Karadeniz Pet

Eşlemenin Yavruların Renk, Sağlık ve İriliklerine Etkisi (Ayhan OTÇUOĞLU)

Bu konunun işaretlenmesini talep ediyorum, kolay ulaşılabilirlik açısından bulunduğu konudaki başlığa sabitlensin lütfen. Mümkün müdür @Ayhan OTÇUOĞLU ?

Benim o yetkim yok. Ayrıca olsa bile kendi konularımı sabitlemem de doğru olmaz.
Anladım, demekki dönüp dönüp duracağım :) Ayrıca biliyorsunuz ki konularınızı sabitleyin demedim zaten, bu konuyu sabitleyelim dedim. Dolayısı ile öyle bir yetkiniz olsa dahi, bu benim bu konuya olan isteğimdir. Kısacası öyle düşünmeyin. Neredeyse çoğu konuya değinilmiş bir konu, soru-cevap şeklinde; hiç değilse benim için böyle. Ben dönüp aradığımda rahat ulaşmak için dedim, benim açımda güzel bir konu.

İzleyen, izlemeyen, beğenen, beğenmeyen tüm arkadaşlara teşekkürler. Daha başka renk ve mutasyonların eşlenmesinden gelen yavruların renk ve boyutlarını gösteren videolarımız zaman içinde olacaktır.
Herkese teşekkür eder, bol yavrulu hastalıklardan uzak üretimler dilerim.

Bunlarda benim yedi aylık ciftim yavrudan eş yaptım acaba nasıl eşleme olmuş ustalar yorum yaparsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

IMG_20180102_123512.jpg
IMG_20180102_123504.jpg

Ayhan bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim

Merhaba Ayhan bey benim lutino bir dişim var ve yanında yeşil sarı parçalı temiz kanat bir erkek var bunlardan 3 kuluçkadır yavru alıyorum yavru renkleri yeşil sarı,yeşil spangel gibi parçalı veya tek renk oluyor bir de klasik yeşil aldım. Ancak hiç Kırmızı göz olmadı anneye çeken. Ve üç kuluçkadır hep aynı renkler geliyor. Şuan 4 yavruları var 4 üde yeşil sarı parçalı. Değişik renkte yavrular almak için veya kırmızı göz yavru alabilmek için nasıl bir eşleme yapmalıyım ?

Merhaba Ayhan bey benim lutino bir dişim var ve yanında yeşil sarı parçalı temiz kanat bir erkek var bunlardan 3 kuluçkadır yavru alıyorum yavru renkleri yeşil sarı,yeşil spangel gibi parçalı veya tek renk oluyor bir de klasik yeşil aldım. Ancak hiç Kırmızı göz olmadı anneye çeken. Ve üç kuluçkadır hep aynı renkler geliyor. Şuan 4 yavruları var 4 üde yeşil sarı parçalı. Değişik renkte yavrular almak için veya kırmızı göz yavru alabilmek için nasıl bir eşleme yapmalıyım ?
Gözem Elma,
Aldığınız tüm erkek yavrular taşıyıcı oluyor. Onları başka kuşlarla eşlerseniz albino veya lutino dişi yavru verirler.
Ama daha güzeli var. Yine taşıyıcı erkek yavrularınızı başka kandan bir lutino veya albino dişi ile eşlerseniz hem erkek hem dişi ino (Albino ve/veya Lutino) yavrular gelecektir. İşin ilmi amaca uygun eşlemede. Bu kayıtlar internette var. Hatta bu forumda ben de bu konuları işlemiştim.

Gözem Elma,
Aldığınız tüm erkek yavrular taşıyıcı oluyor. Onları başka kuşlarla eşlerseniz albino veya lutino dişi yavru verirler.
Ama daha güzeli var. Yine taşıyıcı erkek yavrularınızı başka kandan bir lutino veya albino dişi ile eşlerseniz hem erkek hem dişi ino (Albino ve/veya Lutino) yavrular gelecektir. İşin ilmi amaca uygun eşlemede. Bu kayıtlar internette var. Hatta bu forumda ben de bu konuları işlemiştim.
Teşekkürler Ayhan bey cevabınız için. Bir de bir soru sormak isterim. Aynı anne babadan Farklı kuluçka kardeşleri eş olabilir mi ?

Teşekkürler Ayhan bey cevabınız için. Bir de bir soru sormak isterim. Aynı anne babadan Farklı kuluçka kardeşleri eş olabilir mi ?
Olurlar, yavruların eş tutması daha kolaydır. Onlarda kardeş psikolojisi yok :)

Kardeşler EŞ Yapılmamalı. Farklı kanlarla çalışılırsa daha sağlıklı yavru alma garantisi artar. Aile içinde kalınırsa sakat ve hastalıklı yavru ihtimali çok artar ve küçülme yaşanabilir. Üretim şansa bırakılmamalı. Sağlık ve uzun vade de verimlilik farklı kan girişleri ile garanti altına alınmalı.

Son düzenleme:
Kardeşler EŞ Yapılamamalı. Farklı kanlarla çalışılırsa daha sağlıklı yavru alma garantisi artar. Aile içinde kalınırsa sakat ve hastalıklı yavru ihtimali çok artar ve küçülme yaşanabilir. Üretim şansa bırakılmamalı. Sağlık ve uzun vade de verimlilik farklı kan girişleri ile garanti altına alınmalı.
Bunu ilk kez öğreniyorum, gerçekten mi diyesim geldi ama sağlam kaynaksınız elbette. Hayvanlar içinde bunun tam tersi söyleniyor her yerde, aslında bunu düşünmem gerekiyordu. Doğru, düzeltme için teşekkürler bu çok iyi oldu.

Sayın ustalarım merhaba daha önce 1yil tek besledigim erkek kuşum için bir dişi kuş aldım eşleme hakkında bilgiler ve yorumlarınız benim için çok değerli saygılarımla.

Ekli dosyalar

• IMG20220802031453-min.jpg
    IMG20220802031453-min.jpg
    665.6 KB · Görüntüleme: 5
Geri