Karadeniz Pet

Erkek muhabbet kuşum eşine karşı agresif

Silvante

Yeni Üye
Erkek muhabbet kuşumu 2-3 (emin değilim 4 de olabilir) ay önce 1 yaşında iken sahiplendim. Eskiden berber dükkanında besleniyormuş, eşi varmış ama artık istemediklerinden tek tek sahiplendirmişler. Elimden yem yemesine rağmen elime zor alıştı (tam alıştı da diyemeyiz), her gün salmama rağmen tablonun üstünde konup oturmaya devam ediyor, onunla oynamaya çalıştığımda kaçıyor, bir 10-15 dakika sonra kafesine kendisi dönüyor ve çıkmıyor. Berberde çok ilgilenmedikleri için alışkın değil diye düşündüm ama çok sessiz ve suskun durduğu için belki de insan değil de eş istiyordur diye dün eş seçmek için kuş üreticisine gittik. İlk dişilerin olduğu kafese saldığımızda hemen hemen hiçbiri ile ilgilenmedi dişiler peşinden gitti kendisi kaçtı bir 40 45 dakika ilk kafeste sadece yemek yedi. Sonra başka dişilerin olduğu kafese koyduk 1 dişi ona aşırı ilgi gösterdi bizimki de tepki göstermedi ama kaçmadı. Orada da uzun süre durunca ilgi gösteren dişiyi almaya karar verdim bizimki belki bir anda farklı bir kafeste etrafında bir sürü kuşlarla yadırgamıştır diye düşündüm. Aldığım dişi de 1 yaşında yaşları yakın. Dün gece (ilk aldığım zaman) tamamen ayrı duruyorlardı. (erkek olan için aldığım salıncağa erkek olan hiç binmezken dişi olan orayı sahiplendi 😂) dişi olan alışsın diye 1 gece farklı tünekte durdular. Bugün ise tek tünek bıraktım asıl sorun orada başladı. Normalde dişi olanın saldırmasını beklerken dişi olan sürekli bizimkine yaklaşıyor ama erkek olan onu gagalayıp uzaklaştırıyor. Erkek olan arada tünekten kaçıp kafesin duvarında tırmanmış bir şekilde kalıyor tüneğe konmak istemiyor. Konduğunda da çoğu kez dişiye saldırıyor ama hiç kanlı/ciddi olmadı şimdiye kadar. Yemek yerken de dişi yaklaşınca hemen ayrılıyor diye yemliğe gidiyor. Dişi kuşu aldığım yer kızıştırmak için sanırım ismi Nijerya tohumu gibi bir şey vermişti onu dişi yiyor ama erkek seçiyor o tohumu da yemiyor. Genelde dişi kuşların daha hırçın olduğunu görmüştüm ama bizim dişi erkek onu gagalasa da duruyo Bir şey yapmıyor arada tekrar yakınlaşmaya çalışıyor. Erkek kuş ona alışır ya da eşleşirler mi yoksa başka bir eş mi bulmalıyım? Erkek olan benimle de az da olan yakınlığını kesti dişi kuş da ilk kafese geldiğinde oyuncuydu ama şimdi suskun alışma sürecindeler mi? Erkek olanın daha önce eşi vardı ama ayırmışlar sebebi bundan olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim ilk kez bakıyorum onlara kötü gelecek bir şey olsun istemiyorum.
Bunlar da fotoğrafları (mavi erkek, beyaz dişi)

Ekli dosyalar

• IMG-20210321-WA0018.jpg
    IMG-20210321-WA0018.jpg
    189 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG-20210321-WA0014.jpg
    IMG-20210321-WA0014.jpg
    226.1 KB · Görüntüleme: 28
Bu tamamen zamana bağlı alışma sürecinde dikkat edin birbirlerine zarar verecek bir girişimde bulunmasınlar..İsterseniz bir tünek daha koyun bir anda stres olmasnlar.

Eski eşiyle beraber olsalar bu sorunlar olmazdı keşke böyle bir imkanınız olsa. Uzun zaman eşiyle yaşayan kuşlarda bu durum görülebiliyor.

Bu tamamen zamana bağlı alışma sürecinde dikkat edin birbirlerine zarar verecek bir girişimde bulunmasınlar..İsterseniz bir tünek daha koyun bir anda stres olmasnlar.
Çok teşekkür ederim 😊 daha demin dişi kuş erkeğin yanına yaklaştı gagasını yakınlaştırdı erkek hemen gagalayıp kaçtı 😣 ama hiç zarar gelicek şekilde saldırdığını görmedim uzak durmayı ve uzaklaştırmayı tercih ediyor. Tavsiyeniz için cidden teşekkür ederim tüm gün acaba yanlış bir şey yapıyor muyum diye stres olmuştum 🙏

Eski eşiyle beraber olsalar bu sorunlar olmazdı keşke böyle bir imkanınız olsa. Uzun zaman eşiyle yaşayan kuşlarda bu durum görülebiliyor.

Annem bana getirirken öyle söylemişti şimdi tekrar sordum eşi olanı değil diye olmayanı da sahiplenmiş olabiliriz dedi orası kesin değil gibi, ama yeniden eşleştirilmesinde bir sorun yok değil mi zamanla alışırlar?

Annem bana getirirken öyle söylemişti şimdi tekrar sordum eşi olanı değil diye olmayanı da sahiplenmiş olabiliriz dedi orası kesin değil gibi, ama yeniden eşleştirilmesinde bir sorun yok değil mi zamanla alışırlar?
Zamanla alışırlar siz süreci takip edin inş sevgiyle yaklaşırlar birbirlerine😇

senin erkekle isin zor normalde disi erkegi secer bunda erkek diziyi seciyo zor bi kus almışın
Dişi seçti zaten. Ben erkeği saldım dişilerin yanına dişi hep ilgi gösterdi zaten. Ama şuan daha iyi birbirilerine yem veriyorlar arada ben gizlice yakalıyorum sanırım erkek ben etraftayken daha agresif oluyor.

Geri