Bu durumdan nasıl vazgeçilebilirim peki?? İlk defa açtım bugün kafesinden

image.jpg
 

SerkanArslan

Meraklı Üye
Tedirgin korkuyor. Güvenini kazanmanız gerekiyor. yeni aldıysanız 1 hafta çıkartmayın. Korkup kendini vurmasın duvarlara felan. Kafesine koyun ilgilenin konuşun sevin ödüllendirin elma verin sizi tanısın...
 

SerkanArslan

Meraklı Üye
alışıcak merak etmeyin. Herkesin yaşadığı durumlar bunlar. Telaş etmeniz gerektiren durum yok maşallah iyi görünüyor. Etrafında yüksek sesli bağırıp tedirginlik yaratmayın güzelce konuşunca size güvenini sağlar. Hatda siz onunla oynamadığınız zamanda size gelip size sataşıcak benimle oyna diye.
 

SerkanArslan

Meraklı Üye
Bu bilgilerde size bilgi sağlayacaktır.

Her iki ayağı da yukarıda iken gagası ile asılarak Asagı sallanmak: Aşağı inmek istiyor.
Baş indirilmiş, kanatlar Yarım kaldırılmış, tüyler kabartılmış, ileriye veya yukarıya uzatılmış: Ele alınmak istiyor.
Kafesin tavanına bir veya iki ayakla ya da gaga ile asılmak olan: Oynuyor.
UCMA tahtasında, tünekte iki Adım geri çekilmek, hafifçe popoyu eğmek: Dışkılama hazırlığı! (Her durumda Hatta uçarken de dışkılayabilirler)
Tüneğe sıkıca tutunarak geriye kaykılma: Korkuyor, tedirgin.
Uyku ya da uzun süreli hareketsizlik sonrasi davranış:
Uzun süreli Aktivite yoksunluğu sonrasında Harekete geçmek isteyen ya da Uyanan Kuslar; bir ayakları ile tüneğe sıkıca tutunarak Diğer ayağını (yumruk halinde olabilir) ve bu ayak tarafındaki kanadını geriye uzatır daha sonra da Ayni Hareketi Diğer ayak ve kanadı ile Yapar. Bu iki işlemin sonuçlanmasının ardından onun iki kanadını (açmadan) omuzdan yukarıya kaldırarak "GERİNME" pozisyonunu tamamlar.
Parlayan, küçülen veya sabitlenen gözler:
Bu göstergelerin değerlendirilebilmesi için kuşun içinde bulundugu koşullar ve Vücut Pozisyonu da dikkate alınmalıdır.
Gozlerin sabirlenmesi Su anlamları taşıyabilir:
Heyecanlanma, bir obje ile çok ilgilendiğinde.
Öfke, Korku veya yaklaşan saldiri
Göz bebeklerinin küçülmesi, iris halkalarının belirginleşmesi:
Mutluluktan Asiri heyecanlanma. (Kimi fotograf çekimlerde karşılaşılan Goruntu ile karıştırılmamalıdır)
Ayni beden dili, ek göstergelerle birlikte kur yapma, çiftleşmede de görülmektedir.
Sesler
Şarkı söyleme, konusma ve işlik Calma: Mutlu, Sağlıklı, Memnun kuş.
Gevezelik, cırıldama:
Yumuşak tondaki cıvıldamalar, memnuniyetin bir işareti veya konuşmayı Ögrenme Çalışmaları olabilir.
Yüksek sesli bağırtılar tehlike savmak için olabilir.
Dil tıkırtısı: Kendini eğlendiriyor olabilir veya okşanmak, ele alınmak anlami taşıyabilir.
Hırlama, homurdanma: Hırlama, saldırgan bir sestir. Bir sey kuşu tehdit ediyor veya sıkıntı veriyordur. Kuşu rahatsız eden bu obje ya da Varlık uzaklaştırılmalıdır. Homurdanan Kuslar tutulmamalıdır ısırmaları mümkündür.
Gaga:
Gagayı gıcırdatmak: Genellikle memnuniyet işaretidir. Yem yediği sanılabilir.
Kafasını ileri uzatarak, ağzını kusacakmış gibi ACIP kapamak: Kısa süreli olarak, Tuy bakımının hemen sonrasında Agza yapışan kepek vs nedeniyledir, normaldir. Ancak çok iyi gözlemlenerek, hastalık, kusma belirtisinden ayrılmalıdır.
Tıkırdama: Gaga tıkırdaması genellikle cockatieller ve AVUSTRALYA papağanlarında görülür. Eger papağan, bir defa tıklarsa ve gözleri sabitlenirse, aksi Halde tehdit edici davranış degildir, kuş, sahibini karşılamakta veya bir Seyi onaylamaktadır. Eger, Diğer taraftan, kuş, birkaç kez seri Halde tıkırdarsa, kuşun ele alınmak istemediği anlamında Uyarı oldugu düşünmelidi.
Gaga yerde, boyun tüyleri kabartılmış: Kaşınmak istemektedir.
Isırma: Baska bir Başlık altında incelenecektir. Kısaca değinelim:
Tam ısırılmadan gagalanmak: Size doğru uzanarak ısıracakmış gibi yapmak ve imkan bulursa tekrarlamak şeklinde fiziksel bir Temas olacak ancak acı vermeyecektir. Sonraki Adım ise acı Veren bir ısırık olacaktır. Kuş, sinirlenmiştir. "Ben, onu istemiyorum".
Hafif, Hafif, Hafif, Hızlı ısırıklar: Kuş "Şimdi beni rahatsız Etme" demektedir. Bu Hareket, sahibi Şu için tehlike işareti olmamalıdır. Kuş, Sizin 30 saniye sonra ne yapmanızı istediğini belli Eder.
Kusma: ESE yakınlık işaretidir. Ese sevgi ve Şefkat sunulması, karsı cinsin etkilenmesi için yapılmaktadır. Ancak Diğer kusma nedenlerinin de bilinmesi Click sitesi kütüphanemizdeki "kusma" başlığının da MUTLAKA incelenmesi gerekmektedir.Papağangiller eşleşerek yaşarlar ve eşlerini önemserler.
Gaga dokundurmak, gagalamak: Araştırmak.
Tüneğe ileri geri gaga sürmek: Yüzünü temizlemek.
Oyuncaklarına hızlı vurmak: "Ben çok mutluyum Ben, Yeniden yapacağım" Enerjiyle dolu ve çok iyi hissetmek.
Ayak ve bacaklar:

İki ayak uzerinde durmak:
Düzgün durarak, sahibine hareketsiz sekilde bakması: Ele alınmak için hazırdır. Su anlamdadır "Bakman için seni bekliyorum, Yoksa sana kızabilirim".
Tünekte ileri geri yürümek: Sabırsızlıkla dısarı çıkarılmayı, ele alınmayı Beklemek.
Her iki ayakla parmağa sıkıca tutunmak: Sana tam güvenmiyorum ya da beni götüreceğin yer hakkında bilgim yok.
Bir ayak uzerinde durmak: Rahat.
Bir ayak uzerinde durma ve tüylerin kabartılması: Rahat, mutlu, Memnun.
Başını alta sokarak bir ayak uzerinde durmak: Tüylerini temizliyor
Bir Ayakta dururken gagasını bileme: Yorulmuştur.
Bir ayak uzerinde dururken, Hafif kabarmış, gözler cam gibi: Kısmen uykudadır.
Kafes altını kazımak: Afrika gri papağanları için tipiktir. Genelde kafesten dısarı çıkmak için izin verilmesi isteğidir.Bu davranışını alışkanlık haline getirmemesi için Yerine getirmek istemeyebilirsiniz.
Ayak vurma, tıklatma: Tehdit edildiğini hisseden bazı papağanlar, bölgesinin üzerindeki egemenliğinin işareti olarak onların ayaklarını yere vururlar.
Tüyler
Karışık / kabarık tüyler:
Tüylerini düzeltirken;
Üşüdüklerinde;
Gerginliklerini hafifletmek istediklerinde;
Hasta olduklarında karışır, kabarırlar. Özellikle, tüyler, kabarık kalırsa Veteriner hekimce görülmelidir.
İlgi gördüğünde tüylerini düzeltmesi: sizinle birlikte olduklarında ya da enselerini okşadığınızda tüylerini düzeltmeleri "Sana teşekkür ederim Senin için ben de Daha bakımlı olacağım." Anlami taşır.
Parmakta iken sıkıca tutunması ve tüylerini sıklaştırması: Korkuyor veya tereddüt ediyor.
Silkelenmek: Tehdit karşısında fiziksel gerginliğini azaltarak hazir duruma geçmek, psikolojik rahatlık sağlamak, Tuy Bakımı sonrasında tüylerini Doğal konumuna döndürmek.
Sorguç (alin / Baş üstü tüyleri) durumu:
Sorguç kaldırıldığında: Heyecanlanmıştır.
Asiri kabardığında: Korku veya Asiri heyacan. Bir uyari düşünülmelidir.
SUNME ve tıslama ile birlikte düz sorguç: Saldırgandır veya bir sey tarafından ürkütülmüş, korkutulmuştur.
Yüz ve boyun tüylerini kabartmak: Başı büyük boy görünür, huzurlu Memnuniyeti gösterir. Mutludur.
Titreme:
Kuş, korkmuş ya da Asiri heyecanlıdır. Diğer hastalık belirtileri ile birlikte görülme durumu farklıdır.
Eşleşme / çiftleşme belirtisidir.
Kuyruk:
Kuyruk Sallama: Eğlence için hazirim!
Kuyruk sallanması (Asagı yukarı): Genellikle yorucu faaliyetten sonradır. Nefesini düzenlemesine Yarar. Gene de, kuşun kuyruğu, Faaliyet Olmadan Asagı yukarı sallanıyorsa, solunum sıkıntısı / hastalığının işareti olabilir.
Kuyruk yellemesi: Kuyruk tüylerini yellemek, yelpaze şeklinde açmak, çoğunlukla saldırganlık ve öfke göstergesi olarak Diğer davranışlara eşlik Eder. Kuyruk tüylerini yaymak, kuşun KUVVET ve canlılığını da gösterir.
Kanatlar:
Kanat çırpmak: Çırpma, kanat alıştırması olarak kullanıldığı gibi Sizin dikkatinizi çekmek için de yapılmaktadır. Herhangi bir olumlu etkiye (bakıcısının el hareketleri, çan gibi İlgi odağı olan bir nesnenin hızlıca Hareket ettirilmesi vb.) Karsı Asiri heyecandan da durdukları yerde, bazen titreme eşliğinde kanat çırpabilirler.
Öfke veya acıyı gösterebilir.
Tüylerini düzeltmesi, ayarlamasının bir yoludur.
Omuzlarını kaldırarak ve Baş sallanması ile eşlik edilirse, ısrarla dikkat çekmeye çalıştığını veya anne mamasına Muhtaç yavru kuşlarda oldugu gibi Beslenme isteğini ifade edebilir.
Kanat düşmesi, sarkması: (Yavrular) genç kuşlarda, normal ama daha Yaşlı kuşlarda sarkma hastalığın bir işareti olabilir.
Kanat seğirmesi: Gerçek, auction bir gösterge degildir, çoğu kez kuş ele alındığında hissedilir. Kanat ve Vücut arasında Hava dolaşımı sağlamak için, kanatlar, vücuttan uzaklaştırılır. Kanatlar kaldırılır ve ani hareketle eski, normal konumuna getirilir.Kuslar, Asiri derecede mutlu oldugu zaman da yaparlar.
Hem kanatların açılması etek titreme: Bu göstergenin nedeni Bakıcı tarafından belirlenmelidir. Asiri Aktivite sonrasi serinleme gereksinimi, Asiri Korku ve stres, Asiri heyecan, ateşli hastalık ... olabilir. Birbirinden ayrılabilmesi için son anlardaki tüm davranışları ve tum Dış etkenler düşünülmelidir.
Kanatlar vücuttan uzaklaştırılmış: Asiri Aktivite ve Asiri temperature nedeniyle serinleme ihtiyacı. Ancak bu durum yumurtlama önce ve sonrasında ya da böbrek rahatsızlıklarında görülen kanat açmalardan ayrılmak zorundadır ki önlem alınabilsin.
Olduğu yerde kanat çırpma: Uçmaya, kaçmaya kalkışmada kararsızlık, hiperaktiflik, tehdit Etme, sıcakta serinleme, yavrularda kanat egzersizi.
Kanatları kesiştirmek: Kur yapma göstergelerindendir.
Baş:
Arkaya döndürüp kanadının altında soktu: Uyuyor.
Aşağıya eğdi ve 90 derece döndürdü: İstediği bir Seye bakıyor.
Aşağı düşürdü, bir veya iki kanadı tümüyle auction, Ağzı Açık, Baş gidebileceği Yone doğru uzatılmış: Büyük gerinme ve esneme
Pozisyonu.
Başını Asagı yukarı sallıyor ve kusuyor: Boyut, ESINE ya da odaklandığı bir nesneye "Seviyorum" demesinin yolu! Göz bebekleri küçülür, BAS, SIRT tüyleri kabarabilir.
Aşağı yukarı Kafa Sallama: Dikkat Çekme hareketidir. Genellikle Kafes dışına çıkmak istediklerini belli Eder.
Başı alçaltmak, eğilmek: Selamlama veya onaylamadır (Oynamak isteği ya da ensesinin kaşınması için)
 

Ahmed Demir

Bilgili Üye
Kafes icinde kendinize alistirin daha sonra salin bag kurmus olsaniz bunu daha az yapar her gittiginde alin alissin size guvenli hissediyo orda kendini zamanla alisir
 
Üst