Karadeniz Pet

Ele alıştırma hk.

Pampas

Yeni Üye
Forumdaşlar, merhaba. Yaklaşık 45 gün önce aldığım erkek muhabbet kuşumu ele bir türlü alıştıramadım. Parmağa gelmesini geçtim, avuçtan yem bile yediremiyorum. Sadece yemliğini elime alıp öyle yem yedirebiliyorum. Daha önce çok kuş besledim, 1 ay içinde sıkı fıkı olurduk ancak bu yeni küçüğümüzle bir türlü olmadı henüz. Şöyle bir durum da var, kafes kapısı gündüz hep açık ama dışarıya hiç çıkmıyor. Çıksa bile haftada bir kere belki. Parmağımla göğsüne kadar gelip, okşadığım bile oldu ama gel yapınca hiç tık yok. İlk haftasında bir kez dışarı çıkmıştı, içeri sokmak için (maalesef o zalimliği yaparak), elime zorla aldım onda da artık kazara mı diyeyim bilmiyorum, hayvanın kuyruğu dahil tüyleri elimde kaldı 🤓 Acaba bu durumun etkisi nedeniyle mi hala bana yanaşmıyor dersiniz?

Elinize zorla almayim elinizden yemverin ama kafes için de dal darı ama elden bekleyin o sizin elinizden yem yiyene kadar

Ben kuşumun kafesine yemlik takmadım aciktiginda elime yem koydum ve bekledim öyle daha verimli sonuç alicaksaniz ama benim hiçbir isim yoktu hep evdeydim eğer siz evde değilseniz yemliği çıkartmayın her saatte bir elinize yem koyun ve yemesini bekleyim 10 15 dk içinde yemezsse aç degildir

Bu durum kuşların karakteri ile ilgili bir durum. Bazı kuşlar kesinlikle ele gelmeyi istemezler. Omuzunuza veya başınıza gelir fakat ele gelme durumunda içlerindeki korkuya yenik düşerler.

Evet karakteriyle alakali daldariyi elinde tut gagasina dogru gotur kesin yiycektir. b

Karakter meselesi de olabilir, anladım. Zamana bırakmak kalıyor elde, denemelere devam ederim tabi.

Geri