Karadeniz Pet

Engelli kuş ile tanışmam ve bakımı hakkında

UmutEros

Yeni Üye
Dün petshop da engelli bir kuş gördüm oradaki haline acıdım gerekli bakımı sağlanmıyor gibiydi adam da iyi bakabilirsen al dedi aldım. Eve getirdim bakmak için, benimde evde 6 yaşında erkek kuşum var gayet de iyi baktığımı düşünüyorum. Ama canımı sıkan nokta şu hayvanın iki ayağını da kesmişler, dedi ki ayağı sıkıştı kangren olunca kestik. Hayvanın ishali filan vardı haletim benim kuş yem filan kusuyor ağızına yardım ediyor, ama benim kuş tüneğe çıkıyor, yukarı gidiyor filan öteki kuş alta izliyor oda yapmaya çalışıyor çırpınıyor, uçmaya çalışıyor onları izlerken içim parçalanıyor. Dışarı çıkmak istiyor ama salmıyorum hem 2 aylık kız uçuyor ama tosluyor yere konuyor ayağı olmadığı için zor yürüdüğü içinde ezilir filan diye salmakta istemiyorum. Daha kafesine filanda alışmadı yeni geldiği için. Kafesin aşasına karton koydum yemleri serptim suyunu filan alta koydum rahat etsin diye gece uyurken gagası ile zorlana zorlana üste çıkıp gagası ile tele tutunup telde yatıyor tedirgin olduğu için. Buda canımı çok sıkıyor daha önce engelli bir kuş bakmış biri varsa bana fikir verirse çok sevinirim. Ben kuşun bu durumuna çok üzülüyorum beni derinden etkiledi kuşun durumu dikkatsiz şekilde ayağını sıkıştıran kişiye sinirim hala geçmedi kuşun iyi bakıma ihtiyacı var gibi duruyor sizin de fikirlerinizi almak istiyorum bunun için bunları yazıyorum cevaplarsanız sevinirim.

Öncelikle bu güzel davranışınızdan ötürü size teşekkür etmek isterim okurken duygulandım...
Erkek kuşunuzla aynı kafese koymak yerine ona kafes alıp herşeyi kendisine göre dizayn edebilirsiniz oyuncaklar falan koyun yerlere, kuşun görselini merak ettim açıkçası eğer sakıncası yoksa ekler misiniz

Engeli bir kuşu sahiplenerek insani ve vicdani bir görev yapmışsınız. Öncelikle sizi tebrik ederim. :)

Engelli bir kuşu sağlıklı ve serbest bir şekilde uçan bir kuşun yanında bakmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı kuşunuz odada özgür bir şekilde uçarken onun uçamaması, kuşu çok zorlayacaktır. Her zaman sağlıklı kuşun yapmaya çalıştığı eylemleri yapmaya çalışacaktır. Bu da kuşun kendine zar vermesine neden olacaktır. Duvara çarpacaktır , mobilyaların arasına sıkışacaktır. :( Engeli kuşun farklı bir ortamda bakılması gerek . Kendi türünden olan bir canlı ile yakınlık kurması yerine bir insanla yakınlık kurması kuş için daha iyi olacaktır. Tabii ki bu insanın kuş ile 24 saat ilgilenmesi gerek.

Engeli bir kuşu sahiplenerek insani ve vicdani bir görev yapmışsınız. Öncelikle sizi tebrik ederim. :)

Engelli bir kuşu sağlıklı ve serbest bir şekilde uçan bir kuşun yanında bakmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı kuşunuz odada özgür bir şekilde uçarken onun uçamaması, kuşu çok zorlayacaktır. Her zaman sağlıklı kuşun yapmaya çalıştığı eylemleri yapmaya çalışacaktır. Bu da kuşun kendine zar vermesine neden olacaktır. Duvara çarpacaktır , mobilyaların arasına sıkışacaktır. :( Engeli kuşun farklı bir ortamda bakılması gerek . Kendi türünden olan bir canlı ile yakınlık kurması yerine bir insanla yakınlık kurması kuş için daha iyi olacaktır. Tabii ki bu insanın kuş ile 24 saat ilgilenmesi gerek.
Dediklerinize katılıyorum ama diğer odalar soğuk olduğu için mecbur ikisini aynı odada bakmak zorunda kalıyorum ama benim kuşu olabildiğince ondan uzak tutmaya çalışıyorum ne kadar işe yaradığı tartışılır engeli olan kuşum toslamasının sebebi yavru ve odayı tanımıyor oluşu ilerde odayı tanıyıp büyüdüğünde kendi kuşum gibi onu da odada özgür bir biçimde uçmasını izin vermeyi düşünüyorum buda çok fazla engeli kuşun etkilenmeyeceği anlamına geliyor tek sıkıntı diğer kuşlar gibi ince yerlere tüneklere duramıyor oluşu yoksa yatakta masada vb yerlerde duruyor tırmanamıyor oluşu kafese girerken bir insan yardımı ile girmesi gerektiği anlamına geliyor anlayacağınız normal bir kuştan daha fazla ilgi gerektiriyor teşekkür ederim fikirleriniz için.

Yanlış hatırlamıyorsam youtube da ünal vlog videoları var oraya bakmanzı tavsiye ederim.Engelli bir kuş için kullanışlı bir kafes ve yaşam alanı oluşturmuştu.
Evet bende biliyorum o videoyu fakat o kuşların ayağı vardı, bu minik için daha farklı bir alan oluşturulması gerekiyor diye düşünüyorum

Öncelikle bu güzel davranışınızdan ötürü size teşekkür etmek isterim okurken duygulandım...
Erkek kuşunuzla aynı kafese koymak yerine ona kafes alıp herşeyi kendisine göre dizayn edebilirsiniz oyuncaklar falan koyun yerlere, kuşun görselini merak ettim açıkçası eğer sakıncası yoksa ekler misiniz
Teşekkür ederim öncelikle yazınız için bir başka kafesim var ama küçük ve oval kafes bu kafesin alanı engelli kuş için hem yetmiyordu hem de oval kafesler hayvanların psikolojisini bozduğu söyleniyor o yüzden diğer kafesin tabanında besliyorum benim kendi kuşum kafese çok girmiyor yemek yemeye giriyor sadece uyurken üstünde uyuyor en yakın zamanda bu sorunu çözücem inşallah resmide 5 dk içinde atıyorum bakarsınız tekrardan teşekkür ederim.

Yanlış hatırlamıyorsam youtube da ünal vlog videoları var oraya bakmanzı tavsiye ederim.Engelli bir kuş için kullanışlı bir kafes ve yaşam alanı oluşturmuştu.
İzledim videoyu ilerleyen zamanlarda yeni bir kafes aldığımda ona uygun bir kafes yapmayı düşünüyorum teşekkür ederim.

Ah canım benim, kafes tabanına karton yerine pamuk kendisi için daha iyi olur diye düşünüyorum, veya kumaş tarzı uygun gördüğünüz bir şey

Böyle bir cana evinizi ve kalbinizi açtığınız için teşekkür ederim. Uyku çadırı var kuşlar için bende kendim yaptım öyle bir şey yapsanız içine girip rahatça yatar belki birde dinlenme tüneği diye bir şey görmüştüm tabandan biraz yukarı takarsınız tellerden onun üstüne çıkıp rahatça yatabilir diye düşünüyorum.

Dediklerinize katılıyorum ama diğer odalar soğuk olduğu için mecbur ikisini aynı odada bakmak zorunda kalıyorum ama benim kuşu olabildiğince ondan uzak tutmaya çalışıyorum ne kadar işe yaradığı tartışılır engeli olan kuşum toslamasının sebebi yavru ve odayı tanımıyor oluşu ilerde odayı tanıyıp büyüdüğünde kendi kuşum gibi onu da odada özgür bir biçimde uçmasını izin vermeyi düşünüyorum buda çok fazla engeli kuşun etkilenmeyeceği anlamına geliyor tek sıkıntı diğer kuşlar gibi ince yerlere tüneklere duramıyor oluşu yoksa yatakta masada vb yerlerde duruyor tırmanamıyor oluşu kafese girerken bir insan yardımı ile girmesi gerektiği anlamına geliyor anlayacağınız normal bir kuştan daha fazla ilgi gerektiriyor teşekkür ederim fikirleriniz için.

Ayaklar ve bacaklar önemli bir organdır. Bu kuşlar içinde aynıdır. Sadece yürümeye ve tutunmaya yaramaz. Bacaklar aynı zamanda bir amortisör görevi de görerek vücudu da korur. Kuş masa , dolap v.b gibi yüzeylerin üzerine konmayacaktır. düşecektir.

Böyle bir cana evinizi ve kalbinizi açtığınız için teşekkür ederim. Uyku çadırı var kuşlar için bende kendim yaptım öyle bir şey yapsanız içine girip rahatça yatar belki birde dinlenme tüneği diye bir şey görmüştüm tabandan biraz yukarı takarsınız tellerden onun üstüne çıkıp rahatça yatabilir diye düşünüyorum.
Şuanlık uyuku cadırı gibi bir şey var plastik yukarı taktım onda uyumaya başladı bıraktı gagası ile uyumayı çözdüm onu sayılır saol yazın için

Ayaklar ve bacaklar önemli bir organdır. Bu kuşlar içinde aynıdır. Sadece yürümeye ve tutunmaya yaramaz. Bacaklar aynı zamanda bir amortisör görevi de görerek vücudu da korur. Kuş masa , dolap v.b gibi yüzeylerin üzerine konmayacaktır. düşecektir.
Teşekkür ederim dediklerini dikkate alıcam👍🏻

Geri