Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

Amfo suluktan verebileceğiniz bir ilaç değil, ağızdan verilmesi gerek. Tadı şekerli gibi, kuşlar seviyor. Belki 1-2 kere verdikten sonra alışır. Antibiyotiklerin bazılarını verebilirsiniz suluktan ama biraz karışık. Geceden suluğu alıp sabah 1 parmak kadar su ve ilaçdan belli bir miktar damla şeklinde koymanız gerekiyor. Ben bi kuşuma vitamin koyunca suluğa su içmiyordu. Bu dönemde en iyisi ağızdan vermek olacaktır. Eviniz yakınsa, son gittiğiniz veteriner para almadan yardımcı olur size.

Yabancı bir makalede elma sirkesi verildiğini okudum ama ben şu an vermiyorum. Ama şu dönemi atlatınca vereceğim.

Cleansing tea kullandım hatta hala var. Dişi kuşumda etkisini gördüm hemde 10 gün kullanımda bile etki ediyor.
Bu cleansing tea nedir ne işe yarar açıklayabilir misiniz

hekim antifungal+antibiyotikten fayda gördüğünü belirtiyor. fakat ben karaciğer büyümesi olan kuşa 30 gün antibiyotik vermek konusunda tedirginim. bu yüzden şu an güçlüyken, hastalık emarelerini göstermiyor ve iştahlıyken iki ilacı kullanıp sonra teke düşürmeyi düşündüm.
deneyimleri olan varsa ve yazarsa çok sevinirim elbette.
30 gün boyunca kuşa bactrim şurup verilmez. Ama megabakteri tedavisinde ilaç kullanım süresi 30 gündür.
1 hafta boyunca bactrim şurup verilebilr. Ama antibiyogram da ki sonuçlara göre ilaç kullanırsanız, tedavinin daha başarılı olma şansı artar. Ardından 30 günlük amphotericin b ye geçersiniz..

Merhaba

kuşlarınızın tedavisi nasıl gidiyor merak ettim. ben de amfotersin b başlayacağım ama yan etkilerinden çekiniyorum oldukça :(
3 hafta bitti. Iyi görünüyorlar aslında. Kilo kaybı yok. Biri 35 gr, biri 45 gr ve günlerdir böyle devam ediyor. Her gün tartmayı da bıraktım. Belki birkaç gün sonra yine bakarım. Bazen kabarık duruyorlardı tedaviye başlamadan önce, son günlerde hiç kabarık görmedim. Dışarı fazla salmadım, kafesleri oldukça büyük içinde uçuyorlar. Normal yemden başka bir şey vermedim.
En zor kısmı her gün elle yakalayıp o iki damla ilacı vermek. Gerçekten çok zorlandım, bunalttı beni. Aslında son 7 gün için suluklarına koymayı planlıyordum ama buradaki yazılanları okuyunca vazgeçtim, yine ağızdan vereceğim.
Yan etkiler derken neyi kastediyorsunuz? Ne var mesela?
Cleansing tea de ilk defa duydum. Ben tedavi bittikten sonra 3 gün boyunca prebiyotik vermeyi planlıyordum. Bağırsaklarını tekrar düzenlemesi ve yararlı bakterileri ortaya çıkarması için. Belki de tekrar veterinere danışırım.

3 hafta bitti. Iyi görünüyorlar aslında. Kilo kaybı yok. Biri 35 gr, biri 45 gr ve günlerdir böyle devam ediyor. Her gün tartmayı da bıraktım. Belki birkaç gün sonra yine bakarım. Bazen kabarık duruyorlardı tedaviye başlamadan önce, son günlerde hiç kabarık görmedim. Dışarı fazla salmadım, kafesleri oldukça büyük içinde uçuyorlar. Normal yemden başka bir şey vermedim.
En zor kısmı her gün elle yakalayıp o iki damla ilacı vermek. Gerçekten çok zorlandım, bunalttı beni. Aslında son 7 gün için suluklarına koymayı planlıyordum ama buradaki yazılanları okuyunca vazgeçtim, yine ağızdan vereceğim.
Yan etkiler derken neyi kastediyorsunuz? Ne var mesela?
Cleansing tea de ilk defa duydum. Ben tedavi bittikten sonra 3 gün boyunca prebiyotik vermeyi planlıyordum. Bağırsaklarını tekrar düzenlemesi ve yararlı bakterileri ortaya çıkarması için. Belki de tekrar veterinere danışırım.
merhaba

yan etki derken hani kuşta yorunluk, kusma, ilacın etki ettiği bir sıkıntı gözlediniz mi?
cleansing tea VEDA adlı rus bir firmanın karaciğer için gıda katkısı. bizim vitaminlerimiz gibi düşünebilirsiniz.
ben yılalrdır kullanıyorum; karaciğer büyümesi vardı kuşumuzda, açıkçası ileriye gitmedi. hem de bir çok ilaç kullanmamıza rağmen. faydalı olduğunu düşünüyüroum.

ben de en çok ağzına ilaç damlatmaktan çekiniyorum. acayip sinirleniyor ve küsüyor... bakalım ne yapacağız.

e
30 gün boyunca kuşa bactrim şurup verilmez. Ama megabakteri tedavisinde ilaç kullanım süresi 30 gündür.
1 hafta boyunca bactrim şurup verilebilr. Ama antibiyogram da ki sonuçlara göre ilaç kullanırsanız, tedavinin daha başarılı olma şansı artar. Ardından 30 günlük amphotericin b ye geçersiniz..
evet ben de görüşmelerim ve sizlerin yazdıklarından faydalanarak 30 gün antibiyotik vermemeye karar verdik. 7 gün kullanacağız sadece. sonrasında amfoterisin b.
amfoterisin be kullanırken gün içinde vitamin, probiyotik kullanabilirim değil mi?

bir de her gün mü suyunun PH ını 5 in altına düşürmeliyiz ?
hftada bir sirkeli su versen yeter dedi veteriner ama yabancı yayınlarda suyunun PH i 5 in altına düşürülmeli yadığını okuyorum tedavi esnasında. sizler nasıl uyguluyorsunuz merak ettim.

merhaba

yan etki derken hani kuşta yorunluk, kusma, ilacın etki ettiği bir sıkıntı gözlediniz mi?
cleansing tea VEDA adlı rus bir firmanın karaciğer için gıda katkısı. bizim vitaminlerimiz gibi düşünebilirsiniz.
ben yılalrdır kullanıyorum; karaciğer büyümesi vardı kuşumuzda, açıkçası ileriye gitmedi. hem de bir çok ilaç kullanmamıza rağmen. faydalı olduğunu düşünüyüroum.

ben de en çok ağzına ilaç damlatmaktan çekiniyorum. acayip sinirleniyor ve küsüyor... bakalım ne yapacağız.
Yok, bir yan etki gözlemlemedim. Ilacı verdiğimde yuttuklarından emin olduğumda elimden bırakıyorum. Ilacı verip hemen bırakılınca belki kusabilirler. Onun dışında ayrıca bir kusma olmadı. Yem yemeleri de gayet normal, ne kadar yediklerini akıllı yemliğin haznesinden takip ediyorum. Yorgunluk da görmedim, tam tersine tedavi öncesine göre daha diri görünüyorlar.

Yok, bir yan etki gözlemlemedim. Ilacı verdiğimde yuttuklarından emin olduğumda elimden bırakıyorum. Ilacı verip hemen bırakılınca belki kusabilirler. Onun dışında ayrıca bir kusma olmadı. Yem yemeleri de gayet normal, ne kadar yediklerini akıllı yemliğin haznesinden takip ediyorum. Yorgunluk da görmedim, tam tersine tedavi öncesine göre daha diri görünüyorlar.
Bunları okumak beni çok mutlu etti. Çok obur ve konuskan bir dostumuz var. Ilac etkisiyle kötü olur mu diye çok endiseliyim. Saniyorum genel olarak büyük bi sıkıntı yaşayan da yok. Yarin şans dileyin bize, ilaci verebilelim ve Boncuk da güzelce yemesine ve danslarina devam etsin ❤

e

evet ben de görüşmelerim ve sizlerin yazdıklarından faydalanarak 30 gün antibiyotik vermemeye karar verdik. 7 gün kullanacağız sadece. sonrasında amfoterisin b.
amfoterisin be kullanırken gün içinde vitamin, probiyotik kullanabilirim değil mi?

bir de her gün mü suyunun PH ını 5 in altına düşürmeliyiz ?
hftada bir sirkeli su versen yeter dedi veteriner ama yabancı yayınlarda suyunun PH i 5 in altına düşürülmeli yadığını okuyorum tedavi esnasında. sizler nasıl uyguluyorsunuz merak ettim.
Zaten 30 gün antibiyotik hiçbir şekilde kullanılmaz. Amfoterisin kullanırken vitamin vermenizi önermem. Vitamin de karaciğere yük bindirir. Tedavi sonrası kullanmak daha iyidir. Tedavi süresince kekik çayı benzeri bitkisel ürünlerle destek olunabilir. Ben her gün değil birkaç günde bir katıyordum suya limon, sirke gibi asit düşürücü şeyleri.

Herkese iyi pazarlar. Şimdi amfoterisin b nin üzerindeki yaziyi okuyorum. 1 litre suya 1 ml yaziyor.
Yani suya katabilirsiniz diyor uretici ditekt.
Bir de Biz bu çocuklara sabah aksam bir damla veriyoruz. Yaklasik 0.04ml direkt vermis oluyoruz. Ureticinin onerdiginin kat be kat fazlasi oluyor. Bu 1 damla olayi nerden cikti acaba ? Bir ben mi şüphe duyuyorum acaba :)

Benim kullandığım amfoterisin fungizone marka idi, yani normalde enjeksiyonluk bir çözelti olduğu için suda çözünmüyordu. Suda çözünenleri de var fakat dozun tamamını aldığından emin olmak için ağzından vermek gerekiyor. 1 litre suya 1 ml tam dolu suluğa 0,2 ml yapar. Bizim kullandığımız miktara göre çok az ilaç alırlar vücuda. Ve 1 ml 20 damlaya denk geliyor, bir damla 0,05 ml ediyor. Sabah akşam verdiğimizde 0,1 ml vermiş oluyoruz.

Benim kullandığım amfoterisin fungizone marka idi, yani normalde enjeksiyonluk bir çözelti olduğu için suda çözünmüyordu. Suda çözünenleri de var fakat dozun tamamını aldığından emin olmak için ağzından vermek gerekiyor. 1 litre suya 1 ml tam dolu suluğa 0,2 ml yapar. Bizim kullandığımız miktara göre çok az ilaç alırlar vücuda. Ve 1 ml 20 damlaya denk geliyor, bir damla 0,05 ml ediyor. Sabah akşam verdiğimizde 0,1 ml vermiş oluyoruz.
bizim suluklar 100 ml. yani üreticinin hesabına göre suluk 0.1 ml amfoterisin b içerir demek olur.
kuş gün içerisinde 4ml kadar su içer bence yani bizimki çok da içmiyor. (sizce kaç ml içer?) suyun 10da birini de içebilir sıcaksa hava. maksimumdan hesaplayalım: 10 m su içti diyelim.
bu durumda 0.01 ml amfoterisin b almış olur.

ama biz 0.04 ml veriyoruz. hatta damla büyüklüğüne göre değişir. 4 katı 5 katı oluyor.

niye böyle hesap yaptığımı da söyleyeyim; özellikle hesaplama zorluğu olduğunda veterinerler her şeye 1 damla deyip geçiyor. geçen bir veterine enrofloksasin kullanımını sordum bir ilaç saatı bana; ne kadar vereyim dedim durduuuu durduu eee çok kçük kuş eh bir damla ver işte dedi.

muhabbet kuşu için 1 damla olayı sıkıntılı bir ölçü bence. bu kuşlar ort. 40 gr. neyin 1 damlas? koca koca ineklere 4ml verilen ilacı bana 1 damla ver dedi.

vallahi kafam çok karıştı. üreticiye (vet shroeder e) mail attım bakalım dönecekler mi...

selamlar, siz kuşları almanyada veterinere götürdünüz değil mi? şu ilacın aynından mı aldınız merak ettim ve sabah akşam 1 damla ( ( (yaklaşık 0.04 ml) mi ilaç veriyorsunuz ?

selamlar, siz kuşları almanyada veterinere götürdünüz değil mi? şu ilacın aynından mı aldınız merak ettim ve sabah akşam 1 damla ( ( (yaklaşık 0.04 ml) mi ilaç veriyorsunuz ?

O arkadaş Ampho-Moronal kullanıyor ve günde 0,05 ml veriyor. Ben daha önce sormuştum.

O arkadaş Ampho-Moronal kullanıyor ve günde 0,05 ml veriyor. Ben daha önce sormuştum.
araştırmam esnasında bir stiede ağızdan dozaj bilgisi buldum. isteyen inceleyebilir:

100 gr başına 0.01 ml diyor. yani bizim 40 gramlık ufaklıklara 0.004 ml vermemiz lazım. yukarda yaptığım hesaba denk geliyor aslınd (4 ml su içerse)

bence biz 10 katı fazla veriyoruz şu an !

13815EAF-4CA3-4FC5-BF79-5FB7F661C93E.jpeg

ben bunu veriyorum. Günde bir defa 0,04-0,05 ml. Zaten enjektörle bile 0,01 ml hassasiyetini tutturmak nerdeyse imkansız.

Ekli dosyayı görüntüle 58159
ben bunu veriyorum. Günde bir defa 0,04-0,05 ml. Zaten enjektörle bile 0,01 ml hassasiyetini tutturmak nerdeyse imkansız.
anladım sizin ilaç başka.bu arad suda seyreliyorsa 1 damla su ile 1 damla ürünü karıştırısanız %50 azaltmış olursunuz o zaman dozajı daha kolay tutturursunuz. ama biz baya kuşlara deli gibi fazla ilaç veriyoruz. sonra da ilaca ağır diyoruz. günde almamız gerekenin 10 katı c vitamini alsak vücudumuz çöker. antifungalı günde 10 katı verirken kuşlara ne kadar zarar veriyoruz kimbilir !. neden üreticinin önerisi dışına çıkıyor veterinerler ya da acaba hiç bir kez şişenin üstünü okudular mı bilmiyorum. şişe başına 300 lira almayı biliyorlar. aşırı sinirliyim şu an.

Geri