Karadeniz Pet

Çiftleşme ve yavruluk hakkında

mamisay

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşlarımın çiftleştiğini bu sabah eşim görmüş eşimde bunun üzerine hemen yavruluğu takmış ve benimde gözlemlediğime göre de dişi yavruluğa girip çıkıyor fakat size birkaç soru sormak istiyorum
1. Yavruluğumun içinde sadece yavruluk kumu koydum bu yeterli mi
2.yem konusunda bir değişiklik yapmama gerek var mı
3.tüneklerim plastik bu muhabbet kuşlarım için zararlı mı
4.kuşlarım için bu dönemde yapmam gereken ekstra birşey var mı
Son birşey benim muhabbet kuşlarım iki senedir birlikte aynı yaşıyorlar dişi kuşum hiç yumurtlamadı ve hiç çiftleştiklerine şahit olmadım bu kadar zaman sonra yumurta ve yavru alabilirmiyim.

Merhaba hayırlı olsun.
1. Kum veya talaş kullanabilirsin. 1 yemek kaşığı yeterli.
2. Yem değişikliğine gitmeye gerek yok. Yavrular çıkınca haftada 1*2 gün mama verirsin.
3. Ahşap tünek takın, bir telden karşıya kadar uzanıp basarsa tepişirlerken sağlam durur.
4. Ekstra birşey yapmaya gerek yok. Keşke yuvalık takmak için bu kadar beklemeseydiniz.

Levent hocamın yazısına ek olarak kalamar kemiğini eksik etmeyelim :)

Merhaba hayırlı olsun.
2. Yem değişikliğine gitmeye gerek yok. Yavrular çıkınca haftada 1*2 gün mama verirsin.
3. Ahşap tünek takın, bir telden karşıya kadar uzanıp basarsa tepişirlerken sağlam durur.
4. Ekstra birşey yapmaya gerek yok. Keşke yuvalık takmak için bu kadar beklemeseydiniz.
Daha ön
Merhaba hayırlı olsun.

Levent hocam cevaplar için teşekkür ederim daha önce birkaç kez yavruluğu taktım fakat dişi kuşum yavruluğa ilgi duymadığı ve kuşlarım hiç çiftleşmediği için yaklaşık bir ay üzerine yavruluğu çıkardım inşallah şimdi yavru alabilirim

Merhaba arkadaşlar dişi muhabbet kuşuma bakabilirmisiniz

Arkadaşlar dişi muhabbet kuşum kızışmış mı bilgi verebilirmisiniz

Oyuncak gibi ne güzel kuş bunlar böyle :) maşallah

Tekrar merhaba arkadaşlar son mesajımdan sonra kuşlarımın kafesi 2 yaşındaki oğlum tarafından saldırıya uğradı ve dişi kuşum strese girerek erkeğe vurmaya başladı bende kuşları ayırdım 2 hafta sonra tekrar aynı kafese aldım şimdi dişi kuş yavrulukta çok zaman geçiriyor ve sürekli yavruluğu kemiriyor sizce yumurta yapma ihtimali var mı yakın zamanda

Yuva kemirme dişiler için kuluçka hazırlığı göstergesidir, kuşların bakımına özen gösterip fazla rahatsız etmeden takibe devam etmenizde fayda var. Kafeste kalamar kemiği ve gaga taşı bulundurmanız kuşunuzun kalsiyum ve kemirme ihtiyacını karşılayabilmesi için iyi olur.

Buyrun arkadaşlar kuşlarımın son hali strese sokmamak için kafesi dahi temizlemiyorum

Buyrun arkadaşlar kuşlarımın son hali strese sokmamak için kafesi dahi temizlemiyorum
ynlız kafes temizliği önemlidir. Fazla kirli olması kuşlarda çeşitli hastalıklara yol açabilir. Sürekli olmasa da temizliğini yapmalı ve konu da özen göstermelisiniz. Ayrıca ayıracaksanız erkek kuşun yuvalık olan kafeste durması gerekir diye biliyorum. Maşallah çok güzel kuşlarınız var. İnşallah sağlıklı yavrularını da alırsınız.

Birde ayaklarının altında olan ballı kraker falan tarzı birşey mi yoksa tünek mi? Eğer kraker ise yukarıdan asmanız daha iyi olur. Hatta hiç vermeyin. Tavsiye edilmiyor.

Gördüğüm kadarıyla, kafesin tabanı ve tünekler çok çok pis. Mutlaka temizlik yapılmalı, hatta detaylı bir temizlik yapın. Yukarıda söylendiği gibi, ballı krakere benzer bir şey var, hemen çıkarın. Tünekleri, gerekirse bulaşık teli ile temizleyin, çünkü dışkıları artık tortu halini almış. Kalamar kemiği, gaga taşını, en ince zımpara kağıdı ile temizleyip daha yukarıya asın, suluğu da yine daha yüksek bir yere koyun.