Karadeniz Pet

Dişi kuşum tüye mi girmiş yoksa parazit mi var?

xmonbebex

Yeni Üye
4 gün önce dişi kuşumu aldım. Bu erkek kuşumun 3. eşi. Anlaştılar herhalde. Neyse sorum başlıkta yazıyor zaten. Ayrıca yüzünü tüneğe sürüyor ve dışarı çıkardığım zaman kendini temizliyor sık sık. Halsizlik yok sadece biraz sakin damızlık olmasına rağmen ele falan geliyor. Uçuyor, ötüyor. Fotoğrafları da ekliyorum.
IMG_20180930_170659.jpg
IMG_20180930_170702.jpg
IMG_20180930_170836.jpg
IMG_20180930_170705.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20180930_170703.jpg
    IMG_20180930_170703.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 6
Parazit varsa kendini belli eder. Tüylerinin arasını hafifçe üflediğinizde hareket eden cisim görebilirsiniz ya da kafeste rastlarsınız. Dikkatle inceleyin. Her kaşınma parazit değil. Kuş tüyde de değil.
Gözleri kızarık mı? Fotoğraf beni yanıltıyor olabilir ama sol gözüne bakar mısınız kızarma var mı yok mu?

Hafif tüye girmis havasi var kusta. Kafesde gagatası kalamar var mi? Gagası tuhaf geldi.

Parazit varsa kendini belli eder. Tüylerinin arasını hafifçe üflediğinizde hareket eden cisim görebilirsiniz ya da kafeste rastlarsınız. Dikkatle inceleyin. Her kaşınma parazit değil. Kuş tüyde de değil.
Gözleri kızarık mı? Fotoğraf beni yanıltıyor olabilir ama sol gözüne bakar mısınız kızarma var mı yok mu?
Gözlerde kızarıklık yok. Lutinoluktan göz rengi kırmızı belki o yüzden yanıldınız.

Tekrardan yüzüne fotoğraf çekerken kursağının çok şişkin olduğunu fark ettim. Diğer kuşla karşılaştırabilirsiniz. Bi sorun olur mu bu? Gaga ve gözlerde sorun yok. İshali var ama aşırı derecede değil. O zaman tüye girdiğini varsayıyorum. Anormal bir şey yok hayvanda kursağı dışında.
IMG-20180930-WA0005.jpg
IMG-20180930-WA0010.jpg
IMG-20180930-WA0011.jpg
IMG-20180930-WA0006.jpg

IMG-20180930-WA0009.jpg

Çok sık uçuruyorsanız başka bir problemi var demektir ama nadirse yağlanma olabilir.
İri diye aldık şişko çıktı bizim kız iyi mi xd kuş geleli daha 4 gün falan oldu o yüzden ilerki haftalarda durumu kontrol ve takip edeceğim. Cevaplar için teşekkür ederim.

Dişi kuşların kursakları daha belirgin oluyor erkeğe göre bence. Çok tatlı maşallah bi sorunu yok gibi. Ben dışkı yapışma sorununu 2 3 damla limon suyu ve aynı şekilde biraz da sirke karıştırıyorum suluğuna. Bu şekilde çözdüm

Dişi kuşların kursakları daha belirgin oluyor erkeğe göre bence. Çok tatlı maşallah bi sorunu yok gibi. Ben dışkı yapışma sorununu 2 3 damla limon suyu ve aynı şekilde biraz da sirke karıştırıyorum suluğuna. Bu şekilde çözdüm
Kursak sabaha düzeldi. Çok yemişti herhalde öyle düşünüyorum. Ayrıca parazit falan yok. Tüye girmiş kafasında tomurcukları görüyorum. Biraz daha alışsın eve bakalım yavrusunu alabilecek miyim. Eş tutmazsalar artık ümidimi kesicem yavru işinden. Öğrenci haliyle damızlık almak zor oluyor .s

Kursak sabaha düzeldi. Çok yemişti herhalde öyle düşünüyorum. Ayrıca parazit falan yok. Tüye girmiş kafasında tomurcukları görüyorum. Biraz daha alışsın eve bakalım yavrusunu alabilecek miyim. Eş tutmazsalar artık ümidimi kesicem yavru işinden. Öğrenci haliyle damızlık almak zor oluyor .s
Bende öğrenciyim anlıyorum seni o yüzden tek aldım ben. Dişi kuşun erkeğe göre ufak duruyor baya belki o yüzden geç alabilirsin yavru

Bende öğrenciyim anlıyorum seni o yüzden tek aldım ben. Dişi kuşun erkeğe göre ufak duruyor baya belki o yüzden geç alabilirsin yavru
Dişi erkekten daha büyük :D Fotoğrafta öyle çıkmış. Valla ben cins diye düşünüyorum. En azından kırmadır. Elime sığmıyo hanımefendi. Tek sorunu ceresi kabuklu ve açık kahverengi olmasına rağmen erkeğin kuruna hiç ilgi göstermiyor. Bekliyorum şimdi belki 3 5 ay sonra eş tutar ya da yavru alırım.

Geri