Karadeniz Pet

Bu dışkı neyin belirtisi olabilir

GaripK

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bu resimdeki ortadaki dışkı neyin belirtisi olabilir? Grimsi bir rengi var, mukozalı gibi.

Bir buçuk aydır hasta, veteriner kursak mantarı teşhisi koymuştu. Dört gün kadar önce beş günlük fungi stop kullanımından sonra probiyotik ve vitamin takviyesi yapmaya başladım. Sürekli taze şekilde kafesinde duruyor takviyeler ve aralık vermeden üst üste kullanıyorum hepsini. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba? Ayrıca dışkısında küçük küçük sindirilmemiş yem parçaları oluyor. Aspur yediği için de koyu renkte bu parçalar.

Bir buçuk aydır hasta, veteriner kursak mantarı teşhisi koymuştu. Dört gün kadar önce beş günlük fungi stop kullanımından sonra probiyotik ve vitamin takviyesi yapmaya başladım. Sürekli taze şekilde kafesinde duruyor takviyeler ve aralık vermeden üst üste kullanıyorum hepsini. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba? Ayrıca dışkısında küçük küçük sindirilmemiş yem parçaları oluyor. Aspur yediği için de koyu renkte bu parçalar.
Fungistop kullandıktan sonra kursak mantarı geçti mi? Önce geçip geçmediğini bilelim. Fungistop kullanımı sonrası 3 gün art arda probiyotik takviyesi ve sonraki gün multivitamin takviyesi verdiyseniz eski programa dönebilirsiniz probiyotik ve multivitamin için yani haftada 1 kez.
Dışkıları pütürlü böyle olmaması lazım. Sindirimsel bir problem var.
Care4birds wormstop iç parazit ilacı kullanılabilir ama yeni tedavi görmüş bir kuş var zaten,arada kaç gün olması gerekir bu konuda bir şey demem doğru olmaz,veterinerinize sorabilirsiniz.

Hayır, geçmedi maalesef :( bu durumda on gün sonra tekrar kullanın diyorlar. Ben de öyle yapmayı planlıyorum ama bakalım. Üç gün probiyotik içti, bugün de multivitaminini içiyor. Mantar geçmediği için hala böyle ya da artık mantar değil mi diye yine çok düşünmeye başladım. Veteriner röntgene bakıp teşhiste bulundu ama hala kafamı kurcalıyor. Kuru kusma ve tıksırma var sürekli. İç parazit olduğunu anlayabileceğim net belirtiler de bulamadım maalesef. Cevabınız için de teşekkür ederim 🌸 Bu arada sürekli kaşınıyor. Kaşındıktan sonra tüylerinde kepekler görüyorum. Vücudunda da dili dahil genel olarak bir morarma/kararma var. Ayaklaı pul pul oldu. Arka kısmında da dökülmeler var.

Hayır, geçmedi maalesef :( bu durumda on gün sonra tekrar kullanın diyorlar. Ben de öyle yapmayı planlıyorum ama bakalım. Üç gün probiyotik içti, bugün de multivitaminini içiyor. Mantar geçmediği için hala böyle ya da artık mantar değil mi diye yine çok düşünmeye başladım. Veteriner röntgene bakıp teşhiste bulundu ama hala kafamı kurcalıyor. Kuru kusma ve tıksırma var sürekli. İç parazit olduğunu anlayabileceğim net belirtiler de bulamadım maalesef. Cevabınız için de teşekkür ederim 🌸
Kursak mantarı sindirim sistemini bozan bir hastalık dolayısıyla dışkı anormallikleri görülüyor. Geçmedi ise tedavi uygulamak lazım yine. Kuş veterineri bulmanız ve ona göre adım atmanız uygun olur. Kursak mantarı başka bir hastalığa da çevirmiş olabilir. Megabakteri varsa tedavi daha uzun ve zor olabiliyor. Vakit kaybetmenizi önermem.

Peki neye çevirmiş olabilir sizce, bu durumda hangi hastalıklar görülebiliyor?

Benim kuşum da aylardır bu şekilde ishal ne yaptınız acaba

Merhaba, kuşum dün vefat etti maalesef ama hava kesesi patladığı için yaşayamadı. Bu olaylardan sonra veterinere kursak sıvısını mikroskopta incelettirmiştim ve megabakteri olduğunu söylemişti. Başka bir forumda megabakteri olduğu zaman dışkının değişkenlik gösterdiğini okumuştum ki öyleydi cidden. İç parazit görülmemişti mikroskopta, onu da belirteyim. Ayrıca ishal birçok şeyden kaynaklanabiliyor :( Diğer belirtiler de başka hastalıkla benzerlik gösterebiliyor. En mantıklısı tahliller yaptırıp, hatta hangi antibiyotiğe duyarlılığı olduğuna kadar bakabiliyorlar, ona göre tedaviye başlamak diye düşünüyorum. Diğer türlüsü zaman, para kaybı ki yanlış ilaçlarla kuşunuz yıpranıyor, bağışıklığı düşebiliyor. Son olarak hastalık belirli olsa bile her kuşun hastalığa tepkisi farklılık gösterebiliyor. Yani ona özel bir muayene gerek ve de belki de tedavi de gerekecek. Çok geçmiş olsun bu arada, en kısa zamanda iyileşir umarım.

Benim kuşum da aylardır bu şekilde ishal ne yaptınız acaba
Merhaba, kuşum dün vefat etti maalesef ama hava kesesi patladığı için yaşayamadı. Bu olaylardan sonra veterinere kursak sıvısını mikroskopta incelettirmiştim ve megabakteri olduğunu söylemişti. Başka bir forumda megabakteri olduğu zaman dışkının değişkenlik gösterdiğini okumuştum ki öyleydi cidden. İç parazit görülmemişti mikroskopta, onu da belirteyim. Ayrıca ishal birçok şeyden kaynaklanabiliyor :( Diğer belirtiler de başka hastalıkla benzerlik gösterebiliyor. En mantıklısının tahliller yaptırıp, hatta hangi antibiyotiğe duyarlılığı olduğuna kadar bakabiliyorlar, ona göre tedaviye başlamak diye düşünüyorum. Diğer türlüsü zaman, para kaybı ki yanlış ilaçlarla kuşunuz yıpranıyor, bağışıklığı düşebiliyor. Son olarak hastalık belirli olsa bile her kuşun hastalığa tepkisi farklılık gösterebiliyor. Yani ona özel bir muayene gerek ve de belki de tedavi de gerekecek. Çok geçmiş olsun bu arada, en kısa zamanda iyileşir umarım.

Merhaba, kuşum dün vefat etti maalesef ama hava kesesi patladığı için yaşayamadı. Bu olaylardan sonra veterinere kursak sıvısını mikroskopta incelettirmiştim ve megabakteri olduğunu söylemişti. Başka bir forumda megabakteri olduğu zaman dışkının değişkenlik gösterdiğini okumuştum ki öyleydi cidden. İç parazit görülmemişti mikroskopta, onu da belirteyim. Ayrıca ishal birçok şeyden kaynaklanabiliyor :( Diğer belirtiler de başka hastalıkla benzerlik gösterebiliyor. En mantıklısı tahliller yaptırıp, hatta hangi antibiyotiğe duyarlılığı olduğuna kadar bakabiliyorlar, ona göre tedaviye başlamak diye düşünüyorum. Diğer türlüsü zaman, para kaybı ki yanlış ilaçlarla kuşunuz yıpranıyor, bağışıklığı düşebiliyor. Son olarak hastalık belirli olsa bile her kuşun hastalığa tepkisi farklılık gösterebiliyor. Yani ona özel bir muayene gerek ve de belki de tedavi de gerekecek. Çok geçmiş olsun bu arada, en kısa zamanda iyileşir umarım.
Başınız sağ olsun çok üzgünüm… Çok teşekkür ederim ben de megabakterden şüpheleniyorum ama önceden mavişehir vete götürdüm iyileşmedi ilaçlarla bu konuyu açtım bir şey yapmadılar maalesef. Sanırkm megabakteri en iyi amfoterisin b tedavi ediyor onu da bulmak çok zormuş. İyi bit veterinere götürüp antibiyogram yaptırmayı düşünüyorum umarım bulabilirim.

Merhaba, kuşum dün vefat etti maalesef ama hava kesesi patladığı için yaşayamadı. Bu olaylardan sonra veterinere kursak sıvısını mikroskopta incelettirmiştim ve megabakteri olduğunu söylemişti. Başka bir forumda megabakteri olduğu zaman dışkının değişkenlik gösterdiğini okumuştum ki öyleydi cidden. İç parazit görülmemişti mikroskopta, onu da belirteyim. Ayrıca ishal birçok şeyden kaynaklanabiliyor :( Diğer belirtiler de başka hastalıkla benzerlik gösterebiliyor. En mantıklısının tahliller yaptırıp, hatta hangi antibiyotiğe duyarlılığı olduğuna kadar bakabiliyorlar, ona göre tedaviye başlamak diye düşünüyorum. Diğer türlüsü zaman, para kaybı ki yanlış ilaçlarla kuşunuz yıpranıyor, bağışıklığı düşebiliyor. Son olarak hastalık belirli olsa bile her kuşun hastalığa tepkisi farklılık gösterebiliyor. Yani ona özel bir muayene gerek ve de belki de tedavi de gerekecek. Çok geçmiş olsun bu arada, en kısa zamanda iyileşir umarım.
Hangi veterinere götürdünüz acaba ben izmirde yaşıyorum

Başınız sağ olsun çok üzgünüm… Çok teşekkür ederim ben de megabakterden şüpheleniyorum ama önceden mavişehir vete götürdüm iyileşmedi ilaçlarla bu konuyu açtım bir şey yapmadılar maalesef. Sanırkm megabakteri en iyi amfoterisin b tedavi ediyor onu da bulmak çok zormuş. İyi bit veterinere götürüp antibiyogram yaptırmayı düşünüyorum umarım bulabilirim.
Çok teşekkür ederim, sizin kuşunuzun ömrü sağlıklı bir şekilde uzun olsun inşallah. Sadece antibiyogram değil, kursak sıvısı ve dışkı analizi de yaptırmaya çalışın. Ankara'da analiz yapan ünlü bir lab varmış. Kargo ile de gönderip analiz yaptırabiliyorsunuz. İsmini unuttum maalesef ama bulmaya çalışacağım. Ben bu süreçte kursak mantarı tedavisinde mikostatin, fungi stop ya da zolax ve triflucan ile iyileşebilen kuşlar gördüm. Ben bu ilaçların hepsini kullandım ve iyileşmedi. Megabakter olduğunu da 2 ay sonra öğrendim maalesef. Yine triflucan kullanarak iyileşmesini bekledik. İyileşmese bile zehirlenmemesi için önden vücudunu bu ilaçla hazırlamak istedi veteriner. Olmadı...Bende Amphotericin B var ama kullanamadım bile.

Gittiğim veteriner Uğur Pet veteriner kliniği. Yine Ankara'da bu veteriner. İlacı da onlardan temin etmiştim. Belki size şehir dışı gönderimi yaparlar ama muayene olmadan gönderirler mi emin olamıyorum tabii. Bölünmüş olarak veriyorlar. Tabii temin etmeden önce ilaç hakkında bilgi alın. Bana bu ilacın mantarlara yapışıp mideden söküp atarak tedavi ettiğini söyledi veteriner. Bu da kanamaya sebep oluyormuş. Kanaması durmadığı için ölen kuş olmuş. Onun dışında mantarlar yok olurken zehir bırakıyorlarmış. Bu durumda karaciğeri de korumak gerekiyor. Bağışıklık durumu vs de var tabii. Benim kuşum 10 yaşındaydı. Tüydeydi. İlaç kullandı aralıklarla. Sindirimi çok iyi olmadığı için zayıflamaya başlamıştı baya ama kilosu iyiydi. Sonra başka foruma sorduğumda kuşumun ilacı kaldıramayabileceğini, kursaktan 10 gün zeolit tozlu elle besleme yapmamın onu iyileştireceğini söylediler. Fakat biz beceremedik ve kuşuma besleme yaparken hava kesesi patladı. Sadece 24 saat yaşayabildi.

Mide kanamasına dair internette bilgi bulamamıştım ve ilacı kullanmaya karar vermiştim ama diğer tarafta doğal ve mucize gibi bir yöntem olunca denemek istedik, ona en iyi şekilde yardımcı olmak istedik ama olmadı...Bizim sürecimiz genel olarak böyle oldu.

Bu arada ana hastalığın yanında başka hastalıklar da nüksediyor ve kursak mantarı tedavisinde antibiyotik kullanılmıyor. Hatta mantarı beslediği için kullanmamaya çalışın diyorlar.

Elinde amphoterisin b olan vardır illaki. Grpet ürünleri sahibi Barbaros beyle iletişime geçmenizi tavsiye ederim onda vardır belki. WhatsApptan sorun.
Megabakteri varsa tedavi süresi uzundur. İzmir'de çok iyi kanatlı veterinerleri var bu arada.

Elinde amphoterisin b olan vardır illaki. Grpet ürünleri sahibi Barbaros beyle iletişime geçmenizi tavsiye ederim onda vardır belki. WhatsApptan sorun.
Megabakteri varsa tedavi süresi uzundur. İzmir'de çok iyi kanatlı veterinerleri var bu arada.
Merhaba ilk olarak cevaplarınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Kuşunuz çok şanslıymış sizin gibi sahibi olduğu için umarım gittiği yerde daha iyi ve mutludur. İzmirdeki kanatlı veterinerleri hiç iyi değil maalesef hepsi para avcısı basit bir kursak mantarını bile bulamadılar ve ben kuşuma teşhis koyup ilaç istemiştim öyle iyileştirdim ilkinde . Hatta çok ünlü biri gördüğü halde tedavi uygulamadı öbür kadın ağzından kaçırdı çok sonradan arayınca falan. Şimdi buca hayvan hastanesini deneyeceğim. Ordaki veteriner iyi biri gibi geldi konuşunca. Ama yine kendim bulup sebebini öyle veterineri yönlendiriyorum bu çok acı yani o kadar para verip de sebebini bizim bulmamız. Bu hastalık maalesef çok zor umarım kuşum iyileşir :( hiçbir kuşun da başına gelmez umarım

Sordum şimdi onlara da piyasada yokmuş :( nedense ilaç ulaşılamaz hale geldi

Merhaba ilk olarak cevaplarınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Kuşunuz çok şanslıymış sizin gibi sahibi olduğu için umarım gittiği yerde daha iyi ve mutludur. İzmirdeki kanatlı veterinerleri hiç iyi değil maalesef hepsi para avcısı basit bir kursak mantarını bile bulamadılar ve ben kuşuma teşhis koyup ilaç istemiştim öyle iyileştirdim ilkinde . Hatta çok ünlü biri gördüğü halde tedavi uygulamadı öbür kadın ağzından kaçırdı çok sonradan arayınca falan. Şimdi buca hayvan hastanesini deneyeceğim. Ordaki veteriner iyi biri gibi geldi konuşunca. Ama yine kendim bulup sebebini öyle veterineri yönlendiriyorum bu çok acı yani o kadar para verip de sebebini bizim bulmamız. Bu hastalık maalesef çok zor umarım kuşum iyileşir :( hiçbir kuşun da başına gelmez umarım
Çok sağ olun, sizin kuşunuz da çok şanslı. Uzun, sağlıklı ömrü olsun inşallah. Dediğiniz gibi çok üzücü cidden, yani bunları okudukça ve de süreci bildiğim için kalbim acıyor. Umarım en kısa sürede en güzel şekilde şifasını bulur 🥰 Bu arada şöyle bir şey söyleyeyim; eğer yavrunuz yaşacaksa yaşayacak, siz elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu size biraz komik gelebilir ama benim kuşum daha önce de hastalandı. Fakat ben o zamanlar küçüktüm, cahildim. Gidip veterinere ağlayarak yardımcı olabilir misiniz diye şifa arardım. Ve o zamanlar kuşum yemiyor, içmiyor kafes tabanında duruyordu. Bunlar ölümünün yakın olduğunu gösteren şeyler ama ben durumun ne kadar ciddi olduğunu bilmiyordum tabii. Neyse, ben yine ağlayıp konuştuğum bir veterinerden şırıngaya çektiği ilacı alıp geldim o zaman, dediği gibi de verdim. Fotoğraf, video bile gösterdiğimi hatırlamıyorum. Başka hiçbir şey de yapmadım. Sadece yanında olup onunla ilgilendim. Çok geçmedi en fazla 5 güne iyileştikuşum :) ve biz bu şekilde ilk yıllarında 2 kez hatta 3 bile olabilir hastalık yendik. Durum o kadar ciddiyken bu şekilde kurtulduysa demek ki yaşayacağı varmış :) kendinizi çok yıpratmamaya çalışın ve de onu çok sevmeye devam edin 🥰 Benim kuşum artık yaşlanmıştı ama birbirimize olan düşkünlüğümüzden, sevgimizden ötürü son ana kadar savaştı. Bir ilacı bile kaldıramayacağını söylediler ama o tüydeyken, paraziti varken, mantarı varken hiç hasta değilmiş gibi yaşadı. Hava kesesi patladığında bile kendini bırakmadı. Öyle işte, bence ona yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri içten sevmek

Geri