Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

Çok fazla ödeme yaptığım yerde sanırım her tahlili yaptılar ama sonucu benimle paylaşmadılar. Mantar var demişlerdi, antifungal içirmiştim 10 15 gün kadar.

Onu birkaç veterinere götürdüm. Hatta bir tanesine 3 bin TL civarına ödeme yapmıştım. Yoğun bakımda kalması gerek demişlerdi. Yoğun bakımdayken ne yaptılar bilmiyorum ama ishali geçmişti, eve gelince tekrar ishal oldu. Hocam çok su içiyor ama. Geçenlerde farklı veterinere götürdüm. Film çekti, karaciğer büyümesi var dedi. Sindirim sisteminde enfeksiyon var dedi, sabah ve akşam olmak üzere gram+ ve gram- antibiyotik verdi. 10 gün kullandık sonuç olarak 0 etki.

2016 da askere gittiğimde olmuş, annemde veterinerlere götürmüş, en spn birisi bunla ilgilenen biri vardıda şimdi gitti mi demiş. Psikolojik demeye getirmiş ama ne kadar doğru bilemedim.

35 gram geliyor o. ama 50 gram gelen kuşlar gibi yiyiyordur. Çok fazla su içiyor. 200 ml lik suluğu 3-4 günde bitircek kadar çok içiyor hocam. Yem olarak aspur-akdarı-sarı darı veriyorum. Arada yumurta maması. Grit kum koyuyorum. Kalsiyum da takıyorum ama ne zaman taksam çok yiyiyor sonra çok kusuyor. Bu şekilde de acil veterinere götürmüştüm. Artık kalsiyum takmıyorum kafesine.
Valla ne desem bilemedim.. Bir. Türlü iyileşememiş kuş.
Kalsiyum derken kalamar kemiğini mi kastertiniz

Valla ne desem bilemedim.. Bir. Türlü iyileşememiş kuş.
Kalsiyum derken kalamar kemiğini mi kastertiniz
Aynen hocam deniz kenarından toplanan kalamar kemikleri, aklıma gelmedi o an yazarken.

Hasta olan dişi kuşumla şimdi eve geldik, swap testi aldılar. Salı günü çıkar dediler. Birde bağırsak rahatlatıcıymış, şimdi baktım

içeriği: Citus Aurentinum (Turunç), Fos (Frukto oligosakkarit), Karahindiba İnulini, Kaolin, Zeolit (Klinoptilolit)

Endikasyonları Destekleyici olarak; ∙Bağırsak sorunları (ishal, kabızlık, gaz) ∙Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla ∙Yemden yararlanamama ∙Zehirlenme ∙Giardia enfeksiyonu ∙Sindirim sistemi koruyucu ∙Hiperamonyemi

sabah akşam bu ilaçtan vereceğim hocam sonuçlar çıkana kadar. Sonuçlar çıkınca artık hastalığının tam olarak ne olduğunu ve neyin tam olarak iyi geldiğini bilip ona göre tedaviye başlarız umarım.

Aslında düşündümde, veterienr veteriner gezmeye hiç gerek yokmuş. Swap testi alan bir yer bulup götürüp test yaptırıp sonuca göre ilaç vermek gerek. Bizim kuş epey bir gezdi, hepside kendi özel hazırladığı ilaçlardan verdiler. Sonuçta ''0'' etki.

Normalde öğlen 4 ten sonra uyuklaması ve kabarıklığı hafiflerdi, yem yerdi biraz. Bugün saat 9 hala kötü, kabarık uyukluyor ve tepkileri azaldı.

Swap testi alındı 2 kere kursağından. Acaba ondan olabilir mi? İnsanlaardaki endoskopi gibi.

Normalde öğlen 4 ten sonra uyuklaması ve kabarıklığı hafiflerdi, yem yerdi biraz. Bugün saat 9 hala kötü, kabarık uyukluyor ve tepkileri azaldı.

Swap testi alındı 2 kere kursağından. Acaba ondan olabilir mi? İnsanlaardaki endoskopi gibi.
@Recai SULAMİS @ADRIAN
Sizi etiketlemeyi unutmuşum. Böyle olması normal midir?

Şimdi bende laborant ve veterinerlik okuyorum ve bir veterinerin küçücük bir kuşa bu kadar fazla dozda antibiyotik vermesini hatta antibiyotiğini değiştirmeyi düşünmesini asla anlayamıyorum. Antibiyotikler tamam gerçekten etkili ürünler fakat fazla kullanımında antibiyotik direnci dediğimiz patojenik dediğimiz bakterilerin üremesini sağlayabiliyor. Bu nedenle fazla antibiyotik kullanmak bağırsak florasına yani kuşun bağırsağındaki yararlı bakterileri de yok edeceği için patojenik bakterilerin daha hızlı çoğalmasına zemin hazırlıyor. Probiyotik evet gerçekten bir çözümdür fakat probiyotiğin yanında prebiyotik gıdalar verebilirsiniz bu prebiyotik gıdalar probiyotiklerin etkinliğini arttırarak maksimum fayda sağlayacaktır. Prebiyotik nedir diye sorarsanız şöyle anlatayım probiyotik bakterilerin yani yararlı bakterileri besleyen gıdalardır bakterilerin de beslenmeye ihtiyacı olduğu için probiyotik kullanımının yanında prebiyotik olan elma sirkesi çok az bir miktarda kuşun suluğuna katılabilir ancak burada dikkat etmek gereken sirkenin asidik özelliğinden dolayı kuşa zarar vermemek için sadece bir kaç damla koyulmalıdır çünkü fazlası gerçekten kuşa zarar verebilir bu oran çok önemli veterinerinize yazdıklarımı söyleyin sirkenin dozunu da size söyler ben sorumluluk almamak adına oran veremiyorum ancak probiyotiklerin etkinliğini arttırmak için prebiyotik gıdalarda kullanılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca dal darı kuvvetli ishal kesicidir ishal durumlarında verebilirsiniz geçmiş olsun ☺️

Şimdi bende laborant ve veterinerlik okuyorum ve bir veterinerin küçücük bir kuşa bu kadar fazla dozda antibiyotik vermesini hatta antibiyotiğini değiştirmeyi düşünmesini asla anlayamıyorum. Antibiyotikler tamam gerçekten etkili ürünler fakat fazla kullanımında antibiyotik direnci dediğimiz patojenik dediğimiz bakterilerin üremesini sağlayabiliyor. Bu nedenle fazla antibiyotik kullanmak bağırsak florasına yani kuşun bağırsağındaki yararlı bakterileri de yok edeceği için patojenik bakterilerin daha hızlı çoğalmasına zemin hazırlıyor. Probiyotik evet gerçekten bir çözümdür fakat probiyotiğin yanında prebiyotik gıdalar verebilirsiniz bu prebiyotik gıdalar probiyotiklerin etkinliğini arttırarak maksimum fayda sağlayacaktır. Prebiyotik nedir diye sorarsanız şöyle anlatayım probiyotik bakterilerin yani yararlı bakterileri besleyen gıdalardır bakterilerin de beslenmeye ihtiyacı olduğu için probiyotik kullanımının yanında prebiyotik olan elma sirkesi çok az bir miktarda kuşun suluğuna katılabilir ancak burada dikkat etmek gereken sirkenin asidik özelliğinden dolayı kuşa zarar vermemek için sadece bir kaç damla koyulmalıdır çünkü fazlası gerçekten kuşa zarar verebilir bu oran çok önemli veterinerinize yazdıklarımı söyleyin sirkenin dozunu da size söyler ben sorumluluk almamak adına oran veremiyorum ancak probiyotiklerin etkinliğini arttırmak için prebiyotik gıdalarda kullanılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca dal darı kuvvetli ishal kesicidir ishal durumlarında verebilirsiniz geçmiş olsun ☺️
Hocam banada saçma geldi, artık veterinerlerin çoğuna güvenemiyorum. Aynı hekim, daldarı ishal yapan kesin bilgi vermeyin dedi.

Şu an entrobac probiyotik var ama sanırım sadece probiyotik. Birde probiyotik+prebiyotik+elektrolit içeren bir ürün var ama açıldıkdan sonra 2 hafta içinde kullanmak gerekiyormuş sanırım 2 ay oldu. Bugün farklı bir hekime gittim. Eskiden gittiğim bir hekim. Swap testi aldı. Avicare digestive verdi.

İzmir'de bazı veterinerlerin, kendi özel ilaçları var. Artık ben bu ilaçların, tedavi etmediğini, sadece semptonları bir süreliğine ortadan kaldırdığını düşünüyorum.
İlginiz için çok teşekkür ederim. 8 gündür antibiyotik ve 3 tane daha ilaç veriyordum, bugün vermeyi bıraktım ve test aldılar. Salı günü belli olacak. Salı gününe kadar avicare digestive vermemi söyledi. Umarım çabucak sağlığına kavuşur. Elimden geleni yapıyorum.

Hocam banada saçma geldi, artık veterinerlerin çoğuna güvenemiyorum. Aynı hekim, daldarı ishal yapan kesin bilgi vermeyin dedi.

Şu an entrobac probiyotik var ama sanırım sadece probiyotik. Birde probiyotik+prebiyotik+elektrolit içeren bir ürün var ama açıldıkdan sonra 2 hafta içinde kullanmak gerekiyormuş sanırım 2 ay oldu. Bugün farklı bir hekime gittim. Eskiden gittiğim bir hekim. Swap testi aldı. Avicare digestive verdi.

İzmir'de bazı veterinerlerin, kendi özel ilaçları var. Artık ben bu ilaçların, tedavi etmediğini, sadece semptonları bir süreliğine ortadan kaldırdığını düşünüyorum.
İlginiz için çok teşekkür ederim. 8 gündür antibiyotik ve 3 tane daha ilaç veriyordum, bugün vermeyi bıraktım ve test aldılar. Salı günü belli olacak. Salı gününe kadar avicare digestive vermemi söyledi. Umarım çabucak sağlığına kavuşur. Elimden geleni yapıyorum.
Veterinerin vermiş olduğu ürünün ana bileşiği, sinefrin. Geçici bir süreliğine (kullanıma göre) enerji veriyor.. Sizinde dediğiniz gibi, semptomları ortadan kaldırıyor. Destekleyici bir ürün yani..
Swap testi sonuçlarına göre hangi ilacı başlamanız gerektiğini söyleyecektir veteriner.

Bu arada söylemeyi unuttum, antibiyogram testi yaparsanız, kuşun hangi antibiyotiklere direnci olduğunu, duyarlı olduğunu öğrenirseniz swap testinden çıkan sonuca göre işimiz o kadar kolaylaşır. Önceden yaptılar mı hiç veterinerler?

Rica ederim İnşallah en kısa sürede iyileşir kuşunuz. Dal darı ishal yapar diyen kişi bence uyduruyor, yaptırdığınız testin sonucuna uygun tedaviye odaklanın kuşunuz iyileştikten sonra koruma amaçlı dediklerimi ayda 1 kere yapabilirsiniz geçmiş olsun

Bu arada söylemeyi unuttum, antibiyogram testi yaparsanız, kuşun hangi antibiyotiklere direnci olduğunu, duyarlı olduğunu öğrenirseniz swap testinden çıkan sonuca göre işimiz o kadar kolaylaşır. Önceden yaptılar mı hiç veterinerler?
Hocam benim bildiğim kadarıyla hiç yapmadılar o testi. O test için yine kursaktan örnek mi alınıyor?

Antibiyogram insanlarda da yapılan boğaz sürüntüsünün alındı özellikle bakteri veya mantar araştırıldığı bir testtir yani evet kuşunuza antibiyogram yaptıracaksanız kursaktan alacaklar sürüntü örneğini

Cumartesi günü verdiğim 4 lü karışım ilacı vermeyi bıraktım. Dün ve bugün kabarıklığı ve uyuklaması geçti sayılır.

Hocam 3 gündür iyi gibiydi. Bu sabah kusmuş yine ve geceden sabaha kadar ishal olmuş. Dün gece kum koydum acaba ondan mı? Sonuçlar bugün belli olucak, sizede yazacağım sonuçları.

Bakteriyel üreme ve mantar çıkmış. Mantarı ekim yapmışlar, sonuçlar en geç yarına belli olacakmış.

Geri