Karadeniz Pet

Haşlanmış Yumurta Kaç Saat İçinde Tüketilmelidir?

💙BirdLover💙

Emektar Üye
Katılım
15 Şub 2024
Mesajlar
1,728
Tepkime puanı
407
KALSİYUM KAYNAĞI YUMURTA596-5969817_huevos-cocidos-boiled-egg-hd-png-download.pngHaşlanmış yumurta kuşlar için A, B5, B9 (folik asit), B12, D, E, K, B6 ihtiyacını karşılarken fosfor, selenyum, kalsiyum, çinko mineralleri olarak da zengin bir gıdadır.
Kuşlarımıza 7-10 günde 1 kez haşlanmış yumurta verebiliriz.Özellikle kuluçka döneminde olan,yavru besleyen ebeveynler için elzemdir.

Yumurtanın Bayat Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?
1 bardak soğuk suyun içine kabuğu kırılmamış yumurtayı koyalım.Yumurta suyun dibine iniyorsa tazedir.Eğer suyun yüzeyine çıkıyorsa bayattır.Yumurtanın içindeki su bittikçe bayatlama başlar ve yüzeye çıkmış olur.bayat-bozuk-yumurta-nasil-anlasilir-2.pngYumurta Nasıl Haşlanır ?
Yumurtamızı yıkayalım,su dolu cezveye koyalım ve ocağa alalım.Suyumuz kaynamaya başlayınca 10 dakika tutalım.10 dakika kadar haşlamak idealdir.Haşlanan yumurtanın kabuğunu iyice soyalım ve soğuduğu zaman kuşlarımıza ikram edelim.Porsiyonu kuşlarınızın çokluğuna göre ayarlamalısınız.Fazla yumurta yemek faydadan çok zarar verebilir.
Kabuğu soyulmuş yumurta çabuk bozulduğundan 2 saat içinde tüketilmelidir.2 saat sonra kalan yumurta çöpe atılmalıdır ve temas ettiği yerler(yem kapları vs) temizlenmelidir.

İzinsiz kopyalanamaz.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst