Karadeniz Pet

Boyun etrafında tüy dökülmesi ve kanat uç tüylerinde gariplik

MuKeVa

Yeni Üye
Merhabalar,

1 yaşında muhabbet kuşum var. Maşallahı var çok cana yakın ve çok konuşkan.Ancak uzun zamandır. Tüy ile ilgili sorunumuz var. Sağdan soldan bilgi alarak ürünler aldım. hepsini uyguladım ama bir türlü boyun etrafındaki tüyler dökülmüş durumda. Kanatlarındaki bazı tüyler çıkmıyor. Bir kanatının en uç tüyü düştü yerine çıkıyor ama o da garip bir şekilde. Kanat tüylerinin bir kısmı bozuk gibi. Ve kuşum ingiliz ırkıydı aldığımda bayağı tombuldu. Şuanda normal kuş boyutlarında...Çözüm yolu forumu düşündüm. Hep yazmış olduğum sorun için çözüm yolu arıyorum. Hemde çözümü burada bulamama ihtimaline karşılık Ankara ilinde muhabbet kuşundan anlayan bir veteriner arıyorum. Kuşun bu durumundan kurtulmasını diliyorum.

Elimde tüy ile direkt yada tali olarak ilgili ürünlerden bazıları:
Nekton Bio
Hobi Biotin
Tollyamin
Gervit-W

Saygılarımla...
3.jpeg

1.jpeg
2.jpeg
:

Merhabalar,

1 yaşında muhabbet kuşum var. Maşallahı var çok cana yakın ve çok konuşkan.Ancak uzun zamandır. Tüy ile ilgili sorunumuz var. Sağdan soldan bilgi alarak ürünler aldım. hepsini uyguladım ama bir türlü boyun etrafındaki tüyler dökülmüş durumda. Kanatlarındaki bazı tüyler çıkmıyor. Bir kanatının en uç tüyü düştü yerine çıkıyor ama o da garip bir şekilde. Kanat tüylerinin bir kısmı bozuk gibi. Ve kuşum ingiliz ırkıydı aldığımda bayağı tombuldu. Şuanda normal kuş boyutlarında...Çözüm yolu forumu düşündüm. Hep yazmış olduğum sorun için çözüm yolu arıyorum. Hemde çözümü burada bulamama ihtimaline karşılık Ankara ilinde muhabbet kuşundan anlayan bir veteriner arıyorum. Kuşun bu durumundan kurtulmasını diliyorum.

Elimde tüy ile direkt yada tali olarak ilgili ürünlerden bazıları:
Nekton Bio
Hobi Biotin
Tollyamin
Gervit-W

Saygılarımla...:

kuş da kanat tüyü namına bir şey kalmamış. anti parazit kullanmalısın. ense derisine 1 damla avimec veya vilmectin damlat 1 hafta sonra işlemi tekrarla. elma sirkeli su ile banyo yapmasını sağla. birde tüy köklerinde tümör yumrulaşma var mı bir kontrol et.

kuş da kanat tüyü namına bir şey kalmamış. anti parazit kullanmalısın. ense derisine 1 damla avimec veya vilmectin damlat 1 hafta sonra işlemi tekrarla. elma sirkeli su ile banyo yapmasını sağla. birde tüy köklerinde tümör yumrulaşma var mı bir kontrol et.

İlginiz alakanız için teşekkür ederim.
Elimde anti parazit ürünlerde var. Haftada 1 kez falan kullanıyorum sanırım etkisi olmadı ki siz anti parazit ürün önerdiniz.

Anti Parazit öneriniz nedir?

Bir de avimec yada vilmectini derisine bir damla kullanmam durumunda onu gagasıyla kaşıma vs ile gagasına bulaştırırsa zehirlenme gibi bir durum söz konusu olabilir mi acaba?

İlginiz alakanız için teşekkür ederim.
Elimde anti parazit ürünlerde var. Haftada 1 kez falan kullanıyorum sanırım etkisi olmadı ki siz anti parazit ürün önerdiniz.

Anti Parazit öneriniz nedir?

Bir de avimec yada vilmectini derisine bir damla kullanmam durumunda onu gagasıyla kaşıma vs ile gagasına bulaştırırsa zehirlenme gibi bir durum söz konusu olabilir mi acaba?

Gagası Ense derisine ulaşabilirse kuşunuz geines rekorlar kitabına girer :D ayrıca ulaşsa da dorun değil. Bir miktar yutması iyi bile gelir parazitler için. Avimec veya vikmectin kullanın mutlaka. Sihirli değnek değildir hemen çözmez sırunu ama parazitse zamanla düzeltecektir. İkinci uygulamadan sonra ayda bir tekrarlayın. Mantar ihtimaline karşı da 1 hafta her gün 1/4 oranında beyaz sirke katılmış suyla her yeri tam ıslanacak şekilde yıkayın. Nekton bio' sürekli suyuna katın ve ayrıca mamasına kinoa tozu katın bir miktar. İlk üç gün sürekli sonrasında haftada iki kez katın.

Gagası Ense derisine ulaşabilirse kuşunuz geines rekorlar kitabına girer :D ayrıca ulaşsa da dorun değil. Bir miktar yutması iyi bile gelir parazitler için. Avimec veya vikmectin kullanın mutlaka. Sihirli değnek değildir hemen çözmez sırunu ama parazitse zamanla düzeltecektir. İkinci uygulamadan sonra ayda bir tekrarlayın. Mantar ihtimaline karşı da 1 hafta her gün 1/4 oranında beyaz sirke katılmış suyla her yeri tam ıslanacak şekilde yıkayın. Nekton bio' sürekli suyuna katın ve ayrıca mamasına kinoa tozu katın bir miktar. İlk üç gün sürekli sonrasında haftada iki kez katın.

Selçuk bey ilginiz alakanız ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Çok sağolun...Sizden ricam üstten sıkılarak kullanılabilecek parazit ilacı önerirseniz ne almamı önerirsiniz.

virkon-s anti parazitter değildir dezenfektandır. sadece kafes ve diğer ekipmanların dezenfekte edilmesinde kullanılır.
Bir yerde o amaçlı da kullanılabileceği yazıyordu. Ayrıca bir videoda güvercinlerin içme suyuna koyduklarını gördüm. O nedenle bu şekilde kullanılabileceği düşüncesini oluşturdu. Verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler...

Virkon S de kullan. Virkon S den önce 1/3 oranında beyaz sirke katılmış suyla sipreyleyerek iyice ıslat kuşu. Birini sabah Diğerini akşama yakın uygula. Tam dezenfekte sağlanmış olur. Virkon S yerine Avi Sipray da alabilirsin. Virkon pahalı biraz. Aynı işi görürler.

Hatta Aktardan 30 gr kadar Göz taşı alıp 3-4 lira birşey tutar, bir bardak suya yarım çaykaşığı kadar katıp onla da sipreyleyebilirsiniz. O da etkili bir dezenfektandır. Sipraylerken ilacın kuşun derisine gelecek şekilde olmasına dikkat edin.

Selçuk hocam biraz önce bir veterinere götürdüm. Stronghold isminde bir boyun damlası yapıldı. Ve tüylerinden örnek aldılar Laboratuvara gönderecekler. Bakalım ne imiş daha da belli olur herhalde. Dediklerinizi de dikkate alacağım bu süreçte. Çünkü oğluşum gerçekten çok değerli. herşeyden önce Allah'ın bize emanetleri bu canlar...Herşey için çok teşekkür ederim. İnşallah bu süreci iyi atlatırız gerçekten ingiliz ırkı diye aldığımız kuş elimizde eridi gitti.

Geri