Karadeniz Pet

Fazla tüy dökme sorunu

Hande.nida

Meraklı Üye
Normalde muhabbet kuşları yılda 2-3 kez tüye girer ve tüy değişimi yapar bu dönemlerde çok fazla tüy dökerler. Kuşlarımın biri 1 yaşında biri 9 aylık, 5 aydır bendeler ve geldiklerinden beri çok fazla tüy döküyorlar. Her türlü vitamin desteğini sağlıyorum, mamasıdır yeşilliğidir eksik etmem kafesten. 2 hafta tüy dökümleri duruyor sonra tekrar başlıyoruz. Şu an yine aynı şekilde. Kafesin içi, etrafı, yuvalık her yer tüy. Sanki kedi besliyoruz evde. Ve bu dönemlerde halsiz olmuyorlar gayet neşeleri yerinde, enerjikler. Dışkıları değişken oluyor. Niye oluyor olabilir? Dönemsel bir sorun değil artık emin oldum, dönemsel olsa çoktan durması gerekmez miydi?

Eğer fazla b vitamini, yulaf vs veriyorsanız art arda tüye girebiliyorlar. Ayrıca mevsimler normal akışın dışında olduğu için kuşlar etkileniyor ne yazık ki.

Eğer fazla b vitamini, yulaf vs veriyorsanız art arda tüye girebiliyorlar. Ayrıca mevsimler normal akışın dışında olduğu için kuşlar etkileniyor ne yazık ki.
Ekstra yulaf vermedim şimdiye kadar hiç. Versele Laga yem kullanıyorum onun içinde olduğu kadar tüketiyorlar. B vitaminini de tüy dökmeye başladıkları zaman veriyorum. Normalde röhnfried gervit-w multivitamin veriyorum.

Geri