Karadeniz Pet

Dişi kuş hırçınlığı

brunomars

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar 1 çift erkek-dişi kuşlarım var erkeği aldıktan 5 ay sonra yanına dişiyi attık ama dişi bir türlü bize falan alışamadı. Erkek küşada son zamanlarda çok hırçın davranmaya başladı gagasını-kuyruğunu vb tutup bırakmıyor erkek kuş çığlık atıyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

Dişi ne zamandır erkek ile birada? Dişinin erkeğe zarar vermesi iyi değil. Önce erkek muhabbet sahiplenmişsiniz sonra kız alınmış. Sanırım dişiyi alırken siz kendiniz aldınız. Oğlunuz seçmedi değil mi. Bu bakıcılar olarak bizim en büyük hatamız. Muhabbetlerde eş seçimi öyle görücü usul olmuyor dişi sorun çıkarıyor dişi için eş çok önemli. Dişi eşini kendi beğenmek seçmek istiyor. Uyum sorunları erkeğe zarar verir boyuta gelmiş. Bulunduğunuz yerde bir üretici bulup erkek muhabbet kuşunuz için yeni dişi seçmelisiniz. Erkek muhabbetiniz eşini bu sefer kendi seçsin siz seçmeyin. Dişilerin olduğu kafese koyuyorlar onu anlaştığı dişi gelin olarak alıyorsunuz başka çare yok.

Dişi ne zamandır erkek ile birada? Dişinin erkeğe zarar vermesi iyi değil. Önce erkek muhabbet sahiplenmişsiniz sonra kız alınmış. Sanırım dişiyi alırken siz kendiniz aldınız. Oğlunuz seçmedi değil mi. Bu bakıcılar olarak bizim en büyük hatamız. Muhabbetlerde eş seçimi öyle görücü usul olmuyor dişi sorun çıkarıyor dişi için eş çok önemli. Dişi eşini kendi beğenmek seçmek istiyor. Uyum sorunları erkeğe zarar verir boyuta gelmiş. Bulunduğunuz yerde bir üretici bulup erkek muhabbet kuşunuz için yeni dişi seçmelisiniz. Erkek muhabbetiniz eşini bu sefer kendi seçsin siz seçmeyin. Dişilerin olduğu kafese koyuyorlar onu anlaştığı dişi gelin olarak alıyorsunuz başka çare yok.
yaklaşık 3-4 aydır beraberler :/ Yalnız dişi kuş bize de alışmadı aldığım yer zaten iyi bakmamış ilk geldiğinde bayağı bir zarar görmüştü düzgün bakıp iyileştirdim ama hırçınlığı gitmiyor başka bir yolu yok mu acaba yeni bir kafes alıp bir süre ayrı tutmak gibi falan?

Birde onu deneyin o zaman. Ayrı kafeste tutun bir süre Benim endişem erkek için. Siz görmediğiniz zamanlarda erkeğe kalıcı yaralar açmasın. Dişiler çok inatçı oluyor. Erkek eş seçiminde uysal oluyor. Dişinin size hırçınlığı zamanla geçecektir. Sevginin çözemeyeceği bir şey yok. Muhabbetler çok zekiler. Sevdiğinizi iyi biliyorlar. Siz sevdikçe konuştukça normale dönecektir. Erkeğe saldırması durumunu lütfen ciddiye alın. Dişi erkeği beğenmediyse eş için onaylamadıysa bunun için pek çozum yok maalesef eşler değişecek.

Birde onu deneyin o zaman. Ayrı kafeste tutun bir süre Benim endişem erkek için. Siz görmediğiniz zamanlarda erkeğe kalıcı yaralar açmasın. Dişiler çok inatçı oluyor. Erkek eş seçiminde uysal oluyor. Dişinin size hırçınlığı zamanla geçecektir. Sevginin çözemeyeceği bir şey yok. Muhabbetler çok zekiler. Sevdiğinizi iyi biliyorlar. Siz sevdikçe konuştukça normale dönecektir. Erkeğe saldırması durumunu lütfen ciddiye alın. Dişi erkeği beğenmediyse eş için onaylamadıysa bunun için pek çozum yok maalesef eşler değişecek.
Aslına bakarsanız dişi kuş erkek nereye giderse oraya gidiyor ne yaparsa onu yapıyor biz erkekle ilgilenirsek o da hemen uçup erkeğin olduğu yere konuyor ama bu halde bile şu aralar erkeğe sinirli. Bunun kıskançlıkla vb alakası olabilir mi? birde bir aralar bizimle hiç anlaşamayıp erkek kuşumuzla anlaşıyordu öpüşüp duruyorlardı sürekli.

Şu son anlattıklarınızdan pek buyuk bir sorun yok gibi. Birbirlerine yara yapacak kadar kavga yoksa sıkıntı değil o zaman. Bunu gören sizsiniz. Benim çiftim 4'yıl sonra eşleşmişti mesela. Benim derdim yavru almak olmadığı için dişiyi değiştirmedim hiç. Sizde yavru alma derdinde değilseniz eğer dişi kalsın o zaman. Takip edin bir süre.. Onları sevin konuşun. Kıskançlık durumu var mı onları görmeden izlemeden birşey diyemem.

Şu son anlattıklarınızdan pek buyuk bir sorun yok gibi. Birbirlerine yara yapacak kadar kavga yoksa sıkıntı değil o zaman. Bunu gören sizsiniz. Benim çiftim 4'yıl sonra eşleşmişti mesela. Benim derdim yavru almak olmadığı için dişiyi değiştirmedim hiç. Sizde yavru alma derdinde değilseniz eğer dişi kalsın o zaman. Takip edin bir süre.. Onları sevin konuşun. Kıskançlık durumu var mı onları görmeden izlemeden birşey diyemem.
Teşekkür ederim yardımınız için farklı bir kafes alıp bir süre ayırmayı deneyeceğim odalarını değiştireceğim bu arada yaşları yaklaşık 9-10 aylık dişiyi bu süreden sonra evcilleştirmem mümkün mü?

Daha yavru sayılırlar. Tabiki evcilleşir. Siz sevin yeterki konuşun. Dedimya çok zekiler sık sık dışarı salın kafese mahkum etmeyin.. Onlara en iyi şekilde bakmak bakıcı olarak bizim görevimiz.

Aslında aldığınızda direk aynı kafese koymamalıydınız. Bir süre ayrı kafeslerde birbirlerini görecek şekilde durmaşılardı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aslında aldığınızda direk aynı kafese koymamalıydınız. Bir süre ayrı kafeslerde birbirlerini görecek şekilde durmaşılardı

Daha yavru sayılırlar. Tabiki evcilleşir. Siz sevin yeterki konuşun. Dedimya çok zekiler sık sık dışarı salın kafese mahkum etmeyin.. Onlara en iyi şekilde bakmak bakıcı olarak bizim görevimiz.

Teşekkürler şimdi yenü bir kafes alıp dişiyi odama koyup bir süre evcilleştirmeye çalışacağım.

Birleştirme öncesinde kuşlar birbirini görecek şekilde bir hafta kadar ayrı kafeslerde tutulmalı ve dişi kuş erkek kuşun kafesine alınmalı. Çünkü erkeğin baskın olması gerekir bu durumlarda. Bu kısım zaten geçmiş ama ben yine de bilgi olsun diye yazdım.
Şimdi yapabileceğiniz şey de; ayrı bir kafes alıp dişiyi iki/üç haftalığına ayırmak. Birbirlerini görsünler diyen de var ama birbirlerini görmeyecek şekilde aynı odada ayırmak bence daha mantıklı. Bir de aynı kafesteyken tünek sayısını bire indirmeyi deneyebilirsiniz. Bu birbirlerini aynı tünekte istemeyen kuşlarda işe yarıyor ve kavga oranı azalıyor. Ek olarak da eğer oyuncak kavgası yapıyorlarsa ya da kavga sebebi olan başa bir nesne varsa bunu kafesten çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ben mevcut kuşlarımda denedim ve işe yaradı bu yöntemler.
Ama tabi sizinkilerin kavgaları daha ciddi boyutta anlaşılan. Umarım anlaşırlar. Anlaşamazlarsa da işin en sonunda kuş değişimi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Birleştirme öncesinde kuşlar birbirini görecek şekilde bir hafta kadar ayrı kafeslerde tutulmalı ve dişi kuş erkek kuşun kafesine alınmalı. Çünkü erkeğin baskın olması gerekir bu durumlarda. Bu kısım zaten geçmiş ama ben yine de bilgi olsun diye yazdım.
Şimdi yapabileceğiniz şey de; ayrı bir kafes alıp dişiyi iki/üç haftalığına ayırmak. Birbirlerini görsünler diyen de var ama birbirlerini görmeyecek şekilde aynı odada ayırmak bence daha mantıklı. Bir de aynı kafesteyken tünek sayısını bire indirmeyi deneyebilirsiniz. Bu birbirlerini aynı tünekte istemeyen kuşlarda işe yarıyor ve kavga oranı azalıyor. Ek olarak da eğer oyuncak kavgası yapıyorlarsa ya da kavga sebebi olan başa bir nesne varsa bunu kafesten çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ben mevcut kuşlarımda denedim ve işe yaradı bu yöntemler.
Ama tabi sizinkilerin kavgaları daha ciddi boyutta anlaşılan. Umarım anlaşırlar. Anlaşamazlarsa da işin en sonunda kuş değişimi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Evet en başta birbirlerini görmelilerdi artık birbirlerini görmemeliler tabiki

ben karşıyım bu ayrı kafes ayrı oda durumlarına. bende bir çift vardı. kızımı hiç bir hastalık yokken bir gece kaybettim bir ay evvel. oğlum yalnız kalmasın diye dişi aldım. bende kuşlar 24'sat salıklar. kızı aldığım yerden getirdiğim gibi odaya saldım. kız sağa sola uçtu evi odayı anladı 5dk da. kafesi gördü gitti içeri girdi yemini suyunu içti oğlanla aynı gün yem kusmaya kaşımaya başladılar. dişi bana daha soğuk tabi ama oda normal daha bir ay oldu. şimdi benden korkmuyor yanına yaklaşabiliyorum konuşuyorum dinliyor oda bana şuan için yetiyor. geldiği bir günden ne kafese kapadım dişiyi ne başka odada kafeste beklettim. bunlar işkence bana göre. bu benim fikrim.

dişiler tabiki öyle.. ama huyu öyle diye başka kafes ayrı odaya hapis etmek benim bakıcı anlayışıma aykırı.. bakıyorsak bu canlılara olması gerektiği gibi bakalım. onlar bende 24'saat salık oldukları halde mutlular mı mutsuzlar mı diye hala düşünüyorum. onlar benim için hobi değil çocuklarım...

Yeni gelen kuşun hastalıklı olup olmadığını bilemeyiz. O yüzden ilk geldiğinde ayrı kafeste gözlemleyip de birleştirmekte yarar var. Bu onlara işkence değil, onların iyiliği için önemli.
Ek olarak, kuşların anlaşması ve kavga etmemeleri için alınacak önlemler her zaman onların iyiliği içindir. Eğer kuşlar ölüme varan kavgalarla birbirlerini incitirlerse o zaman onlara işkence etmiş oluruz.

aztec nickli arkadaşım ben evdeyim ve olmadığım anlarda evde takibini yapacak ailemden üyeler her daim vardı bu durum her zaman böyledir bizde ev de hiç başıboş bırakmadım. sağlıklı ve hasta olan muhabbetler kendilerini zaten belli ediyorlar. gözlemlenebiliyor bu. sağlam yerden iyi şartlarda olanı aldığınız zaman evdeki çocukları riske atmıyorsun. birbirlerine kanlı kavga etmeleri olsa idi iş o raddeye gelmeden ben müdahale ederdim zaten. şükür ki olmadı öyle bir şey.. siz olaya temkinli yaklaşıyorsunuz ve bir bakıma haklısınız. ama bende de kafese onları kapatma anlayışı asla yok. kafes yem, su ve akşamları uyumak için onun dışında günün her saati şuan bile evin odanın her yerinde özgürler... siz konunuzda haklısınız ama bende haklıyım ben kafese kapatamam.. ona o kadarını borçluyum.

Bence de ayırın birbirlerinin varlıklarına alışacaklardır bu süreç 15 gün kadar sürüyor 15 gün sonra dişiyi erkeğin yanına atın ve konu hakkında bilgilendirin lütfen

Aynı sorunu bende yaşamaktayım ekim ayının 20'sinde geldi dişi kuş ne bize ne erkek kuşa alışabildi aralık ayında iki kere ayağını kanattı erkek kuşun o zamandan beri ayrı kafesteler ne yaptıysam alışmadı dişi kuş

Merhaba, 2 aylık bir dişi kuşumuz var henuz 3 hafta oldu alali ilk zamanlar çok sakindi ancak son zamanlarda çok saldırganlaştı ve kendisini asla sevdirmiyor kafesine alıştı, yeterince ilgi de gösteriyoruz ancak çok hırçın ne yapabiliriz bu konuda :((

Ekli dosyalar

• 2405D6D3-6A78-4FF7-9943-4457922DB0F8.jpeg
    2405D6D3-6A78-4FF7-9943-4457922DB0F8.jpeg
    276.6 KB · Görüntüleme: 27
Geri