Karadeniz Pet

Düzelmeyen İshal ve Açık Yeşil Dışkı

• Konbuyu başlatan Üye silindi 34841
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 34841

Guest
Arkadaşlar bir çift muhabbet kuşum var son 50 günlük süreçten bahsetmek istiyorum.

3 Ağustos 2020 tarihinde pet shoptan bir çift (eş) muhabbet kuşu aldım.
Yumurta maması probiyotik kapalı kutu yem gaga taşı kum kalamar kemiği eksizsiz 60x40x35 cm çift hane kafese koydum kuşları ilk başlarda birbirlerine kur yapmaları kusmaları vs. sorunsuz gidiyordu sonrasında kuşlar tüye girdi ağustos sonlarına doğru erkek kuşta zayıflamaya mütakip ishal sorunu başladı doğal yollar ile düzelmeyince kuşu ayrı bir kafese alıp

Yaklaşık 45 günlük süreçte aşağıdaki uygulamalar yapıldı
5 gün vitaform kullanıp vitamin ve probiyotik takviyesi yaptım ishal düzelmedi bir müddet takip ettikten sonra bir ishal bir kabız sürekli farklı dışkılama olunca
5 gün Sulphamezathine 3 gün probiyotik ve vitamin 3 gün tekrar Sulphamezathine verip 3+3 gün vitamin ve probiyotik verdim sonrasında elektrolit takviyesi yapıldı 3 gün

Bir müddet bekledim ancak herhangi bir düzelme yok bu gün çektiğim dışkı resimleri aşağıdaki gibidir.

En alttaki dışkı resminde dikkatli bakıldığında orta kısımda köpük vardır resimler dışkı yapar yapmaz çekildi idrarda az bir leke mevcut kuşun sorunu tam olarak nedir çözemedim. Önerisi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. Ayrıca Recai hocamada burdan teşekkürlerimiiletiyorum çok yardımcı oldu bu süreçte
Elimde Vilmectin--Sulphamezathine--Ge Oral--Flucan Tablet--Mikostatin--Vitaform--Diazyme 256--Versele Laga Mutavit--Versele Laga Ferti-vit mevcut.

IMG-20201019-220724 IMG-20201019-220739 IMG-20201019-220748 IMG-20201019-191257 IMG-20201019-191601 IMG-20201019-194253

IMG-20201119-WA0002.jpg
IMG-20201119-WA0003.jpg
IMG-20201119-WA0005.jpg

IMG-20201119-WA0010.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20201119-WA0006.jpg
    IMG-20201119-WA0006.jpg
    140.5 KB · Görüntüleme: 6
Kuşa en son 3 hafta önce 7 gün fungi stop kullanıldı kursak mantarı belirtileri ve kronik dışkı sorunu yüzünden dışkı bi düzeliyor bi bozuluyor ayrıca kuş şuanda baya yoğun tüye girdi içtiği suyu bu şekilde dışkı ile çıkarması normal bir durummu

Kuşa çok ilaç verme bi süre onların bünyeleri kaldırmayabilir dışkıyı geçircem diye başka şeyden kuşu kaybedebilirsin sana tavsiyel iyi bir veterinere git en azından dışkı tahlili yapan ... ama yeşil kısım sıvı ve dağılgan olmadıgı için bu dışkılar ishal değil gibime geldi asıl ishalde yeşil kısımda dağınık oluyor.. ama dediğim gibi imkanın varsa veterinerede danış yalnış ilaç kullanımı da kuşa zararlı

Kuşa çok ilaç verme bi süre onların bünyeleri kaldırmayabilir dışkıyı geçircem diye başka şeyden kuşu kaybedebilirsin sana tavsiyel iyi bir veterinere git en azından dışkı tahlili yapan ... ama yeşil kısım sıvı ve dağılgan olmadıgı için bu dışkılar ishal değil gibime geldi asıl ishalde yeşil kısımda dağınık oluyor.. ama dediğim gibi imkanın varsa veterinerede danış yalnış ilaç kullanımı da kuşa zararlı
Veteriner yok malesef yani kanatlıdan anlayan veteriner yok. Yeşil kısımda dağılma yok ishal değil gibi ancak normalde değil ilaç kullanmıyorum zaten mutavit ve gervit veriyorum recai hocam sağolsun bi beslenme programı attı onu uyguluyorum 2 günde elektrolıt takviyesi yapıcam düzelecegini düşünüyorum

Veteriner yok malesef yani kanatlıdan anlayan veteriner yok. Yeşil kısımda dağılma yok ishal değil gibi ancak normalde değil ilaç kullanmıyorum zaten mutavit ve gervit veriyorum recai hocam sağolsun bi beslenme programı attı onu uyguluyorum 2 günde elektrolıt takviyesi yapıcam düzelecegini düşünüyorum

@Recai'nin önerdiği programı uygulamaya devam edin, kısa bir sürede düzelecektir.

Şekerli su vermeyi deneyebilirsin ben veterinere götürdüğümde şekerli su vermemi söyledi denedim işe yaradı

Geri