Karadeniz Pet

Dişi kuş sahipleri kuşlarını nasıl eğittiler?

lucymus

Meraklı Üye
Herkese merhaba arkadaşlar, foruma daha bugün katıldım, küçük yavrum Şımarık'ın cinsiyetinden emin olamadığım için. Ben erkek diye almıştım onu, ilk başlarda da ceresi bayağı mor ve mavimsiydi ama hep açık tonlardaydı. Şimdiyse gittikçe açılıyor, şüphelenmem üzerine foruma sordum ve dişi olduğu ortaya çıktı.
Tabii dişi mubişlerin daha agresif olduklarını biliyordum. Şimdi bir haftalık bir beraberliğimiz var. Elimden yem yiyecek kadar güveniyor bana. Fakat elime gelmiyor ve ısırıp gagalıyor. Elimden geleni yapıyorum bana alışması için, konuşuyoruz sürekli iletişim halindeyiz. Dişi olması ve bir haftalık beraberliğimize rağmen konuşur gibi sesler çıkarıyor. Çok tatlı ayrıca fakat hareketli ve agresif. Kendime nasıl alıştırabilirim, nasıl güven kazanır? Tavsiyelerinize açığım arkadaşlar. Çok teşekkür ederim yardımcı olmaya çalışan herkese.

merhaba kendi açtığım konudaki elimdeki kuşlardan birisi dişi elinize kesinlikle almayın dişi kuş alışmaz diye birşey yok sadece zaman alır elinizden yem yedirmeye devam edin parmağınızı uzatın kaçacaktır önemli değil kaçsın o kaçtıkça siz parmağınıza almaya çalışın yorulup elinize gelecektir elinizde dinlenmesine izin verin parmağınıza ve size olan güveni artsın

merhaba kendi açtığım konudaki elimdeki kuşlardan birisi dişi elinize kesinlikle almayın dişi kuş alışmaz diye birşey yok sadece zaman alır elinizden yem yedirmeye devam edin parmağınızı uzatın kaçacaktır önemli değil kaçsın o kaçtıkça siz parmağınıza almaya çalışın yorulup elinize gelecektir elinizde dinlenmesine izin verin parmağınıza ve size olan güveni artsın

Sıkıntı o zaten kaçmıyor ilk günlerde kaçıyordu sonra alıştırdım parmağıma ama şimdi gagalamaya başladı. Alışır mı tekrar?

Bir arkadaşımızın dişi kuşu cici kuş diyor :D Üzerine düşüp konuşma eğitimi de vermemişler 3 senede gel zaman git zaman kendisi öğrenmiş

Merhabalar,
Muhabbet kuşları ile ilgili her konuda youtube kanalımda detaylı olarak açıklamalar yapıyorum. Benimde dişi bir kuşum var ve aramızdaki bağı videolar ile yayınlamaya çalışıyorum. Kanalımı takip ederseniz sevinirim arkadaşlar.

https://www.youtube.com/channel/UCICEJ9iRo7PbIdC5f6h0sGg

Son düzenleme:
Dişiler maalesef çok zor hele agresif bir yapıya sahip ise daha da zor. Başaramadım ne yaptıysam. Ama erkek çok kolay oldu. Bizde dişinin görevi erkeği kafeste tutmak. Başka bir numarası yok.

Aynen, benimkiler de öyle. Zaten konu başlığı ocakta açılmıştı gördüğünüz gibi :D Ümidimi kesip bir ay sonra erkek kuş aldım. O kuş harika zeki ve harika insancıl bir kuştu, ilk günden hiç kaçmadan elime gelip omzumda uyumuştu. Ama tabii birbirlerini görünce o da soğudu benden :D Yine de hala ısırmaz, ele gelir, hala yakın durur. Üretim yapmak istemiyor olmama rağmen sonradan istemeye başladım ben de eşe attım. İnşallah evde doğdukları için yavrularından birini eğiticem :D

Geri