Karadeniz Pet

Hastalık Belirtileri Var Ama Çok Hareketli

Kerem Mert Duman

Yeni Üye
Muhabbet kuşumu alalı neredeyse 10 ay oldu. Aldığımdan beri zayıf. Bunu çok hareketli olduğuna yormuştum. Ama forumlarda gezinirken kuruma hastalığı denen bir hastalık buldum. Kuşumun derisi mor ve göğüs kafesi keskin. Ama hiçbir şekikde iştahında azalma, halsizlik, dışkısında yem görmedim sizin tecrübelerinize dayanarak soruyorum:
İlaç başlamalı mıyım?
Veya ne yapmalıyım?
Cevap verirseniz çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Muhabbet kuşumu alalı neredeyse 10 ay oldu. Aldığımdan beri zayıf. Bunu çok hareketli olduğuna yormuştum. Ama forumlarda gezinirken kuruma hastalığı denen bir hastalık buldum. Kuşumun derisi mor ve göğüs kafesi keskin. Ama hiçbir şekikde iştahında azalma, halsizlik, dışkısında yem görmedim sizin tecrübelerinize dayanarak soruyorum:
İlaç başlamalı mıyım?
Veya ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.

Kuruma hastalığı diye bişey yoktur. Hastalıklardan dolayı kuş zayıflamaya başlar buna kuruma deniyor. Bu da genellikle koksidyoz hastalığının neden olduğu bi durumdur. Kafese tuvalet kağıdı serin bi kaç dışkı yapsın resmini atın uzmanlar arkadaşlar bakıp yardımcı olucaktır. Zayıflığın nedeni illa hastalıktan değil yeterli beslenememesinden de kaynaklı olabilir. Eğer bi hastalık yoksa multivitamin takviyesi ve biraz aspurla toparlar. Şayet bi hastalıklıktan dolayı zayıflama varsa gerekli ilaçlarıda uzman arkadaşlar söyler.

İlaç başlamalı mıyım?
Veya ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
Kuşunuza yem olarak hangi markayı kullanıyorsunuz?
Yumurta maması yapıyor musunuz?
Dal darı veriyor musunuz?
Suyunu günlük olarak değiştiriyor musunuz?
Sebze meyve vs. veriyor musunuz?

Yukarıda yazdıklarım kuşun beslenmesi için gerekli olanlar. Bunları yapmıyorsanız kuş yetersiz beslenmeden dolayı zayıf veya halsiz olabilir. Bunları yapıyorsanız ve yine bir sorun varsa bir hastalık olabilir. Teşhis için dışkı atın. Kuş hastalıkları genellikle dışkısından anlaşılır.

Kuşunuza yem olarak hangi markayı kullanıyorsunuz?
Yumurta maması yapıyor musunuz?
Dal darı veriyor musunuz?
Suyunu günlük olarak değiştiriyor musunuz?
Sebze meyve vs. veriyor musunuz?
Petshoptan aldığım yemleri veriyor gün aşırı salatalık veriyorum 2 güne 1 suyunu değiştiriyorum suyuna bazen limon veya petshoptan aldığım vitaminleri koyuyorum.

Yukarıda yazdıklarım kuşun beslenmesi için gerekli olanlar. Bunları yapmıyorsanız kuş yetersiz beslenmeden dolayı zayıf veya halsiz olabilir. Bunları yapıyorsanız ve yine bir sorun varsa bir hastalık olabilir. Teşhis için dışkı atın. Kuş hastalıkları genellikle dışkısından anlaşılır.

Petshoptan aldığım yemleri veriyor gün aşırı salatalık veriyorum 2 güne 1 suyunu değiştiriyorum suyuna bazen limon veya petshoptan aldığım vitaminleri koyuyorum.
Gün aşırı salatalık vermeniz iyi değil. Haftada 2 defa yeşil sebzeler vermek en iyisidir. Yeşil sebzeler fazla verildiğinde ishal yapar. Haftada 2 kere yeşillik ver yeterli olur. Suyunu ise günlük olarak değiştirin. 2 günde bir değiştirmek iyi değil. Haftada 1 defa en fazla 2 kere vitamin vermek ise en iyisidir. Çünkü vitaminler de dışkıyı sulandırır.

Sen bir süre salatalığı kes ve kuşuna dal darı yedir.

Ayrıca bir sorum daha olacak. Petshop’tan aldığınız yem açık yem mi yoksa kapalı kutuda satılan bir yem mi? Eğer kapalı kutudaysa markası nedir?

Dal darı ishal kesme özelliğine sahiptir. Şu anda kuşunun dışkısı bozuk gözüküyor. Fazla sulu. Bir de eğer tedarik edebilirsen kuşuna probiyotik takviyesi yap. Eğer senin petshop’da probiyotik yoksa -ki pek olacağını sanmam- GittiGidiyor üzerinden Röhnfried Entrobac probiyotik satın al. https://www.gittigidiyor.com/evcil-...ik-takviyesi-25gr-hediyeli-urun_pdp_529230082
Tamamdır dal darıya başlayayım hala sulu şekilde devam ederse probiyotik takviyesine başlayayım yardımınız için teşekkür ederim

Gün aşırı salatalık vermeniz iyi değil. Haftada 2 defa yeşil sebzeler vermek en iyisidir. Yeşil sebzeler fazla verildiğinde ishal yapar. Haftada 2 kere yeşillik ver yeterli olur. Suyunu ise günlük olarak değiştirin. 2 günde bir değiştirmek iyi değil. Haftada 1 defa en fazla 2 kere vitamin vermek ise en iyisidir. Çünkü vitaminler de dışkıyı sulandırır.
Dediklerinizi deneyeceğim ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim

Gün içinde dışkı fotoğrafı atarsanız sevinirim. İyileşmeyi takip edebilmek için.

Geri