Karadeniz Pet

Bir kaç sorum var

ysfsylr

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba. İlk defa kuş beslediğim ve tam bilgiye sahip olmadığım için sizlere bi kaç soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.

1- Kafesten aynalı salıncağı aldım çünkü elimi içine soktuğum zaman salıncağın diğer tarafına kaçıyordu ve kolay kolay elime gelmiyordu. Ve duyduğum ve okuduğum kadarıyla pek yararlı olmadığını duydum. Sizce iyi yapmış mıyım ?
2-Salıncağı çıkarttıktan sonra kafesten saldığım zaman geri pek kafese girmek istemiyor( canı isteyince giriyor kerata ) ve vestiyer üstüne kaçıyor. Sizce normal mi ?
3-Gün içinde kafesten ne kadar süreliğine çıkarayım ?
4-Konuşturmak istiyorum veya öttürmeye çalışıyorum bunun için neler önerebilirsiniz ?

Kuşum 3.5 aylık ve erkek. Yardımcı olursanız sevinirim . :)

Öncelikle herkese merhaba. İlk defa kuş beslediğim ve tam bilgiye sahip olmadığım için sizlere bi kaç soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.

1- Kafesten aynalı salıncağı aldım çünkü elimi içine soktuğum zaman salıncağın diğer tarafına kaçıyordu ve kolay kolay elime gelmiyordu. Ve duyduğum ve okuduğum kadarıyla pek yararlı olmadığını duydum. Sizce iyi yapmış mıyım ?
2-Salıncağı çıkarttıktan sonra kafesten saldığım zaman geri pek kafese girmek istemiyor( canı isteyince giriyor kerata ) ve vestiyer üstüne kaçıyor. Sizce normal mi ?
3-Gün içinde kafesten ne kadar süreliğine çıkarayım ?
4-Konuşturmak istiyorum veya öttürmeye çalışıyorum bunun için neler önerebilirsiniz ?

Kuşum 3.5 aylık ve erkek. Yardımcı olursanız sevinirim . :)
Ayna iyi değil kuşlar için çıkartmakla iyi yapmışsınız,kafese geri girmek istemiyorlar kolay kolay kaçması normal.Benim kuşum sadece uyku ve yemek için giriyor onun dışında hep dışarıda,o yüzden ne kadar salmanız gerekir bilemiyorum.Konuşma ve ötmeye gelince extra bir şeye gerek yok.Zamanla sizden duyduklarını tekrarlamaya başlayacak zaten.Yavru olduğu için daha kolay kapar kelimeleri.Ben özellikle tekrar tekrar kelime söylemedim ille de konuşsun diye kendi kayıt cihazı gibi almış zaten.Şimdi de bütün gün konuşuyor :)

1. Merhaba. İyi yapmışsınız kuşunuza kesinlikle aynalı oyuncaklar vermeyin, ayna kuşların psikolojisini bozar. Karşısındaki gördüğü kuşu (kendisini) eşi zannedip sürekli ona kur yapma eğilimine girer, sizinle ilgilenmeyi bırakır ve size karşı hırçın bir tavır alır. Kafesinden çıktıktan sonra tekrar girmek istememesi gayet normal bir durum evin içerisinde özgürce uçup dolaşmak istiyor fakat kuşunuzu takip edin aç kalmasın.

2. Bir süre size ve elinize alışana kadar kafesinden çıkarmayın kafes içerisine elinize yavaşça sokup işaret parmağınızı karın kısmına getirerek üzerine çıkmasını sağlayın, sonrasında yine kafes içerisinde elinizden yem veya meyve yedirin bu yöntem kuşunuzu elinize alıştırmak için birebirdir. Konuşması için önce size alışması gerekiyor, ilk aşamadaki alıştırma yöntemini uyguladıktan sonra kuşu parmağınıza alıp ağzınızın önüne getirerek, onunla hafif bir ses tonuyla konuşun çok hoşuna gidecektir, zamanla söylediklerinizi hafızasına alıp tekrar etmeye başlayacaktır.

3. Ayrıca kuşunuzun konuşma aşamasını hızlandırmak istiyorsanız ona Youtube'dan konuşan kuşları açarak dinletebilirsiniz, Konuşan Muhabbet Kuşu Fıstık naçizane tavsiyemdir. Konuşmayı ilk başladığı zamanlarda kelimeleri ötmeye benzer bir ses tonuyla çıkarmaya başlayacaktır, o aşamaya geldiğinde istediğiniz kelimeleri öğretmeye başlayabilirsiniz.

Geri