Karadeniz Pet

bit hk. çok tedirginim

Murat NUR

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar birkaç gündür kuşlarımda bit olmasından şüpheleniyordum ama tespit edememiştim. az önce kafeslerde bitlere rastladım bayağı da üremişler. ben kuşlarımı ardiye olarak kullanmadığımız odada besliyorum. evde küçük bebeğim de var.
- bitler ardiyedeki eşyalara yerleşir mi.
- diğer odalara da yayılırlar mı.
- kafesleri yarın temizleyecem kuşlara yaklaşamadıkları zaman açlıktan ölürler mi.
- çiftlerin yavruları yuvadan atmasında bitlerin etkisi var mıdır.

Vilmectin ve ardap kullanmadan bitiremezsin ne ka da r temizleme yapsanda

ilaçlama konusunu halledecem vilmectin ve ardap deneyeceğim de kuşlardan biti uzaklaştırmak dışında sorunlarım da var. diğer odalara yerleşirler mi. eşyaların arasına yerleşirler mi. sadece hayvan kanıyla besleniyorlar sanırım ama yine de tedirginim

Benim ilk kuslarim bitlenmisti disardan aldigim kustan dolayi. Zor arindirdim. Yavruları yoktu o dönem. Iki kafes kullandım dönüşümlü. Hergün kafes değişikliği yapıp diğer kafesi su ve domestos ile temizledim. Kuşları bit spreyi ile ilacladim. ( kuş için olanı ile adı aklima gelmedi) ve Kuşlar duvarda asılı idi, kuvardaki ufak tefek deliklere yerlesMisler, duvarlari temizleyip ilacladim. Ve tül kuluçka bunları söküp attım meğer oralarda çoğalıyormus sonradan fark ettim. Kolay gelsin

varsa imkaniniz kirecle badana yapın kuslarida ilaclayin sorun çözülür

malesef badana işi imkansız. oda evin kullanılmayan odası yağlı boya var. odada bir sürü eşyam var, koliler, yataklar... bayağı sıkıntı yaptım şuan.

Yayılma olayı eşyalara sıçramıyor diye biliyorum. Yavruların kanını emdiğinden yavru ölümleri olabiliyor.

Benim mutfak balkonu içeri aldigimiz kisimdalardi. Fazla yayilmadiklarini gördüm. Kafesin 1 metre çemberinde gibi. Acikan duvarda kafese doğru yol alıyordu resmen inceledim yanii :))

oooo :( umarım tez zamanda kurtulursunuz kaç kusunuz var ve kullandıgınız kafesler ney bilgi verırsenz yardımcı olmaya calısayım

Yayılma olayı eşyalara sıçramıyor diye biliyorum. Yavruların kanını emdiğinden yavru ölümleri olabiliyor.

Benim mutfak balkonu içeri aldigimiz kisimdalardi. Fazla yayilmadiklarini gördüm. Kafesin 1 metre çemberinde gibi. Acikan duvarda kafese doğru yol alıyordu resmen inceledim yanii :))

Yap vilmectini ama dikkatli bir şekilde sık ardap ı hic sorun kalmaz

oooo :( umarım tez zamanda kurtulursunuz kaç kusunuz var ve kullandıgınız kafesler ney bilgi verırsenz yardımcı olmaya calısayım

arkadaşlar çok teşekkür ederim. şuan odanın fotosunu ekleyemiyorum. 2 tane 45x35 üretim kafesim birde ufak 2 yemlikli tel kafesim var. üretim kafesinin birinde çift gökkuşağı ispinozum, diğerinde çift muhabbet kuşum var (erkeğini yeni aldım :( ondan bulaşmış olabilir ) küçük kafeste de hint bülbülü çiftim var. üretim kafeslerinin etrafını beyaz branda ile kaplamıştım hem soğuktan korunsunlar hemde etrafa fazla tüy uçmasın diye. kafesler üst üste odanın bir köşesinde duruyor. bulunduğum ilçede vilmectin bulabileceğimi sanmıyorum ama şimdilik petshoptan sprey alıp vilmectin ile ardap spreyi netten sipariş vermeyi düşünüyorum. biyodust pudrayı öneren de var.

vilmectini aldığım yer kuş ensesine bir damla ya da 1litre icme suyuna 1 cc seklinde önerdi suya koymak doğru değil mi?

Vilmectin enseye damlatilyor diye biliyorum.

E2281TK cihazımdan gönderildi

ardap sprey bulamadım, şuan için sadece vilmectin buldum onu da enseye zor da olsa birer damla damlattım sularına da 3 damla damlattım 50 ml suya 3 damla şeklinde.

Al Quik ardap sik etrafa kusa yataga koltuga hic bi skkinti kalmaz hafta 1 uygula 3 4 sefer no sikinti

Bu bitler üreticilerin sorunu degil mi ?
bit sorunu olması için üretici olmaya gerke yok, tek beslenen kuşta da olabilir.
vilmectini aldığım yer kuş ensesine bir damla ya da 1litre icme suyuna 1 cc seklinde önerdi suya koymak doğru değil mi?
araştırmalarıma göre öneren de var, bi işe yaramaz diyen de var ama genel olarak enseye damlatılması öneriliyor
Vilmectin enseye damlatilyor diye biliyorum.

E2281TK cihazımdan gönderildi
evet doğrudur.
Al Quik ardap sik etrafa kusa yataga koltuga hic bi skkinti kalmaz hafta 1 uygula 3 4 sefer no sikinti
ardap sprey çok pahalı geldi, netten alabilirim o da 38 tl. şuan için vilmectin damlattım enselerine, petshopta da provit sprey vardı sıktım kafese ve kuşlara cumartesi kafesleri balkona çıkarıp baştan aşağı dezenfekte etsem kuşları geçici olarak kutuya koysam 1 saatliğine sorun olur mu acaba. bir de bu vilmectin damlatılan kuşun kanını ememeyen bitin kökü kurumaz mı, bu haşerelerin tek besini kan değil mi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:57 -->-> Daha önceki mesaj 19:49 --

arkadaşlar bugün hemen vilmectin aldım ama ardap sprey yok malesef, sadece nette var açıkçası o da bana pahalı geldi. şuan için enselerine vilmectin damlattım, bir de provit spreyle geçici bir ilaçlama yaptım. cumartesi havalar açık olacakmış. kuşları 1 saatliğine kutulara koysam, kafesleri balkona çıkarıp ilaçlayıp havalandırsam faydası olur mu.

- vilmectin damlatılan kuşun kanını emip zehirlenen bitler ölürmü, sadece kuş kanıyla mı besliniyor bu haşereler.
- vilmectinin 2. dozunu ne zaman uygulayım.

Avidsprey de iyi diyorlar bit icin

LG-D855 cihazımdan gönderildi

Vilmectini hiç kullanmadım Opigal 5 toz kullanıyorum çok şükür hiç bir kuşumu bit yüzünden kaybetmedim.
Özellikle yavrular çıktığı zaman plastik folluğa talaşı atıyorum üstünede çay kaşığının ucu ile atıp harmanlıyorum.

Ben Vilmectin, Ardap ve Biyodust kullanıyorum. Çok şükür hiç bit vakası ile karşılaşmadım.
Aşağıdaki önlemleri tavsiye ederim.

Koruyucu olarak her bir kuşun ensesindeki tüyü aralayıp tenine 1 damla senede 3-4 kez.
Ayda bir kafesin içine ve kuşların üzerine Ardap 3-4sn. basık tutuyorum 30cm. mesafeden.
Kafeslerdeki tavaların altlarına, follukların altlarına, çok az da talaşın içine biyodust pudra serpiyorum.

Geri