Karadeniz Pet

fıstık ilk yumurtasını verdi :)

berna

Yeni Üye
öncelikle merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim üzere fıstığım bugün ilk yumurtasını verdi :) rahatsız olmamaları için bir ay önce kadar odalarımızı ayırdık ve yatak odasının sahibi artık o.. şimdi benim size danışmak istediğim bazı konular var, yıllar önce de muhabbet kuşu beslemiştim ama hiç yavru almadım şimdiye kadar, o yüzden biraz bilgisizim, internette araştırdığımda da ya aradığım bilgiyi bulamıyorum yad bulduklarım eksik oluyor. bir aydır iki en fazla üç günde bir yumurta maması yapıyorum, haftada birer gün mineral, vitamin ve probiyotik veriyorum, arada maydanoz ve nane, mamaya kattığım için ekstra havuç vermiyorum, enerji blokları ve mürekkep balığı kemiği var kafeslerinde, yeme ilaveten aspur nijer, karışık kuş kumu ve kenevir tohumu her zaman yemliklerinde var. bugün elimde naneyle odaya girdim ve fıstık hanım yuvadan çıkıp naneye saldırdı resmen merak edip yuvaya baktığımda o güzelim minnak yumurtacığnı gördüm ve baya şaşırdım ilk yumurtasını yapmış olmasına rağmen son bi kaç güne göre çok çok iyi ve aşırı derecede mutlu ve hareketliydi son zamanlarda yapmadığı kadar şebeklik yaptı, poposu hala şiş ve yuvaya tekrar girdi limon bey ile birlikte. şimdi size sormak istediğim, bunlar haricinde ekstra bir şey yapmam gerekir mi? günlük yumurtlayıp yumurtlamadığına, veya yumurtalarda kırık vs. olup olmadığına bakmam gerekir mi, bazı sitelerde 6. günde yumurtaları ışık ile kontrol edin boşsa kuşta fazla yorulmasın yuvadan alın diyorlar, bunu yapmam gerekir mi veya yaparsam problem olur mu? yumurta mamasını her gün vermeli miyim? yuvalığa maalesef ki kumdan başka bir şey koyamadım (ki koyduğumunda yarısından çoğunu attı sadece follukta çok az miktarda kum var) hamster talaşını kesinlikle istemiyor kaç defa defa koyduysam attı, bi problem olur mu yuvalığın boş olması. bugün petshoptan sultan papağanıma eş almaya gittim ve durumdan bahsettim, erkek dişiyi çiftleşmek için rahatsız ederse ayır dedi, bu doğru mudur yapmalı mıyım? ben pek sıcak bakmadım doğrusu. genelde ilk yumurtaların boş çıktıklarını okudum bir kaç yerde bu neye bağlı oluyor? biraz uzun oldu ama daha merak ettiğim bir çok şey de var, kusura bakmayın bu ara bol bol soru soracağım, şimdiden kafanızı şişirdiğim için çok özür dilerim :) vereceğiniz cevaplar beni çok sevindirecek bu konuda her şeyi merak ediyor ve öğrenmek istiyorum affınıza sığınarak şimdiden çok teşekkürler :)

bir de odanın ışığını açık bıraktım kapatsam mı ki :(

Öncelikle Merhaba @berna Hanım,

Yazılan herşeyi baştan sona okudum. Yaptığınız tüm uygulamar doğrudur, ancak kum yerine talaş koyun eğer yuvadan atarsa fazla ısrar etmeyin yumurtaların hepsi olduktan sonra talaş koyarsınız. Bir de bazılarının dediğine bakmayın siz. Yumurta kontrolünü yapmayın derim, çünkü kuşların ilk yumurtası ve stres yapıp kırabilir. Siz sadece yumurtaları 3 günde bir gözle kontrol etmeniz doğru olur. Ben bu şekilde 5 yavru aldım ve kesinlikle yavrular olana kadar elimi yumurtalara sürmedim.

İlk yumurtalarında stres yapıp kırdıkları, yuvadan attıkları oldu. Yumurtalar olduktan sonra haftada mama yapmanız dişi kuş açısından iyi olur. Çünkü kuluçkaya yatacağı için dirençli olması gerekiyor. Bu yüzden siz babayı, baba dişiyi,dişi olacak yavruları beslemeye hazır hale gelmeli. İlk yumurtanız olduğu için sizdeki heyecanı anlıyabiliyorum ama ne yazık ki kuşu strese sokarsanız yumurtaları kırması kaçınılmaz olur. Geceleri odanın ışığını kapatabilirsiniz. Çünkü kuşlar minimum 8-10 saat rahat uyku çekmeli. GÜndüzleri beslenmelerini, bakımlarını kendileri yapar. Siz sadece kafes temizliğini, yem temizliğini yapın. Bir de akıllı yemlik takmanızı tavsiye ederim. Normal yemliği günlük temizlemek zorunda kalırsınız buda kuşunuzu strese sokar.

Erkek dişisini savunmak için saldırganlaşabilir. Elimden geldiğince sorularınıza cevap vermek istedim...

Kendinize ve kuşlarınıza çok iyi bakmanız dileğiyle...

merhabalar, çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için :) talaşı hiç bir şekilde kabullenmedi maalesef, hagen plastik yuvalık kullanıyorum o yüzden fazla ısrar etmedim ahşap yuvalıktan çok daha az yumurta kırılma ihtimali olduğunu düşünüyorum. yumurta kontrolünde de pek emin olamamıştım doğrusu, çünkü fıstık aşırı derecede asi bi kuş yumurtlamasını dahi beklemiyordum ondan, çok şaşırttı beni, daha da şaşırtmaya devam edecek umarım :) mamalarını mümkün olduğunca taze ve bol vermeye çalışıyorum, bu ara nedense normal yeme fazla dokunmuyorlar, mama ve diğer karışık tohumları yiyorlar en fazla. dün yumurtayı gördükten sonra sadece bi gece maması verip ara ara odanın kapısından sessizce kontrol ediyorum yuvada mı değil mi diye, her defasında yuvadaydı içerde neler olup bittiği apayrı bi merak konusu zaten :) en çok korktuğum şey de yumurtalardan sonrası.. garip bi şekilde yavrular çıkarsa eğer (ki inşallah çıkarlar) elle besleme durumundan çok korkuyorum, tecrübesizlikten olsa gerek, ama umarım bunu yapmama da gerek olmaz..

erkek her zamanki sakinliğini, uysallığını korumaya devam ediyor o konuda hiç sıkıntımız yok :)
çok teşekkür ederim cevaplarınız için, şu anda tüm bilgiler o kadar değerli ki, çok sevindim okuyup cevap verdiğiniz için :)

bi de merak ettiğim bi şey daha var, yuvaya darı dalını parçalayıp koyabilceğimi okudum bi yerde. koyarsam problem olmaz belki ama yumurta varken koyarsam sıkıntı yaratır mı? hem yem olmuş olur yuvanın içerisinde hem de belki bunu kabul eder yuva malzemesi olarak.

bi de merak ettiğim bi şey daha var, yuvaya darı dalını parçalayıp koyabilceğimi okudum bi yerde. koyarsam problem olmaz belki ama yumurta varken koyarsam sıkıntı yaratır mı? hem yem olmuş olur yuvanın içerisinde hem de belki bunu kabul eder yuva malzemesi olarak.
Tekrardan Merhaba,

Yavrular olduğunda sizin beslemenize gerek kalmıcak çünkü anne besleme işini babayla birlikte yapar. Siz sadece düzenli mama, yem verin yeter. Bu arada dal darını parçalamadan kafese asın onlar rahatlıkla tüketimi yaparlar. Ben mama içinde 12 çeşit tohum, yumurta maması + havuç lkullanıyorum. Hiç bir şeyde olmadı bugüne kadar. Siz sadece muhabbetlerin yiyebileceği gıdaları önlerine sunun. Kıvırcık, cipsi, ekmek, falan vermeyin. Yumurta- havuç maması verseniz onlar için yeterli olur.

Herkese selam,

Berna hanım sorularının içinde benimde bir sorum var ona cevap alamamış. Benimde kafamda aynı soru var Ben yumartaları numaraladım. 1 numaralı yumurta boş. Yuvadan almak mı gerekir. Şuan 7 tane yumurta var follukta. 1. boş 6 ve 7 daha belli değil diğerleri dolu. Bu arada hagen plastik yuvalık var. Zımparayla falan pütürlü hale getirmek gerekir mi fikri olan var mı?

Herkese selam,

Berna hanım sorularının içinde benimde bir sorum var ona cevap alamamış. Benimde kafamda aynı soru var Ben yumartaları numaraladım. 1 numaralı yumurta boş. Yuvadan almak mı gerekir. Şuan 7 tane yumurta var follukta. 1. boş 6 ve 7 daha belli değil diğerleri dolu. Bu arada hagen plastik yuvalık var. Zımparayla falan pütürlü hale getirmek gerekir mi fikri olan var mı?
Yumurtalara dokunmayın boş yada dolu bırakın kalsınlar. Bu akımı kim başlattı bilmiyorum ama ben yumurtaları ele aldığım için 3 yumurtamı kırmıştı kuşlarım. İkinci yumurtlamalarında elimi sürmedim 5 yavrumda sağlıklı şekilde çıktı. 2 yumurtam boş çıktı onuda yavrular 20 günlük olduktan sonra aldım kafesten attım. Folluk içine talaş dökün kalsın Ama fazla değil 1 avuç dökün talaşı.

Tekrardan Merhaba,

Yavrular olduğunda sizin beslemenize gerek kalmıcak çünkü anne besleme işini babayla birlikte yapar. Siz sadece düzenli mama, yem verin yeter. Bu arada dal darını parçalamadan kafese asın onlar rahatlıkla tüketimi yaparlar. Ben mama içinde 12 çeşit tohum, yumurta maması + havuç lkullanıyorum. Hiç bir şeyde olmadı bugüne kadar. Siz sadece muhabbetlerin yiyebileceği gıdaları önlerine sunun. Kıvırcık, cipsi, ekmek, falan vermeyin. Yumurta- havuç maması verseniz onlar için yeterli olur.
hocam çok teşekkürler gerçekten, kıvırcık vs.. dediklerinizi hiç bir zaman kullanmadım, haftada bir kaç kez içeriği zengin mama hazırlıyorum. keten- kenevir tohumu, aspur, nijer kullannıyorum sadece. kullandığınız diğer tohum çeşitlerini de paylaşa bilirseniz temin etmeye çalışırım. tekrardan teşekkürler.

hocam çok teşekkürler gerçekten, kıvırcık vs.. dediklerinizi hiç bir zaman kullanmadım, haftada bir kaç kez içeriği zengin mama hazırlıyorum. keten- kenevir tohumu, aspur, nijer kullannıyorum sadece. kullandığınız diğer tohum çeşitlerini de paylaşa bilirseniz temin etmeye çalışırım. tekrardan teşekkürler.
Yumurtlamada olan kuşlar için nijer kullanmayın. Nijer çiftleştirmede kullanılır. Kuşların kızışmasına yol açar. Kızışan kuşlar yumurtalara zarar verebilir.

Sağlık tohumları
Yulaf
Buğday ruşeyni
Yumurta maması
Havuç
İrmik
Mısır unu
Galeta unu

Bunları karıştırıp kuşunuza verebilirsiniz.

çok teşekkür ederim, bunu da öğrendiğim çok iyi oldu, ilk iş nijeri yemlikten çıkarmak :)

hocam merhabalar, size yine bir sorum olacak, tekrar başlık açmak istemedim.
çiftim yumurtlamadan bir hafta kadar önce gayet rahat bir şekilde tüy döküp çıkarttılar.
ilk yumurtasını 26 kasım akşamı ikinciyi 28 akşamı üçüncüyü de 30 kasım akşamı yumurtladı, ilk yumurtada yatmaya başladı yumurtaların üzerinde o konuda hiç bir problem yok, sadece yemek yemeye vs çıkıyor.
fakat dün akşamdan bu yana dişi tekrar tüy dökmeye başladı ufak tüyleri ve kuyruk tüylerinden de biraz dökmüş.
zaten yumurtlarken yeterince yorgun düşüyor, bir de üzerine tekrar tüye girmesi beni biraz korkuttu doğrusu.
ona stres yaratacak hiç bir şey yapmamaya çalışıyorum, sabahları yem su değişimi- kontrolü, akşamları o dışarıdayken yuva kontrolü yapıyorum, günlük 5 dakikadan fazla ilgilenmiyorum.
dediğim gibi, yuvadayken tüye girmesi beni biraz korkuttu, aradığımda detaylı bir şey de bulamadım tekrar size danışmak istedim.
bir de ilk yumurtadan bu yana geceleri yuvada erkekle beraber yatıyorlar dün akşam hariç.
bu iki konuda bir problem olur mu acaba, yapmam gereken bir şey var mı?
yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

çiftim yumurtlamadan bir hafta kadar önce gayet rahat bir şekilde tüy döküp çıkarttılar.
ilk yumurtasını 26 kasım akşamı ikinciyi 28 akşamı üçüncüyü de 30 kasım akşamı yumurtladı, ilk yumurtada yatmaya başladı yumurtaların üzerinde o konuda hiç bir problem yok, sadece yemek yemeye vs çıkıyor.
fakat dün akşamdan bu yana dişi tekrar tüy dökmeye başladı ufak tüyleri ve kuyruk tüylerinden de biraz dökmüş.
zaten yumurtlarken yeterince yorgun düşüyor, bir de üzerine tekrar tüye girmesi beni biraz korkuttu doğrusu.
ona stres yaratacak hiç bir şey yapmamaya çalışıyorum, sabahları yem su değişimi- kontrolü, akşamları o dışarıdayken yuva kontrolü yapıyorum, günlük 5 dakikadan fazla ilgilenmiyorum.
dediğim gibi, yuvadayken tüye girmesi beni biraz korkuttu, aradığımda detaylı bir şey de bulamadım tekrar size danışmak istedim.
bir de ilk yumurtadan bu yana geceleri yuvada erkekle beraber yatıyorlar dün akşam hariç.
Yumurtalı kuşa içinde ne olursa olsun kesinlikle mama vermenizi tavsiye ederim(yavrular yumurtadan çıkana kadar). İki günde bir kafese çok az yulaf koyun. Suluklara haftada 2 gün probiyotik uygulamanızı öneririm.

Yumurtalı kuşa içinde ne olursa olsun kesinlikle mama vermenizi tavsiye ederim(yavrular yumurtadan çıkana kadar). İki günde bir kafese çok az yulaf koyun. Suluklara haftada 2 gün probiyotik uygulamanızı öneririm.
hocam bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim, yaptığım uygulamalar yukarıda yazdığı için tekrar başlık açmak istemedim. mamalarını aksatmadan yapıyorum, probiyotik uygulamasını da yine forumdan birisi yapmamı söyledi, onu da düzenli olarak yapıyorum, vitaminleri de düzenli olarak veriyorum. yulaf maalesef ki çok aradım bulamadım burada, internetten sipariş edeceğim en yakın zamanda. aspur keten kenevir buğday ve dal darı veriyorum az miktarlarda. ilk yumurta olunca hem heyecandan hem tecrübesizlikten dolayı olsa gerek, tüy döktüğünü görünce korktum biraz ister istemez.

Herşey çok güzel. Bu işe emek vermeniz, bir çiftiniz bile olsa bu kadar araştırma yapmanız ve uygulamanız. Fakat ısrar ediyorum yumurtada yatan kuşa ekstra enerji sağlayıcı besin kullanmayın(nijer+havuç+yumurta+kenevir tohumu). Sağladığınız enerji durağan giden bir kuluçka dönemini faciaya çevirebilir. Hem biraz mamayı özlesinler :)

ben onları bir evlat gibi görüyorum, tüm vaktimi veririm yeter ki iyi olsunlar, bazen doğru yapıyorum bir şeyleri bazen doğru olduğunu düşünürek yanlış yapıyorum ama ne kadar doğru diye düşünüp araştırıyorum, özellikle bu dönemde elimden geleni yapmaya çalışıyorum :) nijeri çıkardım yemlerinden yine bi arkadaşın tavsiyesiyle, kenevir tohumu havuç ve yumurtayı da çıkarıyorum öyleyse, yavrular geldiğinde yerler artık :)

Tüye girmişse haftada 4 gün mama yap ver. Ayrıyetten yumurtaya yatan dişide tüy dökümü normaldir. Kuluçka süresince bununla karşılaşmanız mümkün. Dal darı asın kafese kuş her yönden iyi beslensin.

Geri