Karadeniz Pet

Eş Almamak Uygun mudur ?

Pamir GÜLMEZ

Paylaşımcı Üye
13 aylık erkek çekoslavak sahibiyim iyice kızışmış durumda ama ben eş alıp almama konusunda kararsızım . Tek bırakmak hayvana işkence sanırım . Asıl merakım bana ve kardeşime çok düşkün olan bu kuş eş aldıktan sonra bize karşı tutumu ne olur ? Yuvasından çıktığından beri hiç kuş görmedi ve ürkek çekingen bir kuştur , Dişi sert bir karaktere sahip olursa bunun sonucunda ne gibi problemlerle karşılaşabilirim ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ...

Aynı olayı ben yaşadım. Çok tereddüt ettim. Ama mecburen bir dişi aldım. İlk başlarda anlaşamadılar. Ancak şu an kavgalar bitti. bana olan ilgisinde ise değişme olmadı. dişiyle oynarken bile çağırdığımda anında bana geliyor.

başka düşüncesi olan var mı ?

Son düzenleme:
Evet, kuşları yalnız bırakmak kötü bir şey.

Yanına eş alırsan önce onu görmezden gelir. 6-9 ay sonra iyice kaynaşırlar, yine sana tepki verir, oynar.

Erkek kuşunu diğer kuşların arasına sal, eşini kendi seçsin.

Kendi fikrimi söyleyeyim; üremek, kendi genlerini yeni nesillere aktarmak bu canlıların bir ihtiyacıdır. Madem kafeslere kapatıyoruz, bu ihtiyaçlarını da karşılamamız gerekir diye düşünüyorum. Ancak yavru geldiği takdirde bunların bakımı ile ilgili sıkıntı yaşanacaksa, bu işe kalkışmamak en hayırlısıdır. Tercih size kalmış.
Ayrıca, eğer yeterince bağ kurulmuşsa, eşinden çok sahibine ilgi gösterecektir.

Kendi fikrimi söyleyeyim; üremek, kendi genlerini yeni nesillere aktarmak bu canlıların bir ihtiyacıdır. Madem kafeslere kapatıyoruz, bu ihtiyaçlarını da karşılamamız gerekir diye düşünüyorum. Ancak yavru geldiği takdirde bunların bakımı ile ilgili sıkıntı yaşanacaksa, bu işe kalkışmamak en hayırlısıdır. Tercih size kalmış.
Kızgınlık döneminde eşe eminim her iki cinsiyette ihtiyaç duyuyordur fakat dişiler bu konuda daha mı rahat oluyor? Yani eş alınmazsa bu dönemden fazla etkilenmiyorlar mı en azından erkekler kadar?

Evet, kuşları yalnız bırakmak kötü bir şey.

Yanına eş alırsan önce onu görmezden gelir. 6-9 ay sonra iyice kaynaşırlar, yine sana tepki verir, oynar.

Erkek kuşunu diğer kuşların arasına sal, eşini kendi seçsin.

gördüğüm bir çok kuştan yavrulardan bile daha korkak bir kuş , eşini kendisi seçse bile kısa sürede bu korkaklığının kendisine problem çıkarmasından korkuyorum . Sizce eş seçtikten sonra korkaklığının başına iş açması mümkün mü ?

Kızgınlık döneminde eşe eminim her iki cinsiyette ihtiyaç duyuyordur fakat dişiler bu konuda daha mı rahat oluyor? Yani eş alınmazsa bu dönemden fazla etkilenmiyorlar mı en azından erkekler kadar?
okuduğum&dinlediğim ikisi de etkileniyor , duygusal olarak yıpranıyorlar .daha fazla ilgi ve sevgi istiyorlar sahiplerinden

gördüğüm bir çok kuştan yavrulardan bile daha korkak bir kuş , eşini kendisi seçse bile kısa sürede bu korkaklığının kendisine problem çıkarmasından korkuyorum . Sizce eş seçtikten sonra korkaklığının başına iş açması mümkün mü ?

Muhabbet kuşu dünyasında dişiler baskındır ama dişiler erkekleri dövmez, hizada tutar. Arasıra gagalamalar, ötüşmeler olur ama bunlar normaldir. Senin erkek kuş dişiden her türlü fırça yiyecek. Kafesin içinde kovalamaca oluyorsa, kuşların ayakları birbirine kilitlenip, kafesin zemininde gagalaşıyorlarsa, sorun var demektir.

Olmadı, genç bir erkek de alabilirsin. Kanka kanka geçinirler. Kavga gürültü de olmaz, kuş da yalnız kalmaz.

Geri