Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşum yumurtladı??

MUHAMMET1903

Yeni Üye
1.dişi muhabbet kuşum yumurtladı yuvalıkga girip çıkıyor neden acaba
2.erkek çiftleşmek istiyor ne yapmalıyım

1.dişi muhabbet kuşum yumurtladı yuvalıkga girip çıkıyor neden acaba
2.erkek çiftleşmek istiyor ne yapmalıyım

1. Yumurtlayan dişi kuştan başka nasıl bir davranış bekliyor olduğunuzu gerçekten merak ederek soruyorum?
2. Hiçbir şey yapmayın onlar doğaları gereği olması gerekeni yapacaklardır...

Yuvalığa girip çıkmasının nedenini söyleyeyim. Çünkü orada kendisinden bir parça bıraktı ve orada uzunca bir süre zaman geçirecek. Bu yüzden orayı kendisine göre düzenliyor. Yumurtasını sürekli sıcak tutmak istiyor. Sıcaklığı koruduğu müddetçe orada bir yavru büyütecek. Zaman zaman da ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarıya çıkacak ama zamanının büyük bir bölümünü orada geçirecek. Erkek ise kızışmış olduğu için çiftleşme içgüdüsü ile bir süre daha bu tutumunu sürdürecek, soyunu devam ettirecek diğer yumurtaların döllenebilmesi için var gücü ile çalışacak. Bu süre zarfında iyi beslenmesi gerekiyor zira önünde uzun ve yorucu günler var.

Arkadaşlar gerekli bilgileri vermiş olağan dışı bir durum yok kendi hallerine bırakın.
Yalnız @MUHAMMET1903 geçen de ki açtığın konuda da uyarmıştım tekrar düzeltiyorum Konu başlıklarını Tamamen BÜYÜK olarak açmayalım. Konu başlığı konuyu açıklayıcı ve ufak olsun lütfen... tekrar düzeliyorum

Yuvalığa girip çıkmasının nedenini söyleyeyim. Çünkü orada kendisinden bir parça bıraktı ve orada uzunca bir süre zaman geçirecek. Bu yüzden orayı kendisine göre düzenliyor. Yumurtasını sürekli sıcak tutmak istiyor. Sıcaklığı koruduğu müddetçe orada bir yavru büyütecek. Zaman zaman da ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarıya çıkacak ama zamanının büyük bir bölümünü orada geçirecek. Erkek ise kızışmış olduğu için çiftleşme içgüdüsü ile bir süre daha bu tutumunu sürdürecek, soyunu devam ettirecek diğer yumurtaların döllenebilmesi için var gücü ile çalışacak. Bu süre zarfında iyi beslenmesi gerekiyor zira önünde uzun ve yorucu günler var.

Gayet açıklayıcı olmuş. Henüz ilk yumurta olduğundan erkekteki çiftleşme isteği yumurta sayısı arttıkça azalacaktır. Bu süre zarfında söylendiği gibi beslenmesi ek gıdalarla takviye edilmelidir. Özelllikle yavrular çıktıktan sonra hergün mama takviyesi yapmalısınız. Anne ve baba bu dönemde kendilerini çok hırpaladıklarından (yavruları beslemek için) sizde onlara destek olmalısınız.

Yalnız bunları yaparken yuvalığı çok fazla kurcalamamalısınızki anne ürküp yumurtalara yatmaktan vazgeçmesin. Birde kuşlarınızın ilk kuluçkaları ise acemilikleri olabilir (olmayabilirde içgüdüsel olarak). Yumurtalarını kırabilirler, yavrular çıktıktan sonra ezerek veya yeterince beslemeyerek yavru kayıplarınız olabilir. Tüm bunlar olağan şeylerdir. Eğer böyle şeyler olursa şevkiniz kırılmasın.

Geri