Karadeniz Pet

Dostumun Acil Yardıma İhtiyacı Var

Cihan ZENGİN

Yeni Üye
Merhaba,

Can havliyle bu platformu buldum. İlk mesajımın bu olmasından dolayı üzgünüm ama yanıtlarınıza ihtiyacım var.

Ufaklık 2,5 yaşında dişi bir muhabbet kuşu.

• Bugünkü durumu şu: Günün %90'unda uyukluyor ve çok kısıtlı hareket ediyor (öyle ki yem kabına gitmemek için normalde sevmediği krakeri yiyor, yeme denemez gerçi, bir-iki gagalayıp uyuklamaya devam ediyor).
  • Doğru dürüst bir şey yiyip içmediği için de çok zayıfladı, avcuma aldığımda göğüs kemiğinden bunu hissedebiliyorum. Zaten dışkılama sıklığında da gözle görülür azalma var. Bu arada kakası normal, en azından ishal denilemeyecek bir sıvılığı var (biraz kıvamsız ama kesinlikle su gibi değil)
  • Bir hafta önceki durumuysa şuydu: Yarı açık gagayla sürekli "tık, tık, tık..." sesler çıkararak uyukluyordu ama enerjisi şimdiye göre nispeten daha iyiydi. Oradan oraya uçabiliyordu ve beslenmesi daha normaldi en azından. Şimdiyse tık tıklamalar ve şiddetli kuyruk oynatmalar bitti ama geriye halsizlik-bitkinlik kaldı.
  • Bir ay önceyse birer hafta arayla iki kez çok şiddetli kusmuştu, hatta bunlar oldukça mukuslu kusmalardı. Ama o dönemde hiçbir bitkinliği yoktu, zindeydi ve şakıyordu. Petshop'a olayı anlattığımızda kuş kömürünü eksik etmememizi önermişti.
  • Son 4 gündür suyuna Baytril (enrofloxacin) ve Aminosol vitamin/aminoasit solüsyonu katıyoruz. Olumlu bir etki gördüğümü söylememem, günler geçtikçe güçten düşüyor gibi. Suyu doğru-dürüst içmediğinden olabilir ama gün içinde ara ara avcuma alıp şırıngayla içirmeye çalışıyorum (yarısı boşa gidiyor, o ayrı).
  • Normalde avcumuza almak bir yana, parmağımızla gıdısını kaşıyabilmek için kırk takla attığımız bu sıpa şu anda besleme, sıvı içirme amaçlı avuca alma girişimlerine hiç ama hiçbir mukavemet göstermiyor.
Yardımınız lazım arkadaşlar çünkü onun da benim yardımıma ihtiyacı var. Her türlü yönlendirmenize açığım (şu ilacı ver, şunu yedir-içir, ortamını şu şekilde düzenle, şu kuşçuya götür vb.). Lokasyon Ankara bu arada.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Edit: Yanıtlayanlara tekrar teşekkür ederim. Bugün gömdük. Rahat uyusun.

Son düzenleme:
Tüy Değişimi Olmasın? Ceyranda Filanmı Bıraktınız Kuşu Acaba

Yem yiyemeyecek durumda ise şırınga direkt kursağa yem basmalısınız. Verilecek elle besleme mamasının içine ilaçta ekleyerek toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

Çok üzüldüm geçmiş olsun :(

Geri