Karadeniz Pet

Erkek kusu yuvaya girmesi durumu

Ferhat142

Yeni Üye
Merhaba dun ciftimizden ilk yumurtayi aldik. Normalde yuvaya girmeyen erkek kus yuvaya girmeye basladi. Disi kus bu durumdan rahatsiz kavga ediyor gibi ses cikariyolar ve disi kus disari cikmak zorunda kaliyor. Erkek kusu gozlemledim biraz. Iceride yumurtanin yerini degistiriyor gagasiyla... biraz cekindim acikcasi kirabilir diye kafesin disina aldim simdilik. Erkek kus disi kusu besliyor o konuda bi sikinti yok. Bu durumda ne yapilabilir acaba? Simdiden tesekkurler

Erkek kuş tekrar çiftleşmek istediği için yumurtalara zarar veriyor.Kuşların mamalarına ve yemlerine kızıştırıcı katmayın gerekirse erkeği ayırın.

Merhabalar, yanitiniz icin tesekkurler siz soyledikten sonra nijer ve mama vermeyi biraktim. Dun disi kus 3. yumurtayi yumurtladi. 2. Yumurta yumurtlandigi gun kirik bi sekilde kafes zeminindeydi. Ilk yumurtayi da bugun kirik bi sekilde kafes zemininde buldum. 3. Yumurta saglam gorunuyor umarim onu cikartmayi basarabiliriz. Surekli kafesi gozlemliyorum. Disi yumurtalarin uzerine oturuyor, pesinden erkek yuvaya girip disiyi cikartiyor ardindan kendisi cikiyor. Ciftlesmeyi deniyorlar disi kus yere dusuyor, sonra yuvaliga giriyor. Erkek kus yuvalikta yumurtayla falan oynarsa mudahale edip kafes disina cikariyorum. Bir sure kafes disinda tutuyorum. Sorularim sunlar:
Erkegi ayirmam gerekir mi eger eyirirsam disi baska yumurta yaparsa onun dollenmesi nasil olacak?
Ayrica disi kusun kafa tuyleri dokulmeye baslamis kel gibi olmus bir kismi acaba erkek mi dovuyor yoksa kulucka donemi ile ilgili birsey mi?
Zor bir surecmis cevabiniz icin tesekkurler.

Erkek, gelecek yumurtaların döllenmesini garantiye alabilirmek için çiftleşmek isteyecektir. Yumurtalara müdahale ettiğinde, sizin de ona müdahale etmeniz, onu bu hareketinden vazgeçirebilir. Eğer sağlıklı çiftleşmeler gerçekleşmişse, bütün yumurtalar döllenecektir. Erkek, yumurtalara zarar verecek gibi olursa ayırmalısınız.

Peki kafa kisimdaki bu tuy dokulmesi neden
20171108_144826.jpg

Kuşunuz tüyde, ama bunu kendisi yapamaz. Erkek yapmış olabilir mi?

Ciftlesirlerken surekli disi dusuyor ama vurdugunu gormedim. Dedigim gibi erkek baskin

Parazit ihtimalini de düşünmek lazım. İyi gözlem yapın. Kaşındığı zaman, tırnakları ile bunu yapmış olabilir. Yuvada talaş var mı?

Var ama azdi biraz daha ekleyeyim. Anti parazit yuvaya sikilmasinda sakinca var mi

Ekli dosyalar

• 1510142482679383990182.jpg
    1510142482679383990182.jpg
    764 KB · Görüntüleme: 18
Ben sprey kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bazı kuşlar, yuvada talaş istemez, bunun yerine kendi tüylerini yollara yuva yapar. O yüzden sordum.

Yuvanin icinde ortasi delik karton vardi kus yumurtlamadan once bir kismini parcaladi ve kus yuvasi gibi yapti ben de ona biraz talas ekledim. Kartonun sakincasi olur mu bilmiyorum ama o kadar ugrasip yapinca cikartmadim yuvadan. Ayrica yuvada buyuk kucuk tuyleride var.

Geri