Karadeniz Pet

Dişi kuşun çiftelesmedigi halde yumurtlaması

Dilan MÜJDE

Yeni Üye
İyi günler, dişi kuşum yaklaşık 2 haftadır kızgınlık dönemine girdi . Hemen hemen 1 yaşına girmek üzere ama kuşum çiftelesmedigi halde 2 defa yumurtladı. Üst üste 2 gün içerisinde. Bunun sebebini araştırdım normal bir durum diyor fakat içim pek rahatlamadi. Sancıları hala var gibi görünüyor, kafesin aşağısında surekli uzaniyor pozisyonunda. Dışkısı bu aralar durakladı sadece dışarı çıkınca yapıyor o da çok fazla değil kafesin içine yapmıyor , yumurtanın üstünde oturuyor ve çok sakin duruyor. Bu durum hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhabalar. Sizin de belirttiğiniz gibi; kuşunuz kızgınlık dönemine girmiş ve tıpkı tavuklarda olduğu gibi; kızgınlık dönemlerindeki dişiler çiftleşmeseler bile kızgınlık yumurtası denilen yumurtalardan bırakabilirler. Bu çok normal bir durumdur, merak etmeyin. Zaten nir ışık yardımıyla yumurtaların içine bakabilirseniz; dölenmemiş olduklarını görebilirsiniz. Yalnız döllenmiş olsun ya da olmasın; yumurta bırakan her kuş daha fazla vitamin ve mineral kaybeder ve sizin de bunu dışardan takviye olarak geri yüklemeniz gerekir. Bu konuda ilk tavsiyem; kafesinden temizlenmiş kalamar kemiğini eksik etmemeniz. Sonrasında da kaliteli markaların multivitaminlerinden alıp sıvı olanları sularına ve katı olanlarını da yemlerine katarak verebilirsiniz. Ben isim vermiyorum; daha tecrübeli arkadaşlar isim verirler.

Geri