.38.07.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-15 at 14.28.27.jpeg

Kus ta görünürde herhangi bir kabarıklık yok gibi duruyor. Yani hasta değil gibi. Titretme olayını da anca kuşun tünekte kuyruğu gözükecek şekilde videoyla anlayabiliriz. Diskilar ev ortamına yeni geldiği haliyle birde dışarda kaldigi için stresten dolayı düzensizlik vardır. Klima doğrudan üstüne gelmediği müddetçe sorun olmaz çünkü aynı şekilde bende klimayı açan biriyim ve derecesi 26-27. Evde salmak içinde evi tanımıyor bir yerlere carpabilir önce sizi tanıması lazım. Yani önceliğiniz kafes içi eğitim. Elinizden yem veya daldarı yedirin. Kafesin içindeyken ama gidin bol bol konuşun. Sizi tanısin etrafı tanısin ondan sonra salabilirsiniz her türlü önlemi alarak. Perdeler kapalı olsun cama çarpmamak açısından. 1 hafta ya yakın kafesten çıkarmayın. Bu arada en yakın zamanda da bağırsak düzenleyici probiyotik entrobac ve multivitamin gervit temin edin. Bu ikisini haftada bir farklı günlerde düzenli şekilde uygulayın kusun bağışıklığı için petshoplardaki takviyeler yetersiz maalesef. Söyleyeceklerim bu kadar. Uzun saglikli ömrü olsun 🙏🏻