Karadeniz Pet

Bulaşıcı/Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar forumda baktım ama buna dair bir bilgiye rastlamadım. Bulaşıcı olan hastalıklar genel anlamda hangileridir kuşlarda? Veyahut bulaşıcı olmayan hastalıklar nelerdir? Örneğin soğuk algınlığı olan bir kuş başka bir kuşa bunu bulaştıramaz muhtemelen mikrobik bir durum olamadığı için. Bilen arkadaşlar beni ve diğer üyeleri bilgilendirirse sevinirim

Arkadaşlar forumda baktım ama buna dair bir bilgiye rastlamadım. Bulaşıcı olan hastalıklar genel anlamda hangileridir kuşlarda? Veyahut bulaşıcı olmayan hastalıklar nelerdir? Örneğin soğuk algınlığı olan bir kuş başka bir kuşa bunu bulaştıramaz muhtemelen mikrobik bir durum olamadığı için. Bilen arkadaşlar beni ve diğer üyeleri bilgilendirirse sevinirim
mesela bildiğim kadarıyla mantar, fransız tüy dökümü bulaşıcı. astım bulaşıcı değil benim bildiğim bunlar.

Hastalıkların nerdeyse tamamı bulaşıcıdır. Bulaşıcı olmayan hastalıklar bir elin parmak sayısını geçmez. Kanser , astım , kalp hastalıkları vb küçük bir grup hastalık bulaşıcı değildir. Mantar hastalıkları viral hastalıklar bakteriyel hastalıkların hepsi bulaşıcıdır.
Biri çıkıp diyebilir. Aynı kafeste olan kuşlardan biri hastalandı diğerine bulaşmadı. Burada bağışıklık sistemi devreye girer vücut direnci bağışıklığı yüksek canlılar kolay hastalanmazlar.. mesela doğadaki muhabbet kuşu renginde olan kuşlar açık renk kuşlara oranla daha dirençlidirler.

Kesinlikle selcuk hocama katılıyorum hastalık gibi durumlarda bağışıklığa bağli, zayıf kuşlar çok çabuk hasta olabiliyor önemli olan nasıl bakıldığı bakmak sadece yem vermek değil. Bakmak çeşitli tohumlar vermek uygun besinler sebze ve meyveler vermek ayrıca bir problemi oldugunda mudahale etmek kısaca anlatmak gerekirse insan gibi, ciddi hastalıklar olmadığı surece her turlu hastalık bulasıcıdır mantardan yanı sıra parazitte bunlara örnek. Genellikle çoğu bulaşıcı vaka mantar oluyor erken tedavi yapmak da fayda var çoğu insan farkına bile varmıyor.

Geri