Karadeniz Pet

Cennet Papağanı Eğitimi

alpdna

Yönetici
Yönetici
hqdefault.jpg

Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet papağanlarının eğitim süreci
, diğer kafes hayvanlarınınkiyle kısmen aynı olsa da özellikle konuşturma ve alışma süreci bakımından sabır ve zahmet isteyen bir dönemdir. Genelde eksiksiz bir eğitim sürecinin 60 ila 75 gün sürmesi beklenmektedir. Bu sürenin çeşitli evrelere ayrılması ise hem cennet papağanın eğitimi, hem de yeni ortamına alışması için önemli bir etkendir. Dilerseniz bu evreleri hep birlikte inceleyelim:

İlk Aşama, Kafes Eğitimi =

Cennet papağanları genel olarak Afrika’da ve yüksek kesimlerde yetişen hayvanlar olduklarından, onları bir eve ve özellikle bir kafese koymak için öncelikle kafes eğitiminin iyi yapılması gereklidir. Genel olarak 15 gün süren bu süreçte papağan kafesten dışarı pek çıkarılmaz, aynı zamanda salon tarzı insan trafiğinin olduğu bir yere konarak insanlarla iletişiminin artması sağlanır.

İkinci Aşama, Ev Eğitimi =

Kafesine alışan papağanın ikinci evrede eve alıştırılması da önemlidir. Bunun sebebi ise bulunduğu ortama iyice alışmasıdır. Kafesinin kapağını açtıktan sonra birkaç dakika beklerseniz kendi kendine kafes dışına çıkacaktır. Bununla birlikte evdeki çoğu şeyi gagalamak isteyeceğinden, önemli eşyalarınızı bir yerde depolamanız yararınıza olacaktır. Bu sürecin yaklaşık 30 gün sürmesi gerekir. Ev ortamı tam olarak tanınacağından ilk aşamadaki 15 günlük süreden biraz daha uzun olması normal karşılanmalıdır.

Son Aşama, Genel Eğitim =

Bu aşamada aslında yapılması gereken net bir eğitim yoktur. Papağanınız size ve ortama alıştıktan sonra kafeste veya evin içinde gezerken sizle daha çok yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin elinize veya omuzunuza çeşitli yiyecekler koyduğunuzda papağan bunun için omuzunuza gelecektir, bu şekilde omuzunuza alıştırabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte papağana çeşitli kelimeler öğretmeniz de mümkün.