Karadeniz Pet

Depresyonda olabilir mi?

opucuk

Yeni Üye
LÜTFEN OKUYUN VE BİR ŞEY SÖYLEYİN BANA...
Her şey aniden oldu.

Hareketli bir erkek kuşumuz var. Tam bir zıpır ve geveze diyebilirim.
Geçtiğimiz pazar 2 günlüğüne il dışına çıktık. İlk uzun süre ayrı kalışımızdı. Son zamanlarda bir dostu olsun istediğimiz için güvenilir birinden dişi yavru ayarlamıştık ve yolculuk dönüşü yavru dişiyi alarak döndük eve.
Döndüğümüzde kafesin dibi tamamen küçük tüylerle kaplıydı ve oldukça sakindi. Tüy dökme döneminde olduğunu düşündük. Gitmeden önce de tüy döküyordu çünkü. Hatalarımızdan biri de şu ki dişi kuşu kafesine koyduk ilk aşkamdan.. Dişiden kaçtı, dişi de hiç aman vermedi ona epey saldırgandı.
2 gün geçti üzerinden bugün. Sesimize çıldıran kuş şimdi bizi duymazdan geliyor. Kendi kendine konuşmaya devam ediyor, yem uzatınca veya su verince içiyor ama bize çok duyarsızlaştı. Hiç uyuduğunu görmedim biz uyumadan ama uyuklamaya başladı. Kapı kollarına konup orada uzun süre kalıyor veya uyukluyor yerinde duramayan kuş. Öyle keyifsiz ki.. Kahroluyoruz onu böyle gördükçe. Sürekli de tüyleriyle oynamaya başladı, göz altlarını da normalden daha sönük görüyorum. Dişi kuşla beraber tutmuştuk ilk gece, uyutmamış olabileceğinden şüphelendim. Bilemiyorum ne olduğunu. Sakince dururken de olduğu yerde hafif dengesizlikler yaşıyor. Ne olabilir? Veterinere götürmeli miyim?

İlk olarak kuşları ayırın. Kuşunuzun dışkı fotoğraflarını yükleyin buraya. Kuşunuzun kursağını kontrol edin. Yem yeme durumu nasıl?

İlk olarak kuşları ayırın. Kuşunuzun dışkı fotoğraflarını yükleyin buraya. Kuşunuzun kursağını kontrol edin. Yem yeme durumu nasıl?
Kuşlar o ilk akşamdan sonra hep ayrı. Dışkısı da böyle. Yem yemesinde hiç problem yok. Yemligine iniyor yine ya da uzattigimizi yiyor reddetmeden.

Ekli dosyalar

• IMG_20221104_121454.jpg
    IMG_20221104_121454.jpg
    693 KB · Görüntüleme: 6
Ek olarak daha az uçtuğu bilgisini de verebilirim. Sanki kanatlarını zaruriyet olmadığı sürece açmıyor gibi, çok yakın yerlere uçup orada kalıyor. Havadan inmeyen kuş..

Dışkıları iyi gözüküyor. Kabarıyor mu uyukluyor mu? Güç içinde nasıl davranıyor?

Okuduğum kadarıyla tedirgin olmuş, korkmuş biraz. Ayrı akfese koymakla çok iyi etmişsiniz. Bu aralar biraz daha çok ilgilenin. Daldarı verin elinizle. Yulaf varsa yulaf verin çok severler. Probiyotik varsa o çok önemli.

Aynı kafese koyduğum günün ertesi daha çok kabarıp uyukluyordu. Gün içinde değişken, bazen hareketli bazen sakin. Konuşmasını da sürdürüyor.

Kanat tüyleri kendisi mi düşmüş yoksa kuşum kendisi mi kopardı bilmiyorum ama eskisi gibi ucamiyor. Baktım kanadında eksik tüy var. Sorun tüy dökmesi olabilir mi?
Çok teşekkürler bu arada.

Aynı kafese koyduğum günün ertesi daha çok kabarıp uyukluyordu. Gün içinde değişken, bazen hareketli bazen sakin. Konuşmasını da sürdürüyor.

Kanat tüyleri kendisi mi düşmüş yoksa kuşum kendisi mi kopardı bilmiyorum ama eskisi gibi ucamiyor. Baktım kanadında eksik tüy var. Sorun tüy dökmesi olabilir mi?
Çok teşekkürler bu arada.
Tüy dökmesi olabilir ama ben strese girdiğini düşünüyorum. Şu an ayrı kafeslerde hatta mümkünse bir süre ayrı odalarda tutabilirseniz çok iyi olur ama her iki oda uygun şartlarda olması gerek.

Şu an ne durumda? Kabarık mı yem yiyor mu?

Ayrı odalardalar.
Yem yiyor, kabarma yok. Dediğim gibi ilk günden bir tık daha canlı dün akşamdan beri.
Kanat altı tüylerinde seyreklik gördüm. Tuyleriyle normalden fazla oynuyor :/ kakası normal, yem yemesi normal. Biraz keyifsiz ve tüyleri dökülüyor sadece. Ayakları da soğuk sabahtan bu yana..

Ayrı odalardalar.
Yem yiyor, kabarma yok. Dediğim gibi ilk günden bir tık daha canlı dün akşamdan beri.
Kanat altı tüylerinde seyreklik gördüm. Tuyleriyle normalden fazla oynuyor :/ kakası normal, yem yemesi normal. Biraz keyifsiz ve tüyleri dökülüyor sadece. Ayakları da soğuk sabahtan bu yana..
Multivitamin takviyesi yapın. Elinizde yoksa gervit-w alın.

Geri