Karadeniz Pet

Dişinin altındaki yumurtalar

Sunay caliskan

Meraklı Üye
Selam arkadaşlar üretim amaçlı 5cift kusum var 3 ay gibi bir süreçte maşallah tüm olumsuzlukları yaşıyorum gibi kuşlarla ilgili yumurtasini kıran oldu salmonella (sallabaş) sandığım oldu hastalanan oldu bu kadarda olmaz derken bu seferde yumurtadaki disi kuşum erkeğini öldürmüş şuanda altında 4tane yumurta var daha yeni yatmaya başladı yumurtalara tek başına bakabilir mı ? Daha önce bu konuda deneyimi olan var mı acaba ? Bir diğer konu ise dişi erkegini neden öldürür erkek yuvaliga giriyordu yumurtaları kıskandığı için mı acaba ?

Kardeşim, şuan başka yumurtası olan kuşların varmı ?

Hmm. başka yumurtalı çiftin olsaydı,yumurtaları o çiftin altına koy diyecektim. Çünkü bu dişinin hem yatması hemde yem yemesi vs. zor olur. bide yavru olunca hiç ilgilenemez. Şuan böyle idare etmekten başka bir çarede yok. Ama erkeği öldürmesini garipsedim, erkek kendini savunamamış mı ? çok tuhaf.

Görünce şaşırdım zaten durup dururken öldü daha öncede kavga ettikleri oldu erkegin kızışma donemindeydi dedim ondandır başka bişey düşünmedim zaten disin olan yuvalikta duruyor zaten erkek olanda yanına giriyordu bazen o kadar

Erkeğin vücudunda darbe izleri var mı ? parçalanma filan ?

Bunlar resimleri

Ekli dosyalar

• IMG_20170303_203819.jpg
    IMG_20170303_203819.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20170303_203753.jpg
    IMG_20170303_203753.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20170303_203802.jpg
    IMG_20170303_203802.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 18
Hiç sorma bi hevesle elimizden geldiğince bakıyoruz bu canlılara ama olan oluyor yinede bazı şeylere müdahale edemiyoruz

Allah sabır versin kardeşim. üzüldüm gerçekten

bir umutla beklerken birde dişinin öldürmesi hayırlısı boyleymis demekten başka bişey yok ne yazkki

Geçmiş olsun.
Diğer kuşlar ile bu kavga eden çift arasında birbirini gören var mı idi?
Kıskançlık vs olmuştur belki.

Hayırlı akşamlar, şuan kuşumun altında 4 adet yumurta var. ilkini 23 şubat perşembe öğlen yumurtladı. ikincisini 25 i cumartesi ve sonra birer gün ara ile yumurtladı. ilk yumurtadan itibaren 8 gün oldu sayılır. az önce yumurtalara flaş ışığı ile baktım. hiçbirinde bi damarlaşma göremedim. Bi tanıdığım "ışık tuttuysan bozulmuştur yumurtalar at gitsin. bu saatten sonra olacak olsaydı bile yavru olmaz onlarda" dedi. Sizce bozulmuş mudur yumurtalar?

Hayırlı akşamlar, şuan kuşumun altında 4 adet yumurta var. ilkini 23 şubat perşembe öğlen yumurtladı. ikincisini 25 i cumartesi ve sonra birer gün ara ile yumurtladı. ilk yumurtadan itibaren 8 gün oldu sayılır. az önce yumurtalara flaş ışığı ile baktım. hiçbirinde bi damarlaşma göremedim. Bi tanıdığım "ışık tuttuysan bozulmuştur yumurtalar at gitsin. bu saatten sonra olacak olsaydı bile yavru olmaz onlarda" dedi. Sizce bozulmuş mudur yumurtalar?
bozulmamıştır.

bozulmamıştır.

Sayın Karmen, sağolun. bunu söyleyen tanıdığım bi petshop sahibi ve üretimde yapıyor.erkek kuşu da ondan aldım dişimin yanına.ben önceden denedim ve yumurta flaş ışığı gorunce bozuldu dedi. ilk kuşum ve ilk kuluçkam, o yuzden heyecan yuksek ve demoralizasyonda malesef yuksek oldu bu aksam :( bi de kuşların çiftleştiğini hiç görmedik. yani evde sureklı aıle uyelerımız var ve kuşlar hep gozumuzun onunde, eğer karanlıkta bişi yapmadılarsa sanmıyorum ki cıftlesme olmuş olsun.

Sayın Karmen, sağolun. bunu söyleyen tanıdığım bi petshop sahibi ve üretimde yapıyor.erkek kuşu da ondan aldım dişimin yanına.ben önceden denedim ve yumurta flaş ışığı gorunce bozuldu dedi. ilk kuşum ve ilk kuluçkam, o yuzden heyecan yuksek ve demoralizasyonda malesef yuksek oldu bu aksam :( bi de kuşların çiftleştiğini hiç görmedik. yani evde sureklı aıle uyelerımız var ve kuşlar hep gozumuzun onunde, eğer karanlıkta bişi yapmadılarsa sanmıyorum ki cıftlesme olmuş olsun.
yumurtanın ısısında bir farklılık oluşturulmaz ise yumurta bozulmaz diye tahmin ediyorum.
Ben de iki ciftimde ilk kuluçkamı yaşıyorum ve çiftimin birinde hiç çiftleşmeye şahit olmadım ama yumurtladı kaşla göz arasında işlerini görüyorlardır onlar.

Geçmiş olsun.
Diğer kuşlar ile bu kavga eden çift arasında birbirini gören var mı idi?
Kıskançlık vs olmuştur belki.
Sağolun 5cift kuş bir yerde olunca ister istemez birbirlerini görüyor ama erkek olan yumurta olduktan sonra ya yuvalik önünde duruyordu ya da yuvaligin icinde

Dişi yumurtaların üzerine yatmak istediğinde erkek kuş hala çiftleşmek istemiş olabilir. Bu yüzden dişiyi rahatsız ettiyse dişi ondan öldürmüştür. Ya rahatsızlıktan yada yumurtaları için tehdit olarak gördüğünden.

Ben bu şekilde dusunuyorum ama yuvaligin içine baktım yumurtalarda bişey var mı diye herhangi bişey yoktu hepsi sağlamdı erkek kuşta kafesin içindeydi zaten

Yumurtalarda birşey olmayabilir.Dediğim gibi 2 ihtimal ve senaryo var.
1.si, Dişi kuş yumurtalara yatarken erkek kuş sürekli gelip rahatsız etti çiftleşmek için ve dişi öldürdü.
2.si, Dişi kuş yumurtalara yatarken erkek kuşta yuvalığa girmek istedi, dişide yumurtalara zarar vereceğinden korkup öldürdü.

Geri