Karadeniz Pet

Erkek Kuşumda Garip Hareketler

YagmurK

Emektar Üye
Merhabalar arkadaşlar, kuşlarım şuan kuluçka dönemindeler, yavruları var. Erkek kuşum ilk yavru çıktıktan sonra garip hareketler yapmaya başladı, hiç yerinde duramıyor dışarı çıktığında ve balkon kapısına gelip gelip gidiyor ve bağırıyor, önceden balkon kapısının oraya hiç gitmezdi, dışarı gidip yem mi aramak istiyor acaba içgüdüsel olarak?

Bir de dışarı çıkınca sürekli meyve sebze vs yemek istiyor, darıyı bile gözü görmez oldu farklı yiyeceklerin tadına bakmak istiyor.

Demin kahvaltı yaparken dışarı çıkardık bağırdığı için, ayaklarını menemene soktu, Allahtan sıcak değildi cidden meraklı mı desem ne desem bilemiyorum, hiç böyle şeyler yapmazdı.

Ben kuluçka süresince hiç dışarı çıkarmadım anne babayı. Ama yem araması yavrular ne kadarlık bilmiyorum ama yavruları beslemek istediğindendir. 23-24 gün boyunca her sabah sade yumurta verdim. Yiyip hemen yuvalığa gidiyodu. Geç verdiğim zaman belli ediyordu istediğini. Kuluçkadan önce fazla mama yemiyorlardı kuluçka süresince oldu. Mandalina,pancar, maydanoz sapı fln de veriyordum onlarıda hemen yavrulara kusuyordu. Pancardan yavrular kıpkırmızı oluyordu. Sadece yem verdiğimde kursakları çok dolduramıyorlardı.

Ben kuluçka süresince hiç dışarı çıkarmadım anne babayı. Ama yem araması yavrular ne kadarlık bilmiyorum ama yavruları beslemek istediğindendir. 23-24 gün boyunca her sabah sade yumurta verdim. Yiyip hemen yuvalığa gidiyodu. Geç verdiğim zaman belli ediyordu istediğini. Kuluçkadan önce fazla mama yemiyorlardı kuluçka süresince oldu. Mandalina,pancar, maydanoz sapı fln de veriyordum onlarıda hemen yavrulara kusuyordu. Pancardan yavrular kıpkırmızı oluyordu. Sadece yem verdiğimde kursakları çok dolduramıyorlardı.
Ben de elimden geldiğince ek gıda vermeye çalışıyorum, anne de baba da kafesten çıkıyorlar, dişi kuşum büyük dışkı yapmak için dışarı çıkmak istiyor erkek kuşum da peşinden çıkıyor tabii. Onları dışarı çıkmak isterken kafesten çıkarmamak imkansız gibi bir şey, çünkü kuluçka döneminden öncesinde gününün büyük kısımlarını dışarıda geçiriyorlardı.

Ben de şuan ek besin olarak yumurta maydanoz sapı ve ara sıra havuç veriyorum ama yumurtayı çok seven erkek kuşum yavru doğduktan sonra yememeye başladı, yemesi doğru olmayan yiyecekleri yemeye çalışıyor.

Yavruları besleme isteğindendir. Havuç verme zaten yavruların yuvadan atlayacağına yakın yine kızışıyorlar yeni yavru yapmak için. Havuç daha da kızıştırır. Bu sefer bende olduğu gibi yavruları istemiyorlar.

Geri