Karadeniz Pet

Günü geçmesine rağmen çıkmayan yavrular

Burak01

Yeni Üye
Merhabalar. Muhabbet kuşu çiftimin 4 adet yumurtası oldu. ilk yumurtadan 10 gün sonra 4 adet yumurtaya ışıkla baktım ve kalp atışı ve damarları görüyordum. 4 Yumurta da doluydu. İlk yumurta 10 şubatta çıktı. Sırasıyla 10 Şubat - 13 şubat -14 şubat ve 16 şubat. İlk yumurtanın çıkışından sonra bugün tam 20 gün oldu. Yumurtalara baktığımda 2 yumurtada kalp atışı ve damarları görüyorum. Diğer 2 yumurtada ise koyuluk görüyorum damar çok az var ve kalp atışını nedense göremedim duyamadım.Anne düzenli olarak yumurtalara yatıyor ve hiç kalktığını görmedim.Muhtemelen son çıkan 2 yumurta yaşıyor onlar garanti. İlk 2 yumurta için Ne yapmam lazım ? Embriyolar içeride ölmüş olabilir mi ? Biraz daha beklemeli miyim ? Tecrübeli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çok tecrübeli değilim. Bilen kişiler kararmanın yavru olduğunu gösterdiğini söyler. Ama aynı şeyleri bende yaşadım damarlı olanlar sonuna kadar damarları atıyor ve içinde kırmızı renkler canlılık görülüyor. Senin dediğin gibi kararsiz kalıp 1ini kırdım. En kararmış olanı. 2 sinden kesin emindim. 5 inden değildim hareketlilik göremedim. Kırdım ölü yavru çıktı. Ve hareketlilik kararmış olan yumurtalarıda kırdım zamanla. Hepsinden ölü yavru çıktı. 2 si sağlam çıktı. Ama bence elleme bekle. Kırmanı tavsiye etmem. Belkide çıkacaktır anne zaten oturuyor üstünde fazlalık değil 4 yumurta

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Günü geldiği halde çıkmadılar muhtemelen ilk 2 yumurta bozulmuş zamanla. Diğer 2 Yumurta şuanda canlı. Ters giden bir durum olmaz ise 3-4 güne çıkmaları gerekiyor. Yine de tüm yumurtaları bekleteceğim. Umarım hayırlısı olur. İlk yavru alma tecrübem olduğundan dolayı heyecan ve sabırsızlık var biraz :)

Arkadaşlar bugün bi hata yaptım sanırım. Az önce baktım yumurtadan cik cik sesi geliyor elimle ucunu kırdım yavruyu yavaş yavaş çıkardım. Göbek bağında ufak kan vardı. Annenin yanına koydum temizlemeye başladı sizce yaşar mı yoksa hata mı ettim :( ? Resim atabilirim.

Ekli dosyalar

• 11602e2a-3eba-43f9-acb3-4c3d03d8df1b.jpg
    11602e2a-3eba-43f9-acb3-4c3d03d8df1b.jpg
    156.9 KB · Görüntüleme: 92
  • WhatsApp Image 2017-03-03 at 21.34.23.jpeg
    WhatsApp Image 2017-03-03 at 21.34.23.jpeg
    144.7 KB · Görüntüleme: 94
Ne yazik ki kaybettim :'( Allahım ya vicdan azabı çekiyorum şuan :S Keşke dokunmasaydım :( Annesinin altındaydı büyük ihtimal üstüne yatmış yavrunun ve beslememiş hiç :S Kabul etmedi yavruyu :S. Şuan 3 yumurtaya yatıyor hadi hayırlısı :'( Tecrübe oldu ama çok pişman ve üzgünüm şuan :(

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2017-03-04 at 00.02.53.jpeg
    WhatsApp Image 2017-03-04 at 00.02.53.jpeg
    150 KB · Görüntüleme: 85
Neden sezeryan yaptınız ki?

Üzülme kardeşim, ilk kuluçka olduğu için ister istemez fazla heyecan yapıyoruz ve gereksiz endişeler hepimizi sarıyor. ''Ya yavru çıkamazsa ?'' ''Ya yumurta içinde ölmüşse ?'' vs.. tecrübe oldu. üzülme. Bidahaki yavrular çıktıktan sonrada saat tut. Mesela ilk yavru çıktıktan 8 saat sonra kontrol et. Kursağı boş ise sen besle. Nasıl besleyeceğine dair, Ayhan OTCUOGLU hocamızın ''Bir günlük yavrunun beslenmesi'' adlı video var, onu izleyebilirsin. ve mümkün mertebe ilk kuluçkada fazla rahatsız etme. sadece dediğim gibi sebeplerden dolayı kontrol yap.

Üzülme kardeşim, ilk kuluçka olduğu için ister istemez fazla heyecan yapıyoruz ve gereksiz endişeler hepimizi sarıyor. ''Ya yavru çıkamazsa ?'' ''Ya yumurta içinde ölmüşse ?'' vs.. tecrübe oldu. üzülme. Bidahaki yavrular çıktıktan sonrada saat tut. Mesela ilk yavru çıktıktan 8 saat sonra kontrol et. Kursağı boş ise sen besle. Nasıl besleyeceğine dair, Ayhan OTCUOGLU hocamızın ''Bir günlük yavrunun beslenmesi'' adlı video var, onu izleyebilirsin. ve mümkün mertebe ilk kuluçkada fazla rahatsız etme. sadece dediğim gibi sebeplerden dolayı kontrol yap.
Değerli yorumunuzdan dolayı çok teşeklür ederim. Bu süreçte çok şey öğrendim ve bundan sonraki süreçte dediğiniz gibi davranacağım. Ilginize teşeklür ederim

Güncelleme:! Evet dostlarım bugün 2.yumurtadan cik sesleri geliyor :) Bu sefer ellemiyorum kendisi çıkacaktır inşallah :)