Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

Bakteriyel üreme ve mantar çıkmış. Mantarı ekim yapmışlar, sonuçlar en geç yarına belli olacakmış.
Hangi bakteri olduğu söylendi mi?
Antibiyogram testi yaptırdınız mi?

Hocam bugün belli olcak. Mantar için ekim yapmışlar, hem mantar için hem bakteriyel üreme için ilaç verecek bugün.

Antibiyogramı sonradan söylediniz hocam, yaptırmadım onu.
Tamamdır. Antibiyogram testini yaptırırsanız iyi olur.

Hekim aradı, bugün kuşu görmek istiyormuş. Umarım kötü birşey çıkmamıştır. Gidip gelelim, sonuçları yazarım size, herkese ilgisi ve yardımı için çok teşekkür ederim.

fıstık swap.PNG

@Recai SULAMİS @eyunal @Budgielove

Test sonucunu şimdi aldım. Hekim, fıstığı görmek istedi. 40 gramdan 36 grama düştü ama kondisyonu fena değil ve kursağı boş değil dedi.

Bu rapora göre baytril vermemi söyledi, %2,5 sabah ve akşam 1 er damla.

Antibiyogram yazıyor ama acaba hem swap hem antibiyogram testi mi yaptılar?

Antibiyogram yazıyor ama acaba hem swap hem antibiyogram testi mi yaptılar?
Swap demek örnek almak demek. Kuşun kursağından alınan örneğe swap alma deniyor. Daha sonra bunun ekimini yapılıp mikroskobik canlıların üremesi sağlanıyor. Akabinde ne olduğuna bakılıp onlara karşı testler yapılıyor bu teste de antibiyogram deniyor. Süreç doğru şekilde ilerliyor.

Arkadaşlar 10 gün baytril kullandıktan sonra 2-3 gün entrobac probiyotik kullandık. Çok iyiydi fakat bugün sabahtan beri tekrar kötüleşti. Sürekli oluyor böyle. Kabarıp uyukluyor ve dışkısı kötü, fotoğrafını ekleyeceğim.

Kuşun kafesin, ekipmanlarını tedaviden sonra dezenfekte ettiniz mi? Dışkılar hep bozuluyor, bakteriyi ya da mantarı aktif eden bir durum var ve bunu bulmamız gerek..
Hocam zefiran ile dezenfekte ettim. Kafesi atıp yeni kafes almam çözümse eğer yaparım

Şimdi baytrile yeniden başlamalı mıyız?

Hocam zefiran ile dezenfekte ettim. Kafesi atıp yeni kafes almam çözümse eğer yaparım

Şimdi baytrile yeniden başlamalı mıyız?
Antibiyogram sonucunda trimetoprim ve sulfametoksazol da bakteri ye karşı etkiliydi diye hatırlıyorum doğru değil mi?

Geri