Karadeniz Pet

Erkek kızıştırma

ozman33

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba.benim bir çift kuşum var.konuyu buraya açıyorum. 4 aylıkken dişi muhabbet kuşu aldım. Şuanda 11 aylık. 7 aylıkken çift yapayım ve yavruları olsun hevesiyle bur erkek eş almaya karar verdim ve bir tanıdığımız üreticinin salmasina koydum. Orda bir erkek yanaştı ve peşini bırakmadı. İyi anlaştıkları için o erkeği aldım ikisini eve getirdim. Yanliz kalabalık kuş seslerinin olduğu yerden gelen erkek bizim ev sessiz sakin olunca pasifleşti.cok korkak ve cekingen davrandı. Bizim dişi kuş surekli yanına gidip cilve yapıp hatta erkeğin sırtına ayak bile atarken erkek hiç tepki vermiyor. Dişimiz çok girişken hareketli ve baskın geldi erkeğe. Ayni mamaliktan mam yerken dişi yanına gelince burakip mamayi kaçıyor. Dişi gidince rahat yiyebiliyor. Haftada birgün yumurtalı havuçlu mama,birgün yulaf ve nijer tohumu, birgün 3-4 yaprak nane,2 gün kızıl dalları verdim. 3 ay boyunca sürekli günlük mama besin programı uyguladım ama erkekte tık yok.bu kuştan verim alamayinca bunu aldığım yere verip yeni bir erkek aldım. 1 haftadır yine aynı dişi kur yapıyor yanına sokuluyor öpüyor ama erkek yeni mekanına alışamadı.kafes yüksekte,yuvalik takılmış, suyuna multivitamin ekliyorum, kafeste kalamar,mineral blok,arasıra kraker, herşey var.hatta telefondan salma sesi açıyorum erkek belki gaza gelir diye.
Erkek kuş nasıl kızıştırılır? Deneyimli arkadaşlarımdan yardım ve öneri bekliyorum

Benim başıma da böyle bi olay gelmişti. Acaba erkeği dişi kuşun kafesine mi atıyosunuz?

Benim başıma da böyle bi olay gelmişti. Acaba erkeği dişi kuşun kafesine mi atıyosunuz?
İlk erkekse öyle yaptım. Sonra yeni erkek aldım busefer erkeği ayrı kafese dişiyi ayrı kafese ayırdım yanyana koydum. 1 hafta sonra dişiyi erkeğin kafesine koydum dişi kabarıp erkeğe sulanıyor ama erkekde hiç tık yok. Ötmüyor sesini bile duyamadık daha. Eve getirdiğim 2 erkekde aynı oldu.

Yeni almışsınız önce eve alışması gerek. Kuşların eş kabul etmesi de her zaman hemen olmayabilir çok yıllar sonra bile eş kabul eden kuşlar var. Ayrıca alınan kuş geri verilmez üstelik 3 ay gibi bi süre sonra hayvanın psikolojisi bozulur strese sokarsınız. Sırf üretim yapıcam yavru alıcam diye hayvanlarla al ver yapmayın lütfen oyuncak değil bunlar