Karadeniz Pet

Çok mu sabırsızım yoksa yanlış yaptığım bir şeyler mi var ustalarım?

Sakuram

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Ustalar merhabalar yine yeniden. Benim mubişim 8 aylık oldu biliyorsunuz, dişi ile salma yaptık petshopta öpüştüler bayağı bende eve getirdim. Evde tek başımayım. Salona koydum kuşları, arada kafam karışıyor forumda geziniyorum, konuları okuyorum ve kafam karışıyor kuşları salıyorum sonra başka bir şey okuyorum yine kafese koyuyorum. Arada ayırıyorum birkaç dakika sonra birleştiriyorum ve o an dişi hemen erkeğin yanına gidiyor tünekte kaşıyorlar birbirlerini. Düne kadar hep erkek kaşıyordu dün dişi de başladı kaşımaya. Öpüşüyorlar, kusuyor erkek dişiye ama ben yemleri göremiyorum hatta forumda bir arkadaşım bana göremezsin dediği halde ben emin olamıyorum çünkü önceden 2 erkek kuşum birbirini beslerken yemleri görüyordum, arkadaşıma saygısızlık olmasın kendisini çok takdir ederim; severim @grkmgzde . Bugün ikinci kez dışarı saldım ve dışarıda erkek daha fazla istekli davrandı dişinin üstüne son 2 gündür göremediğim ayak atma hareketini yaptı bayağı ve saliselik üstüne çıktı ama dişi izin vermedi. Ben hep salonda otururum, odamda mı oturayım? Artık iyice geriliyorum hele bunlar yakınlaşınca nefes almıyorum nefesimi duymasınlar diye :D İlk üretimim, fazlası ile tedirginim. Kimi diyor sal kimi diyor bakma gitme yanlarına kimi diyor salonda durmasın kimi diyor evcil kuş çok zor çiftleşir kimi diyor güneş gören bir yere köy kimi diyor balkona koy kimi diyor yanına çift al kimi diyor başka bir şey resimleri atıyorum yeniden, bana bir şey söyleyin onu yapayım çok karıştı kafam bu kez iyiki bu forum var ve istişare edebiliyoruz, bilgi paylaşımı yapabiliyoruz yoksa halim nice olurdu :)

Son düzenleme:
Kuşları kafesten salmayın ve fazla rahatsız etmeyin maşallah güzel kuşlar daha yeni yeni alışıyorlar birbirlerine onlarda acemi bu işte biraz zaman tanıyın eğer yavru almak istiyorsunuz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşları kafesten salmayın ve fazla rahatsız etmeyin maşallah güzel kuşlar daha yeni yeni alışıyorlar birbirlerine onlarda acemi bu işte biraz zaman tanıyın eğer yavru almak istiyorsunuz

Kafesin yerine falan hiçbir şeyine dokunmayayım mı? Eş tutmuşlar değil mi? Yani öyle evcil vs diye bir şey yok değil mi, az önce forumda tekrar sordum bunu yok dediler sağolsunlar ama sonra üretici arkadaş ile görüştüm telefonda zor dedi ve çok kafamı karıştırdı konu açayım da sorayım ortak paylaşım olsun istedim. Mahvettiĺer bütün düşüncelerimi şu an hiçbir şeyden emin değilim usta bunlar nasıl üretici anlamıyorum. Çok teşekkür ederim

Bu kadar kafa karıştırmana gerek yok arkadaşım. İşin sırrı sabırlı olmakta. Yumurta yapmayacak olsalar bile onları sev. Bu şekilde yumurta olayını kafandan atmış olursun ve onların üreme dürtüleri eninde sonunda devreye girecektir. Yazdığın tavsiyelerin sadece biri önemli oda yanına bir çift daha alman. Muhabbet Kuşları sürü halinde yaşamaya alışkın olduklarından kalabalık olduklrında kendilerini güvende hissediyorlar. Ondan doğru öneri diyorum. Ama tek çiftle yavru alan da çok. SABIR ! :D

Bir şeyi ellemenize gerek yok zaten onlar bu ortama alışmış kendilerine güvendilermi yavrularını alırsınız. Belirtilere göre evet eş tutmuşlar. Ama bu işte en önemli şey sabırdır. Bence en geç 1 aya yavru alırsınız.

Bu kadar kafa karıştırmana gerek yok arkadaşım. İşin sırrı sabırlı olmakta. Yumurta yapmayacak olsalar bile onları sev. Bu şekilde yumurta olayını kafandan atmış olursun ve onların üreme dürtüleri eninde sonunda devreye girecektir. Yazdığın tavsiyelerin sadece biri önemli oda yanına bir çift daha alman. Muhabbet Kuşları sürü halinde yaşamaya alışkın olduklarından kalabalık olduklrında kendilerini güvende hissediyorlar. Ondan doğru öneri diyorum. Ama tek çiftle yavru alan da çok. SABIR ! :D
Beynimi yediler bu üreticiler beynimi, daha öncesinde de bu dişiyi aldığım yer dışında başka bir üretici de bana kalktı jumbo kırığı vermişti oğlum dayak yiyordu boyuna :D Mama falan, nijer vs vs ne diyorsunuz ustalarım neler yapayım bunlara bugün yumurta haşladım verdim erkek yiyor ama dişi yemiyor

Yuymurta mamasına devam arda bir nijer de ekleyebilirsiniz

Bir şeyi ellemenize gerek yok zaten onlar bu ortama alışmış kendilerine güvendilermi yavrularını alırsınız. Belirtilere göre evet eş tutmuşlar. Ama bu işte en önemli şey sabırdır. Bence en geç 1 aya yavru alırsınız.

Anladım, hiç kafesten çıkarmayacağım artık ama çıkardığım zamanki istek sanki daha fazla oluyor gibi? Bunu forumda bir konuda okumuştum az önce, tamam salıyorum da demiştim hatta okuduktan sonra saldım. Doğalarına aykırı davranıyormuşum diye düşündüm. Peki ne zaman salmam gerekecek? Salmam gerekiyor mu ya da? İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim bu arada, İnşe'Allah alırım Mart'ın 21 inden beri dişiyi aldım zaten, 5 gün oldu

Yuymurta mamasına devam arda bir nijer de ekleyebilirsiniz

Yumurta mamasını ve nijer eklemeyi nasıl yapacağım, hiç bilmiyorum her yerde farklı bir şey yazıyor, bir yol bulamadım bende yumurtayı sadece haşladım verdim tek halde :rolleyes:

Haftada iki defa Sade Maden suyunun asidini aldıktan sonra yarı yarıya suyla karıştırıp verin.( Mineral ihtiyaçları için ) Haftada iki defa da Multi vitamin. Ve her gün Probiyotik katın suyuna veya mamalarına

Kolay yumurta maması tarifleri var ama içinde bol malzemesi olanda hangisi size uygunsa onu yapabilirsiniz

Haftada iki defa Sade Maden suyunun asidini aldıktan sonra yarı yarıya suyla karıştırıp verin.( Mineral ihtiyaçları için ) Haftada iki defa da Multi vitamin. Ve her gün Probiyotik katın suyuna veya mamalarına
Probiyotik dediğiniz nedir? Nasıl temin edeceğim? Bu arada meden suyunu sarı oğlan çok severdi gelir içerdi elime konup dişi gelmeden önce, sebebi buymuş demekki hiç anlamamışım şu an çok hoşuma gitti bu. Bunu yapacağım. Haftada iki defa, yarı yarıya su ile karıştırıp: Tamam, muhakkak yapacağım. Kalamar kemiği için ne diyorsunuz?

Sizler yumurta maması olarak bana ne tavsiye edersiniz ve size göre hangi sıklık ile kullanmalıyım? Şu an bütün söylediklerinizi not alıyorum

Serkan Erkan ustanın tarifi var oraya bakabilirsiniz. Probiyotik ayrı olarak satılabiliyor ben haftada bir kez çay kasığının ucu kadar maya katıyorum.

Ve bu arada söylemeyi unutmuşum, kuşlarımın ikisi de yuvalığa hiç girmiyor. Dediklerinize göre o zaman bu normal gerçekten, değil mi?

Serkan Erkan ustanın tarifi var oraya bakabilirsiniz. Probiyotik ayrı olarak satılabiliyor ben haftada bir kez çay kasığının ucu kadar maya katıyorum.

Bu ustamız forumda mı paylaşmış, ben göremedim.. Probiyotiği petshoptan alırım o zaman her gün eklerim, Bu zarar vermez değil mi, her gün ekleme? Maya dediniz ayrıca, maya deyince aklıma BİM de satılan mayalar geldi..kuru maya/ıslak maya? :)

Multi vitamin dediğimiz şey AVİSOL vitamin mi? Veteriner vermişti bir ara, suyuna hep eklemiştim ama tırnaklarımız zarar gördü hatta sol ayağımız da şu an hiç tırnak yok bir ara forum olarak bayağı konuşmuştuk bu konuyu. Ayakları hep yara olmuştu sarı oğlanın. O yüzden korkuyorum.. Nasıl vereceğim gerçekten çok korkuyorum, zor iyileştirdim kuşumu çok üzüldüm ölecek dedi herkes.. Nasıl olacak bilmiyorum kaç damla ya da ölçüsü nasıl? Vitaminin resmini atabilirim bir ölçü kapağı vs var onun sanırım. Veterinerin söylediği şekilde yapınca çok kötü hasta olmuştu ayaklarından..

Siz vitamin verirken aşırıya kaçmışsınız galiba. Haftada iki defa ve dozu aşmadan verirseniz hiçbir sorun olmaz. Sıvı form vitamin yerine toz formda olanlardan tercih edin derim. Herhangi bir marka olabilir. Markaya çok takılmayın. İçeriğinde Selenyum olsun ama. Suya herhangi birşey katmışsanız imkan varsa 6 saatte bir değişin. Dolayısıyla suluğu 1/3 hazırlasanız yeter. Probiyotik olarak da Di-a-zyme 256 veya başka markalar da olabilir.

B
Siz vitamin verirken aşırıya kaçmışsınız galiba. Haftada iki defa ve dozu aşmadan verirseniz hiçbir sorun olmaz. Sıvı form vitamin yerine toz formda olanlardan tercih edin derim. Herhangi bir marka olabilir. Markaya çok takılmayın. İçeriğinde Selenyum olsun ama. Suya herhangi birşey katmışsanız imkan varsa 6 saatte bir değişin. Dolayısıyla suluğu 1/3 hazırlasanız yeter. Probiyotik olarak da Di-a-zyme 256 veya başka markalar da olabilir.
Evet öyle olmuş fazla vitamin olmuş.. Haftada iki defa maden suyu ve yine 2 defa vitamin vereceğim toz halde alacağım ve her gün probiyotik vereceğim tamam. Vitamin ile maden sulu suyu karıştırsam ikisini de hafta da iki defa vereceğim için, sıkıntı olur mu etkin madde karışımdan? Ayrıca bunların hepsini nereden temin edeceğim? Petshop olur mu? Ona göre salı günü alacağım ve alınca tekrar konu açacağım yahut buraya yazacağım doğru mu diye :)

Ayrıca benim suluğum küçük bir suluk, şu şekilde. Dediğiniz oranı bunda uygulasam nasıl uygularım? Suları taze olsun diye küçük kullanıyorum hemen bitiyor ziyanda olmuyor çünkü

Ekli dosyalar

• 1490478748796791755861.jpg
    1490478748796791755861.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 20