Karadeniz Pet

Galiba ölüyor... YARDIMM!!!

ugurkoksu

Yeni Üye
Selamünaleyküm arkadaşlar. 3 bucuk aylık bir muhabbet kuşum var. ben alalı 7 hafta oldu. Bir haftadır muhabbet kuşumun davranışları iyi değil. sorunu araştırdım aynısı olan arkadaşlarda var ama tam olarak bazı belirtileri eksik. bir hafta önce kuşum hiç ötmemeye başladı. üstelik hiç susmazdı. sonra kabarmaya başladı ve sürekli uyumaya. biraz bekledim yani 2 gün falan. düzelmedi. bende hemen veterinere götürdüm. ama tam olarak birşey demedi. sadece isal olduğunun söyledi ve ağzına birsey damlattı, bir damla ve vitamin önerdi. herşeyi uyguladım. sonrasında ise değişiklik olmadı. aksine galiba kapız. cünki dışkısı poposuna yapışıyor kendini kasıyor gibi hareketler yapıyor. zorlanıyor. kendini pek sevdirmezdi sadece elimize ve omzumuza dururdu. elimizi uzatınca genelde ıssırırdı. şimdi hiçbir hareket yok. 2 gündür sıcak ortamda tutuyorum çunki sürekli sıcak yeri istiyor. oturma odasında titriyor. az önce kendini yorganın arasına soktu. yumuldu uyuyor. resimlerini yüklüyorum. acil yardımlarınızı bekliyorum. yeteri kadar bilgi verdiğimi düşünüyorum ama genede sorularınız olursa bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 20170113_001915.jpg
    20170113_001915.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 108
  • 20170113_001942.jpg
    20170113_001942.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 107
  • 20170113_002017.jpg
    20170113_002017.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 97
  • 20170113_002025.jpg
    20170113_002025.jpg
    958.3 KB · Görüntüleme: 94
  • 20170113_002027.jpg
    20170113_002027.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 92
  • 20170113_002128.jpg
    20170113_002128.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 95
  • 20170113_002742.jpg
    20170113_002742.jpg
    1,012.6 KB · Görüntüleme: 106
  • 20170113_005231.jpg
    20170113_005231.jpg
    945.6 KB · Görüntüleme: 101
  • 20170113_010002.jpg
    20170113_010002.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 109
Son resmi az önce cektim. kabız belirtileri vardı kaç gündür. poposuna yapışıp kendi silkelenerek yapıyordu. bugunde pek tuvalet etmemişti ama şimdi yaptı . ishal gibi sanırım.

Ekli dosyalar

• 20170113_010002.jpg
    20170113_010002.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 83
son gösterdiniz dışkı normal e yakın ama öncekiler kabızlık durumu . Sindirim sistemi çalışmadı ve dışkısını yapmadı için kuş zorlanıyor ve sancı çekiyor kabarma kasılma titreme sebepleri ondan. Eyer devam edecek olur ise ağzına zeytin yağı damlatın 1 damla kadar fazla değil. Popo deliğine de kulak çöpü ile hafiften 1 damla zeytin yağı emdirin kısa sürede rahatlayacaktır. Ne çok sıcak nede çok soğuk ortamda bulunsun kuşunuz meyve olarak arada elma verirseniz sindirim sistemini düzenler

Sağolun arkadaşlar ama kuşum 1 saat önce vefat etti. aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için faydası olur belki. resimlerini attım aşağıda. dün yorganın arasına girip yattı baya sonra kafesine götürdüm. hiç dermanı yoktu. önce su içti sonra biraz gagasını çırptı suda ıslattı. o haliyle zorlanara tellere tırmandı ve gagasının etrafını temizlemek için sürtünüp durdu. gece saat 3 e kadar yanındaydım sonra yattım. sabah 9 da tekrar baktım. yem yiyordu. ağzının kenarına gene yemler yapışıyordu . tekrar temizledim. popo sunada kakası bulaşmış gene sertti. ben temizledim biraz hafif ıslattım. sonra geri yattım biraz saat 12 de baktım. kafesinde yoktu. masanın üzerindeydi kafesi ama onu yerde buldum. çok kötü oluyor insan. o kadar alışmıştımki. ama yarım edin neden öldü tam olarak bilmek istiyorumki birdaha başıma gelirse yada başka arkadaşların başına gelirse yararlanabilirler konudan.

Ekli dosyalar

• 20170113_124646.jpg
    20170113_124646.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 92
  • 20170113_125018.jpg
    20170113_125018.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 90
  • 20170113_125034.jpg
    20170113_125034.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 87
:(

son gösterdiniz dışkı normal e yakın ama öncekiler kabızlık durumu . Sindirim sistemi çalışmadı ve dışkısını yapmadı için kuş zorlanıyor ve sancı çekiyor kabarma kasılma titreme sebepleri ondan. Eyer devam edecek olur ise ağzına zeytin yağı damlatın 1 damla kadar fazla değil. Popo deliğine de kulak çöpü ile hafiften 1 damla zeytin yağı emdirin kısa sürede rahatlayacaktır. Ne çok sıcak nede çok soğuk ortamda bulunsun kuşunuz meyve olarak arada elma verirseniz sindirim sistemini düzenler
Hocam 2 gün önce biraz elma yemeye zorladım genelde birşey verince yerdi ama yediremedim elma. zeytin yağını ilk sizden duydum keşke daha öncede yazsaydım buraya belki daha faydalı olurdu. yurt dışında kalıyorum hollandada. ve inanın burda 3 yere götürdüm. ikisi anlamam ama akıl veriyim dedi. biride ilaclar verdi.resimlerini ekde gönderdim. uyguladım ama daha kötü oldu. ilaclarda biri vitamin. diğeride kurt içinmiş. çünki ilk götürdüğümüzde ishal teşhisi koydular.

Ekli dosyalar

• 20170113_132106.jpg
    20170113_132106.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 70
  • 20170113_132042.jpg
    20170113_132042.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 67
Hocam 2 gün önce biraz elma yemeye zorladım genelde birşey verince yerdi ama yediremedim elma. zeytin yağını ilk sizden duydum keşke daha öncede yazsaydım buraya belki daha faydalı olurdu. yurt dışında kalıyorum hollandada. ve inanın burda 3 yere götürdüm. ikisi anlamam ama akıl veriyim dedi. biride ilaclar verdi.resimlerini ekde gönderdim. uyguladım ama daha kötü oldu. ilaclarda biri vitamin. diğeride kurt içinmiş. çünki ilk götürdüğümüzde ishal teşhisi koydular.
ürünler hakkında bilgim yok malum türkiye şartlarındaki ürünler çok farklı içeriklerini işlevini bilmeden yorum yapamam ne verdini ne için verdini ne işe yaradını bilemem ama dışkıda anladım kadarıla sıvı kıvam yoktu yani büyük iht kabızdı sizin de anlattıklarınız la uyuştuğu için bağırsakları rahatlatmak gerekiyordu yapılması gerekenleri resimlere ve yorumlarınıza dayanarak söyledim gözlem yapmadan incelemeden tam müdahale etmek zor ama çok büyük iht faydası olacaktı söylediklerimin. Başınız sağolsun inşallah tekrarını yaşamazsınız

hocam biri vitamindi. her küşün kullanması gerektiğini söylediler zaten. diğeride kurt için. ishal temişlerdi o yüzden. benim anlam veremediğim şey son iki günki hareketleri. gasının etrafını sürtüp duruyordu ve kafesi istemiyordu. o haliyle kafesten dışarı atıyordu kendini bana geliyor ayağımdan tırmanarak kucağıma gelip elime çıkıyor elimin üzerinde uyuyordu dün. gasının etrafını okşattırıyordu resmen. birde neden gagasının yanına yemler yapışıyor anlamadım. koydugum resimlerden birindede gagasının hemen yanında yapışık dışkı gibi bişey vardı ben almak istedim alamadım kendi tellere sürterek düşürmüştü onu. kabızlıgını anladım ama gagasının etrafı neden öyle anlamadım.

hocam biri vitamindi. her küşün kullanması gerektiğini söylediler zaten. diğeride kurt için. ishal temişlerdi o yüzden. benim anlam veremediğim şey son iki günki hareketleri. gasının etrafını sürtüp duruyordu ve kafesi istemiyordu. o haliyle kafesten dışarı atıyordu kendini bana geliyor ayağımdan tırmanarak kucağıma gelip elime çıkıyor elimin üzerinde uyuyordu dün. gasının etrafını okşattırıyordu resmen. birde neden gagasının yanına yemler yapışıyor anlamadım. koydugum resimlerden birindede gagasının hemen yanında yapışık dışkı gibi bişey vardı ben almak istedim alamadım kendi tellere sürterek düşürmüştü onu. kabızlıgını anladım ama gagasının etrafı neden öyle anlamadım.
birde omuzumdayken garip sesler çıkarıyordu. sanki geviş getiriyor gibi.

Kurt ilaçları bir nebze zehirdir o yüzden hastalık zamanında kullanmak ölüme davetiye çıkartır daha da kötü yapar. sağlıklı zamanda ayda 1 kere kullanılabilir ve ardından mutllak sağlam vitamin takviyesinde bulunmak gerekli. Vitamin için birşey diyemem yağ oranı yüksek ise kabızlık durumunda kullanılabilir fakat ishal durumunda kullanılmaz, ishal deyip verdi ise oda hata

hocam allah razı olsun verdiğin bilgilerden dolayı. kulağıma küpe olur. teşekkür zamanınızı aldım.

Başın sağolsun rabbim tekrarını yaşatmasın. Bence en kısa sürede kendine yeni bir kuş edin, yeni kuşun çok daha şanslı olacak çünkü bu acı tecrübeden sonra onu daha çok seveceksin..

Başın sağolsun rabbim tekrarını yaşatmasın. Bence en kısa sürede kendine yeni bir kuş edin, yeni kuşun çok daha şanslı olacak çünkü bu acı tecrübeden sonra onu daha çok seveceksin..
Çok sağol abi. Açıkcası düşünmüyorum. çünki baya alışmıştım sonra vefat etti. insan kötü oluyor. birde dün hissettirmişti zaten öleceğini elimdende birşey gelmiyor. o zaman insan kendinide suçlu hissediyor.

Valla ne yalan söyleyeyim ilk fotoğrafları görünce bana da öyle gelmişti. Ama pek müdahale edecek bilgi sahibi olmadığım için birşey yazmadım. Üzülüyor insan evet ama sen beni dinle ve kendine yeni bir kuş al hem de vakit kaybetmeden. Soğuma hobinden. Hem almazsan sürekli aklına gelecek. Nerede kuş görsen hatırlayacaksın. Bu işin mayası bu canlı ile uğraşıyoruz ölümler bir sebepten dolayı muhakkak olacak, canlı hobisine adım atarken bunu da daima göz önünde bulundurmak gerekir. Bak Kahraman Bey'e forumda benim gördüğüm en tecrübeli üyelerden biri, bir de ona sor bakalım elinde kaç kuş vefat etti... Kendini suçlu hissetmemen için söylüyorum bunu. Oluyor yani. Boşvermeye çalış, Allah başka acılar yaşatmasın.

Şimdiden başla bakalım kuş arayışına, hem konuşturmayı da öğretirsin karşılıklı sohbet edersiniz :) İlerde istersen eş alırsın yanına torun seversin kötümü? :)

Valla ne yalan söyleyeyim ilk fotoğrafları görünce bana da öyle gelmişti. Ama pek müdahale edecek bilgi sahibi olmadığım için birşey yazmadım. Üzülüyor insan evet ama sen beni dinle ve kendine yeni bir kuş al hem de vakit kaybetmeden. Soğuma hobinden. Hem almazsan sürekli aklına gelecek. Nerede kuş görsen hatırlayacaksın. Bu işin mayası bu canlı ile uğraşıyoruz ölümler bir sebepten dolayı muhakkak olacak, canlı hobisine adım atarken bunu da daima göz önünde bulundurmak gerekir. Bak Kahraman Bey'e forumda benim gördüğüm en tecrübeli üyelerden biri, bir de ona sor bakalım elinde kaç kuş vefat etti... Kendini suçlu hissetmemen için söylüyorum bunu. Oluyor yani. Boşvermeye çalış, Allah başka acılar yaşatmasın.

Şimdiden başla bakalım kuş arayışına, hem konuşturmayı da öğretirsin karşılıklı sohbet edersiniz :) İlerde istersen eş alırsın yanına torun seversin kötümü? :)
Size hak verdim bugün yeni bir tane aldım. ama bu sefer 12 haftalık aldım. çünki aldığım yerde daha küçüğünü satmıyorlar. ölüyorlar diye sikayet alıyorlarmış. bence mantıklı. vefat eden kuşum çok öterdi ama bağırarak öterdi yani rahatsız edici. şimdiki ise hiç susmuyor ama çok güzel farklı farklı seslerle ötüyor ve bağırmıyor. iyikik dinlemişim sizi :)

Ben ilk başladımda üretmeye tek kuşuma eş alarak başlamıştım. Eş tutmadı yeni eş aldım boşta kalan dişiye bu sefer başka erkek aldım vs.. vs.. derken eş tutturana kdar 4 takım kuşum oldu. Ardından biraz yavru takviyesi yaptım farklı kanlardan soyları ilerletmek için, 12 tane kadar dişi erkek karışık katılım yaptım. 1 seneye yakın hiç ölümüm olmadı şükür. yaklaşık 1 yıl sonra ilk hastalığı gördüm elimde onca kuş olmasına rağmen sabah 7de işe gitmeme rağmen gece 2-3 e kadar ölene kadar onla ilgilendim 3 kuşum rahatsız idi bulaşmıştı 2 sini kurtardım 1 i vefat etti ona rağmen üzüntüden 1-2 gün doğru düzgün odalarına girmedim hanımı soktum ona yaptırdım işlerini. Ardından çok yoğun bir hastalık ve tedaviler konusunda araştırmaya giriştim günlük belki kitapa vuracak olursak 40-50 sayfa döküman okumuşdur önemli notlar almışımdır edindim bilgileri forumlarda tartışmalara açmışımdır en doğrusunu bulmak için aylarca böyle birikim yaptım ürün tedarikleri yaptım vs.. vs.. hasta kuşlar edindim zamanla çevremde sıf öğrendim teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulamak deneyim kazanmak için evin farklı bir odasında kendi çebimden ciddi masraflar yaparak kendimi geliştirdim. Şükür sonrasında yine 1 yıl kadar ölüm görmedim. Geçen aylarda yeni bir nalet hastalık türedi kendini aşırı derecede gizleyen ve kuşu öldürmedne önce son 24 saatde kendini çok az da belli eden bir hastalık. Grupları takip ediyor iseniz bir çok kişi paylaşıyor toplu ölümleri şu aralar. Bana da musallat olmuştu 1 ay kadar önce gayet sağlıklı gözüken kuşum akşam işten geldinde kasılıp ölmüş olarak buldum salmada. Dedim eceldir hiç bir hastalık belirtisi yok otopsi yaptım bildim kadarıla organlarını inceledim gayet temiz hastalıktan eser yok. Aradan 2 gün geçti çat rainbow erkeğim öldü, daha önce ölen dişinin partneri idi salmada. Tekrar araştırmaya giriştim ve toplu ölümlerle karşılaştım. Belçika üretimi olan 2 ilaç tedarik ettim 195TL e mal oldu ve dikkatli inceleme ile başlangıç evresini tespit ettim hastalığın. Evreyi fark ettim kuşları karantinaya çektim ilaçlar gelene kadar kendini belli etti hastalıklar, artık onlarda gitti gözü ile bakarken 24 saatde ilaçların etkisi ile toparlamaya başladım kümesimin demir başlarından biri olarak gördüğüm tepeli çek erkeğim i kurtarmıştım inanılmaz bir sevinç yaşadım 5günlük tedavi programını başarı ile atlattım ilaçları tedarik ettim arkadaş bile 24 saat e çıkmaz bu kuş gider boşa yorma demişti, ufak ufak şüphe duyduğum kuşlarda da 3 gün kür amaçlı aynı tedaviyi uyguladım ve allaha şükür hastalığın önüne geçtim ardından kümesi dezenfekte ettim bu günde nasip olursa dezenfekte nin 2. parti sine geçecem. Allaha şükür 2 eşe hazır kuşumu kaybederek atlattım hastalığı bu hastalıktan 50 kuşluk üretim hane de 1 haftada 15-20 kuş öldüren 1 ayda kümes kurutanlar var, herşeyin başı bilgi birikim tecrübe bildiklerimiz yetmiyor her geçen gün yeni birşeyler ile karşılaşıyoruz... Ben bu müdahale de direk başarı elde etmese idim yaklaşık 50 kuşum var ve tüm kümesim belki de 1 aya kalmaz vefat etmiş olacaktı...

Son düzenleme:
Harikasın uğur. Yeni kuşun da fotoğraflarını bekliyoruz görelim keratayı :) İşte bak Kahraman abi de ölümler konusundaki tecrübelerini aktarmış sağolsun. Çokta güzel uzun uzun yazmış zevkle ama üzülerek okudum şahsen. Kahraman abi aman allah korusun hastalık mastalık senden bizden uzak dursun...

Bir süre giremedim kusura bakmayın. kahraman abi yaşadıkların yaptıkların takdir edilir cinsten. başkalarına da çok yardımcı oluyorsun allah razı olsun.
Şimdi yeni kuşum la 4 gün oldu. resimleri ekde. aldığım yer 10-12 haftalık dediler. diğer vefat eden kuşumda 12 haftasını doldurmuştu ama hiç ucamıyordu bu ise çok güzel uçuyor ve ondan daha ağır. kanatları daha uzun. acaba diğer kuşum doğuştan mı rahatsızdı una kafam takıldı.
yeni kuşun korkusu var. çünki yem pek sık yemiyor ve yerkende hızlıca yiyor ve hemen hemen hep ev halkını gözlemliyor. yem yerken biri ayağa kalksa hemen kafesinde üst bölüme çıkıyor. az önce resim cekmek için elime aldım kafesinden çok kolay cıktı hiç uğraştırmadı kaçmadıda ama sıcrıyor sanırım hala korkuyor. cabuk alışması ve korkularını yenmem için ne yapmam gerek

Ekli dosyalar

• 20170117_112237.jpg
    20170117_112237.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 59
  • 20170117_112246.jpg
    20170117_112246.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 48
  • 20170117_112249.jpg
    20170117_112249.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 53
  • 20170117_112251.jpg
    20170117_112251.jpg